TORSDAG:

14.30: Café A`Roma, Svendborg: Fernisering på »Elegant skrammelkunst« ved Anne Frausing

15.00-22.00:Harmonien, Svendborg: Spil dansk: »Åbne øvelokaler«

16.15: Vor Frue Kirke, Svendborg: Fyraftenskoncert : Folke- og kirkemusik for basun og orgel

17.00-19.00: Brogade 35, Svendborg: Kræftens Bekæmpelse: Frivillig Rådgivning

19.00: Oure Kirke: Forklaringsgudstjeneste

19.00:Marinestuen, Havnegade 3, Svendborg: Erik Jensens foredrag: På vindens vinge, det russiske skoleskib Sedov

19.00: Ulbølle Forsamlingshus: Idrættens Venners spillegilde

19.00: Tåsingehallens Cafeteria: Det Danske Haveselskab, Svendborg: klematiseksperten Flemming Hansen fortæller

19.00:Harmonien, Svendborg: Songwriters Corner synger dansk

19.00-23.00: Aktivhuset, Havnen, Lundeborg: Spil Dansk med Lundeborg Musikforening

19.15: Tved Forsamlingshus: Dilettant: Ståhej på Hotellet (spisning fra 18.30)

19.30:Svendborg Teater: Svendborg Teaterforening: Jesus Christ Superstar

19.30: Café Trold, Svendborg: Spil dansk med Hanna Ragnarsdottir og trio

20.00:Arne B., Giant Steps,Svendborg: Fun Horns

22.00-24.00: Børsen, Svendborg: Spil dansk: Midt i en drøm

FREDAG:

8,15 - 01.30: Kirkeby: Kulturnat (10 års jubilæumsfejring også om dagen)

10.00 og 11.30: Vester Skerninge Hallen: Ældreidræt

14.00-17.00: Svendborg Auktionerne:Ndr. Ringvej 18, Svendborg: reception for auktionsleder Jan Helmer

16.00-19.00: Gymnasiehallen, Svendborg: Svendborg Volleyball Klubs reception for klubbens 45 år

16.30-19.30: Svendborg Bibliotek: Kulturel Fredagsbar med paneldiskussion og jazzamusik

18.30: Lundby Skole: Lygte-og Halloween-optog gennem Lundby starter

18.30: Hotel Ærø: Vildtaften

18.30-21.30:SG-Hallen »Vild med dans«, danseaften med linedance, standard og latin

19.00: Færgegården, Svendborg: klubaften i Svendborg Singleklub

19.00-21.00: Elleruphus, Mullerup Hovvej 18, Gudbjerg: Inspirations-og sangaften ved friskoleleder Hans Henrik Pedersen

19.00-24.00: Valdemars Slot: Horrornights/Halloween Haunt

19.15: Tved Forsamlingshus: Dilettant: Ståhej på Hotellet (spisning fra 18.30)

19.30: Svendborg Teater: Svendborg Teaterforening: Jesus Christ Superstar

BIOGRAFERNE:

TORSDAG:

16.15: Kærlighed på film

16.30,18.30: Guldhornene

16.45, Ratatouille

18.45: Til døden os skiller

19.15: The dark is rising

20.15: Stardust

20.45: Michael Clayton

21.15: Sicko

21.15: Eastern Promises

19.00: Hvid Nat( forpremiere:)

FREDAG:

16.30: Guldhornene

16.45: Sicko

16.45,20.30: Afsløringen( danmarkspremiere)

16.15: Ratatouille

18.30: Til døden os skiller

18.45,21.00: The heartbreak Kid( danmarkspremiere)

19.00: Stardust

19.15,21.15 Hvid nat(danmarkspremiere)

21.15: Eastern promises

VAGTER:

Lægevagt: 70 11 07 07

Apotekervagt: 62 21 01 52

Offerrådgivning: 23 68 60 34

AA døgnvagt: 70 10 12