Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Badminton

Denmark Open

Udvalgte resultater fra Denmark Open i badminton spillet i Arena Fyn, Odense:

Herresingle, første runde:

Joachim Persson, Danmark-Anup Sridhar, Indien, 21-18, 21-13, Poompat Sapkulchananart, Thailand-Kasper Ødum, Danmark, 21-12, 23-21, Kenneth Jonassen, Danmark-Kay Bin Yeoh, Malaysia, 21-17, 21-12, Chong Wei Lee, Malaysia (seedet 2)-Peter Mikkelsen, Danmark, 21-15, 21-13, Peter Gade, Danmark (6)-Eric Pang, Holland, 21-16, 21-12.

Damesingle, første runde:

Tine Rasmussen, Danmark-Anu Nieminen, Finland, 21-9, 21-18.

Herredouble, første runde:

Rian Sukmawan/Yonathan Suryatama Dasuki, Indonesien-Jacob Chemnitz/Mikkel Delbo Larsen, Danmark, 21-15, 21-15, Mathias Boe/Carsten Mogensen, Danmark-Lars Paaske/Jonas Rasmussen, Danmark (8), 21-19, 24-22, Markis Kido/Hendra Setiawan, Indonesien (1)-Simon Mollyhus/Anders Kristiansen, Danmark, 23-21, 21-15, Haifeng Fu/Yun Cai, Kina (2)-Rasmus Mangor Andersen/Peter Buur Steffensen, Danmark, 21-12, 21-15, Johannes Schöttler/Tim Dettmann, Tyskland-Martin Kragh/Tore Wilhelmsen, Danmark, 20-22, 21-13, 21-17, Jens Eriksen/Martin Lundgaard, Danmark (4)-Tadashi Ohtsuka/Keita Masuda, Japan, 21-14, 21-18.

Damedouble, første runde:

Tingting Zhao/Yang Yu, Kina (5)-Mie Schjøtt-Kristensen/Christinna Pedersen, Danmark, 21-12, 21-11, Liliyana Natsir/Vita Marissa, Indonesien-Sare Runesteen-Petersen/Julie Houmann, Danmark, 21-14, 21-13, Kuyng Won Lee/Hyo Jung Lee, Sydkorea-Lena Frier Kristiansen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark, 21-13, 21-12.

Mixeddouble, første runde:

Jens Eriksen/Helle Nielsen, Danmark-Chen Xu/Tingting Zhao, Kina (8), 21-13, 21-18, Hanbin He/Yang Fu, Kina (7)-Anders Kristiansen/Lena Frier Kristiansen, Danmark, 21-14, 21-17, Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl, Danmark (5)-Sang Hoon Han/Hyo Jung Lee, Sydkorea, 22-20, 23-21, Zhongbo Xie/Yawen Xhang, Kina (4)-Joachim Fischer Nielsen/Britta Andersen, Danmark, 21-8, 22-20.

Tennis

ATP-turnering i St. Petersborg:

Resultater fra ATP-turneringen, St. Petersborg Open, afviklet i St. Petersborg, Rusland. Præmiesum: 1.000.000 dollars:

Herresingle, første runde:

Fernando Verdasco, Spanien (seedet 6)-Werner Eschauer, Østrig, 7-6 (7/4), 6-1, Nikolai Davidenko, Rusland (1)-Filippo Volandri, Italien, 6-1, 6-1.

Herresingle, anden runde:

Ernests Gulbis, Letland-Nicolas Massu, Chile, 6-1, 6-2, Philipp Kohlschreiber, Tyskland (7)-Denis Matsukevitch, Rusland, 6-1, 6-1, Dmitrij Tursunov, Rusland (5)-Boris Pashanski, Serbien, 4-6, 6-3, 6-4.

ATP-turnering i Lyon

Resultater fra ATP-turneringen, Grand Prix de Tennis de Lyon, afviklet i Lyon, Frankrig. Præmiesum: 680.250 euro:

Herresingle, første runde:

Fabrice Santoro, Frankrig-Andy Roddick, USA (seedet 1), 7-6 (7/5), 2-6, 6-4, Olivier Rochus, Belgien-Michael Llodra, Frankrig, 7-6 (8/6), 6-2, Richard Gasquet, Frankrig (4)-Christophe Rochus, Belgien, 7-6 (7/5), 6-3, Sebastien Grosjean, Frankrig-Rodolphe Cadart, Frankrig, 6-3, 6-2.

Herresingle, anden runde:

Marc Gicquel, Frankrig-Benjamin Becker, Tyskland, 6-3, 6-3, Diego Hartfield, Argentina-Juan Monaco, Argentina (6), 6-4, 6-3.

ATP-turnering i Basel:

Resultater fra ATP-turneringen, Davidoff Swiss Indoor, afviklet i Basel, Schweiz. Præmiesum: 850.250 euro:

Herresingle, første runde:

Juan Martin Del Potro, Argentina-Michael Russell, USA, 5-2, Russell opgav, Andrej Golubev, Rusland-Amer Delic, USA, 6-4, 6-3, Guillermo Canas, Argentina (seedet 6)-Jose Acasuso, Argentina, 6-4, 6-3, Juan del Potro-Michael Russell, USA, 5-2, Russel opgav, James Blake, USA (4)-Oscar Hernandez, Spanien, 6-3, 6-4, Stanislas Wawrinka, Schweiz-David Nalbandian, Argentina, 7-6 (7/5), 6-2, Marcos Baghdatis, Cypern-Albert Montanes, Spanien, 6-2, 6-2, Nicolas Kiefer, Tyskland-Carlos Berlocq, Argentina, 6-1, 6-1.

WTA-Turnering i Linz:

Resultater fra WTA-turneringen, Generali Ladies Linz, afviklet i Linz, Østrig. Præmiesum: 600.000 dollars:

Damesingle, første runde:

Nicole Vaidisova, Tjekkiet (seedet 5)-Flavia Pennetta, Italien, 4-6, 6-3, 7-6 (7/4), Tamira Paszek, Østrig-Anabel Medina Garrigues, Spanien, 6-3, 7-5, Eleni Daniilidou, Grækenland-Tatiana Golovin, Frankrig (7), 6-4, 0-1, Golovin opgav.

Damesingle, anden runde:

Dinara Safina, Rusland (4)-Karin Knapp, Italien, 6-2, 6-2, Anna Tjakvetadse, Rusland (1)-Francesca Schiavone, Italien, 6-0, 6-2.

ATP-Challenger i Barnstaple:

Udvalgt resultat fra ATP-Challengerturneringen, The Tarka Challenger, afviklet i Barnstaple, England. Præmiesum: 21.250 euro:

Herresingle, anden runde:

Kristian Pless, Danmark (seedet 1)-Björn Rehnquist, Sverige, 6-3, 6-3.

Fodbold

Champions League, gruppe A:

Marseille-Porto 1-1 (0-0).

1-0 Mamadou Niang (70. minut). 1-1 Luis Gonzalez (79. minut/str.).

Tilskuere: 50.000.

Besiktas-Liverpool 2-1 (1-0).

1-0 Sami Hyypia (13. minut/selvmål). 2-0 Deivison Bobo (82. minut). 2-1 Steven Gerrard (85. minut).

Tilskuere: 33.000.

Marseille 3 2 1 0 4-1 7

Porto 3 1 2 0 3-2 5

Besiktas 3 1 0 2 2-4 3

Liverpool 3 0 1 2 2-4 1

Gruppe B:

Chelsea-Schalke 04 2-0 (1-0).

1-0 Florent Malouda (4. minut). 2-0 Didier Drogba (47. minut).

Tilskuere: 40.910.

Rosenborg-Valencia 2-0 (0-0).

1-0 Yssouf Kone (53. minut). 2-0 Vidar Riseth (61. minut).

Tilskuere: 21.119.

Chelsea 3 2 1 0 5-2 7

Rosenborg 3 1 1 1 3-3 4

Schalke 04 3 1 0 2 2-3 3

Valencia 3 1 0 2 2-4 3

Gruppe C:

Real Madrid-Olympiakos 4-2 (1-1).

1-0 Raul Gonzalez (2. minut). 1-1 Luciano Galletti (7. minut). 1-2 Julio Cesar (47. minut). 2-2 Robinho (68. minut). 3-2 Robinho (83. minut). 4-2 Javier Balboa (90. minut).

Udvisning: Vassilis Torossidis, Olympiakos (12.)

Tilskuere: 60.000.

W. Bremen-Lazio 2-1 (1-0).

1-0 Boubacar Sanogo (28. minut). 2-0 Hugo Almeida (54. minut). 2-1 Christian Manfredini (82. minut).

Tilskuere: 36.587.

Real Madrid 3 2 1 0 8-5 7

Olympiakos 3 1 1 1 6-6 4

W. Bremen 3 1 0 2 4-6 3

Lazio 3 0 2 1 4-5 2

Gruppe D:

Milan-Sjakhtar Donetsk 4-1 (2-0).

1-0 Alberto Gilardino (6. minut). 2-0 Alberto Gilardino (14. minut). 2-1 Cristiano Lucarelli (51. minut). 3-1 Clarence Seedorf (62. minut). 4-1 Clarence Seedorf (69. minut).

Tilskuere: 40.000.

Benfica-Celtic 1-0 (0-0).

1-0 Oscar Cardozo (87. minut).

Tilskuere: 35.000.

Milan 3 2 0 1 7-4 6

Sjakhtar Donetsk 3 2 0 1 4-4 6

Benfica 3 1 0 2 2-3 3

Celtic 3 1 0 2 2-4 3

England, The Championship

Cardiff-Wolves 2-3

Bristol C.-Southampton 2-1

Watford 12 9 2 1 22-12 29

Bristol C. 12 6 5 1 19-12 23

Wolves 12 6 3 3 16-11 21

W.B.A. 12 6 2 4 25-15 20

Plymouth 12 5 5 2 17-13 20

Stoke 12 5 5 2 18-15 20

Charlton 12 5 4 3 17-14 19

Ipswich 11 5 3 3 19-17 18

Scunthorpe 12 5 3 4 15-15 18

Burnley 11 4 5 2 18-16 17

Barnsley 12 4 5 3 17-18 17

Southampton 12 5 1 6 21-25 16

Hull 12 4 3 5 16-14 15

Coventry 12 4 3 5 14-18 15

Colchester 12 3 5 4 23-22 14

Cardiff 12 3 4 5 17-18 13

Sheffield U. 12 3 4 5 18-20 13

Blackpool 12 2 7 3 15-17 13

Leicester 11 2 6 3 10-9 12

Crystal P. 12 2 5 5 14-16 11

Preston 12 2 5 5 12-15 11

Sheffield W. 12 3 0 9 12-22 9

Norwich 12 2 2 8 7-16 8

QPR 11 1 5 5 9-21 8

Pokal, kvartfinaler, kvinder:

SønderjyskE-Skjold 3-0 (0-0).

Efter forlængelse. Ordinær kamp 0-0.

1-0 Rikke Bøttcher (95. minut). 2-0 Sanne Troelsgaard (102. minut). 3-0 Ida Krusborg (120. minut).

Tilskuere: 50.

Basketball

Basketligaen, mænd:

Aabyhøj-Sisu 96-90 (45-39)

Aabyhøj: Peder Linnet og Thomas Skotting 18 point.

Sisu: Julian McFarlane 22 point.

Horsens IC-Hørsholm 74-76 (43-34)

Horsens IC: Stefan Rawle Gill 15 point.

Hørsholm: Søren Flæng 18 point.

Horsens IC 5 3 0 2 410-408 6

Aabyhøj 4 3 0 1 401-376 6

Hørsholm 3 3 0 0 235-219 6

Svendborg 4 2 0 2 302-274 4

Bakken Bears 3 2 0 1 253-240 4

Sisu 5 2 0 3 389-396 4

Randers 4 1 0 3 320-345 2

Næstved 4 1 0 3 372-379 2

BK Amager 4 1 0 3 276-321 2

Håndbold

Håndboldligaen, kvinder

FCK-Viborg 25-29 (12-13).

FCK: Nadine Krause 8, Maren Baumbach 4, Josephine Touray 3, Terese Krantz 2, Johanna Wiberg 2, Julie Transel 2, Sara Eriksson 1, Mia Falk 1, Sara Holmgren 1, Mette Sjøberg 1.

Viborg: Bojana Popovic 9 (1), Grit Jurack 6, Rikke Skov 5, Gitte Aaen 4, Nora Reiche 2, Lene Lund Nielsen 2, Maria Fisker 1 (1).

Udvisninger: FCK 3, Viborg 4.

Tilskuere: 1.003.

Aalborg DH-Ikast/Bording 30-34 (13-13).

Aalborg DH: Tanja Logvin 11 (2), Natalija Derjugina 5, Louise Mortensen 3, Matilda Boson 3, Ibolya Mehlmann 2, Louise Pedersen 2, Karen Brødsgaard 1, Kristina Bille 1, Pernille Larsen 1, Lærke Møller 1.

Ikast/Bording: Gro Hammerseng 8 (4), Tanja Milanovic 7, Hanne Halén 5, Louise Svalastog 5, Ragnhild Aamodt 5, Anne-Kathrine Østergaard 1, Camilla Thorsen 1, Kari-Anne Henriksen 1, Line Widt Fruensgaard 1.

Udvisninger: Aalborg DH 1, Ikast/Bording 2.

Tilskuere: 3.716.

Fr.havn FOX-Slagelse DT 24-29 (11-11).

Fr.havn FOX: Judit Csenki-Siraly 7 (4), Lina Möller 4, Fanny Lagerström 4, Alexandra Möller 3, Petra Skogsberg 3, Therese Walter 1, Lise Kirkegaard 1, Gudbjörg Gudmannsdottir 1.

Slagelse DT: Emiliya Turey 10 (3), Ana Batinic 7 (1), Maja Savic 6, Christina Krogshede 3, Mette Melgaard 2, Signe Pedersen 1.

Udvisninger: Fr.havn FOX 4, Slagelse DT 5.

Tilskuere: 1.659.

Viborg 8 8 0 0 245-206 16

Ikast/Bording 8 6 0 2 251-213 12

FCK 8 5 0 3 213-207 10

Slagelse DT 8 5 0 3 197-177 10

KIF Vejen 7 5 0 2 184-162 10

T. Esbjerg 7 4 0 3 192-192 8

Randers HK 7 3 1 3 193-187 7

GOG 7 2 0 5 158-186 4

Aalborg DH 8 2 0 6 203-222 4

Fr.havn FOX 8 2 0 6 197-223 4

Horsens 7 1 1 5 166-192 3

SK Aarhus 7 1 0 6 161-193 2

Norge, Eliteserien, kvinder

Fjellhammer-Gjerpen 15-35

Byåsen-Levanger 37-18

Stabæk-Bækkelaget 36-21

Tertnes-Våg 21-30

Nordstrand-Gjørvik/Vardal 32-22

Byåsen 6 6 0 0 217-138 12

Larvik 5 5 0 0 183-105 10

Stabæk 6 4 1 1 175-142 9

Storhamar 5 4 0 1 142-131 8

Gjerpen 6 3 1 2 182-148 7

Våg 6 3 0 3 138-143 6

Levanger 6 3 0 3 140-169 6

Nordstrand 6 2 0 4 152-180 4

Gjørvik/Vardal 6 1 2 3 129-158 4

Bækkelaget 6 1 1 4 146-167 3

Tertnes 6 0 1 5 130-177 1

Fjellhammer 6 0 0 6 121-197 0

Håndbold

Tyskland, Bundesligaen, kvinder

Thüringer-Nürnberg 29-31

Frankfurt-Sulzbach/Leidersb. 26-26

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce