Historie
Gennem mange tusinde år har mennesket sejlet i kanoer for at komme over på den anden side af en flod eller en sø. Kanosporten, som vi kender den i dag, er blevet udviklet i 1800-tallet af den skotske advokat John McGregor, som først studerede de antikke kanoer og derefter selv konstruerede nogle moderne. I 1866 grundlagde han desuden den første kanoklub, The Royal Canoe Club.

Kajakkerne stammer fra inuitternes sælskinskajakker, og kanoerne stammer fra den canadiske barkkano.

Kano- og kajakroning har været olympisk disciplin siden 1936.

Kano og kajak ved OL

Mændene deltager i følgende klasser og distancer:
500 m enerkajak (K1)
500 m toerkajak (K2)
1000 m enerkajak (K1)
1000 m toerkajak (K2)
1000 m firerkajak (K4)
500 m enerkano (C1)
500 m toerkano (C2)
1000 m enerkano (C1)
1000 m toerkano (C2)

Kvinderne deltager i følgende klasser og distancer:
500 m enerkajak (K1)
500 m toerkajak (K2)
500 m firerkajak (K4)

I kajakkonkurrencerne anvendes pagajer, i kanokonkurrencerne anvendes padler. Kajakkerne har desuden et lille ror i bådens agterende.

Konkurrencerne afvikles på det nybyggede ro- og kanostadion i Shunyi, hvor der er plads til 37.000 tilskuere.

Favoritter
Ved OL i Athen for fire år siden blev medaljerne fordelt således:

Mænd:
500 m enerkajak (K1): Adam van Koeverden, Canada.
500 m toerkajak (K2): Roland Rauhe/Tim Wieskötter, Tyskland.
1000 m enerkajak (K1): Eirik Verås Larsen, Norge.
1000 m toerkajak (K2): Markus Oscarsson/Henrik Nilsson, Sverige.
1000 m firerkajak (K4): Ungarn.
500 m enerkano (C1): Andreas Dittmer, Tyskland.
500 m toerkano (C2): Meng Guanling/Yang Wenjun, Kina.
1000 m enerkano (C1): David Cal, Spanien.
1000 m toerkano (C2): Christian Gille/Tomasz Wylenzek, Tyskland.

Kvinder:
500 m enerkajak (K1): Natasa Janics, Ungarn.
500 m toerkajak (K2): Natasa Janics/Katalin Kovacs, Ungarn.
500 m firerkajak (K4): Tyskland.

Danske olympiske medaljer
1948 - Guld - K1 500 m,Karen Hoff,1921 - 2000,Randers

1948 - Sølv -K1 1000 m,Frederik Kobberup,1920,Struer Kajakklub

1948 - Sølv - K2 1000 m,Bernhard Jensen, 1912 -?,"Delfinen" Odense
og Ejvind Villy Hansen,1924,"Delfinen" Odense

1952 - Guld - C2 1000 m,Peter Rasch, 1934 - 1988, "Skovhuskolonien", Finn Haunstoft, 1928, "Skovhuskolonien"

1956 - Bronze -K1 500 m, Tove Søby,1933 -,Kastrup Kajakklub

1960 - Guld -K1 1000 m,Erik Hansen, 1939,Pagaj, Holstebro

1960 - Bronze - K! 4x500 m, Erik Hansen,1939 -,Pagaj, Holstebro, Erling Jessen,1938, Pagaj, Holstebro, Arne Høyer,1928, Struer Kajakklub, Helmuth Nyborg, 1937,
Skovshoved K&KK.

1964 - Bronze - C2 1000 m,Peer Norrbohm Nielsen, 1942, Lyngby Kanoklub, John R. Sørensen,1934,Lyngby Kanoklub.

1968 - Bronze - K1 1000,Erik Hansen,1939,Pagaj, Holstebro

1984 -Sølv - C1 500 m,Henning Lynge Jacobsen, 1962,Nybro-Furå K&KK

1984 -Bronze - C1 1000 m,Henning Lynge Jacobsen, 1962,Nybro-Furå K&kK

1992 - Sølv - C2 1000 m,Christian Frederiksen, 1965,Nybro-Furå K&KK,Arne Nielsson, 1962,Nybro-Furå K&KK