Syv stående udvalg: Sådan er posterne fordelt


Syv stående udvalg: Sådan er posterne fordelt

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

I næste byrådsperiode er der syv stående udvalg, og på byrådsmødet tirsdag aften blev det offentliggjort, hvilke byrådsmedlemmer, der fik plads i de forskellige udvalg.

Økonomiudvalget
Foto: Michael Bager.

Som borgmester er Bo Hansen (S) født formand i Økonomiudvalget. Derudover er der otte pladser i Økonomiudvalget, og de gik til Lars Erik Hornemann (V), John Arly Henriksen (S), Hanne Klit (S), Flemming Madsen (S), Henrik Nielsen (K), Birger Jensen (V), Dorthe Ullemose (DF) og Jesper Kiel (EL). Foto: Michael Bager

Børn- og ungeudvalget
Foto: Michael Bager.

Henrik Nielsen (K) er formand og udvalgsmedlemmer er Karl Magnus Bidstrup, (AL) Maria Haladyn, (S), Torben Frost (S), Steen Tinning (R), Dorthe Ullemose (DF) og Mette Kristensen (V) Foto: Michael Bager

Kultur- og fritidsudvalget
Foto: Michael Bager.

Lars Erik Hornemann (V) er formand og de øvrige seks medlemmer er Søren Kongegaard (S), Anne Katrine Olsen (S), Steen Tinning (R), Morten S. Petersen (DF), Jesper Ullemose (V) og Susanne Gustenhoff (EL). Foto: Michael Bager

Social- og sundhedsudvalget
Foto: Michael Bager.

Hanne Klit (S) er formand, og de øvrige seks udvalgsposter går til Anne Katrine Olsen (S), Hanne Ringgaard Møller (R), Jesper Larsen (DF), René Haahr (V), Mette Kristensen (V) og Susanne Gustenhoff (EL) Foto: Michael Bager

Beskæftigelses- og integrationsudvalget
Foto: Michael Bager.

Formand er Pia Dam (S), og udvalgets øvrige seks poster er gået til Hanne Ringgaard Møller (R), Maria Haladyn (S), Niels Christian Nielsen (S), Jesper Larsen (DF), Per Nykjær Jensen (V) og Karl Magnus Bidstrup (AL) Foto: Michael Bager

Teknik- og erhvervsudvalget
Foto: Michael Bager.

Flemming Madsen (S) er formand og de otte øvrige pladser i udvalget er fordelt til Per Nykjær Jensen (V), Niels Christian Nielsen (S), Torben Frost (S), John Arly Henriksen (S), Palle Fischer (K), Jens Munk (DF), René Haahr (V) og Jens Erik Laulund Skotte (EL) Foto: Michael Bager

Miljø- og naturudvalget
Foto: Michael Bager.

Bruno Hansen (SF) er udvalgsformand, og de øvrige seks medlemmer er Henrik Nielsen (K), Søren Kongegaard (S), Pia Dam (S), Morten S. Petersen (DF), Birger Jensen (V) og Jesper Kiel (EL) Foto: Michael Bager

Syv stående udvalg: Sådan er posterne fordelt

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce