Svendborg: Hvad meningen er, ved vist ingen rigtigt. Men realiteterne er, at sidespejle er et yndet mål for hærværk i Svendborg for tiden.
Fyns Politi har modtaget endnu en anmeldelse af et sidespejl, der er blevet ødelagt af enten slag eller spark fra en ukendt gerningsmand. Det fremgår af politiets seneste døgnrapport.
Politiet har i forvejen en anmeldelse om 10 hærværksramte sidespejle og spark mod 10 biler liggende fra weekenden, hvor fem-syv personer blev set løbe fra ødelæggelserne, der fandt sted på Dronningholmsvej.
Derforinden havde otte biler fået smadret sidespejle forskellige steder i centrum og i Høje Bøge-kvarteret i tiden mellem 31. december og 5. januar.
Det seneste hærværk på en sort Opel Astra er sket i Ørkildsgade mellem klokken 19.20 lørdag og 9.00 søndag.