2 sp. sportres.


2 sp. sportres.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

@op:13. etape, 205,5 km. fra Lannemezan-Plateau de Beille

@den lange:1. Lance Armstrong, USA (US Postal/1) 6.4,38 timer

2. Ivan Basso, Italien (Team CSC/61) 00,00 sekunder efter

3. Georg Totschnig, Østrig (Gerolsteiner/81) 1,05 minutter efter

4. Andreas Klöden, Tyskland (T-Mobile/17) 1,27

5. Francisco Mancebo Pérez, Spanien (Illes Balears/71) s.t.

6. Jan Ullrich, Tyskland (T-Mobile/11) 2,42

7. Jose Azevedo, Portugal (US Postal/2) 2,50

8. Christophe Moreau, Frankrig (Crédit Agricole/51) 2,51

9. Pietro Caucchioli, Italien (Alessio/134) s.t.

10. Gilberto Simoni, Italien (Saeco/171) 3,43

11. Oscar Pereiro, Spanien (Phonak/27) 4,29

12. Stéphane Goubert, Frankrig (AG2R/144) s.t.

13. Thomas Voeckler, Frankrig (La Boulangère/129) 4,42

14. Axel Merckx, Belgien (Lotto/185) 5,56

15. Vladimir Karpets, Rusland (Illes Balears/75) 6,06

16. Carlos Sastre, Spanien (Team CSC/67) 6,34

17. Sylvain Chavanel, Frankrig (La Boulangère/121) s.t.

18. Oscar Sevilla, Spanien (Phonak/29) 6,39

19. Levi Leipheimer, USA (Rabobank/151) s.t.

20. David Moncoutié, Frankrig (Cofidis/97) s.t.

21. Sandy Casar, Frankrig (Fdjeux/162) 7,21

22. Michael Rasmussen, Danmark (Rabobank/158) 7,33

23. Jérôme Pineau, Frankrig (La Boulangère/126) 7,44

24. Laurent Brochard, Frankrig (AG2R/141) 8,21

25. Thierry Marichal, Belgien (Lotto/184) s.t.

26. Rik Verbrugghe, Belgien (Lotto/188) s.t.

27. Michael Rogers, Australien (Quick Step/108) s.t.

28. Iker Camaño, Spanien (Euskaltel/32) 8,49

29. Giuseppe Guerini, Italien (T-Mobile/14) s.t.

30. Michele Scarponi, Italien (Domina/196) 9,39

31. Jose Luis Rubiera, Spanien (US Postal/9) 9,41

32. Juan Miguel Mercado, Spanien (Quick Step/107) 9,52

33. Richard Virenque, Frankrig (Quick Step/101) 11,28

34. Alexandre Botcharov, Rusland (Crédit Agricole/52) 12,30

35. Patrice Halgand, Frankrig (Crédit Agricole/55) s.t.

36. Jens Voigt, Tyskland (Team CSC/69) 12,52

37. José Enrique Gutierrez, Spanien (Phonak/25) 18,08

38. Floyd Landis, USA (US Postal/6) 18,46

39. George Hincapie, USA (US Postal/5) s.t.

40. Egoi Martínez, Spanien (Euskaltel/37) 19,29

41. Iker Flores, Spanien (Euskaltel/35) s.t.

42. Mikel Astarloza Chaurreau, Spanien (AG2R/142) 20,17

43. Jean-Cyril Robin, Frankrig (Fdjeux/168) 20,33

44. Jörg Ludewig, Tyskland (Saeco/177) s.t.

45. Manuel Beltran, Spanien (US Postal/3) s.t.

46. Pierrick Fedrigo, Frankrig (Crédit Agricole/54) 20,39

47. Claus Michael Møller, Danmark (Alessio/137) 21,18

48. Aitor Osa Eizaguirre, Spanien (Illes Balears/77) 21,35

49. Roberto Heras Hernandez, Spanien (Liberty Seguros/111) s.t.

50. José I.Gutierrez, Spanien (Illes Balears/74) s.t.

51. Michael Boogerd, Holland (Rabobank/152) 22,14

52. Daniele Nardello, Italien (T-Mobile/18) 23,54

53. Grischa Niermann, Tyskland (Rabobank/157) s.t.

54. Evgueni Petrov, Rusland (Saeco/178) s.t.

55. Kim Kirchen, Luxembourg (Fassa Bortolo/46) s.t.

56. Santiago Perez, Spanien (Phonak/28) s.t.

57. Nicolas Jalabert, Frankrig (Phonak/26) 24,03

58. Benjamin Noval, Spanien (US Postal/7) 24,09

59. Santos Gonzalez, Spanien (Phonak/23) 24,23

60. Nicolas Portal, Frankrig (AG2R/148) 25,09

61. Paolo Bettini, Italien (Quick Step/102) 26,58

62. Andrea Peron, Italien (Team CSC/65) s.t.

63. Pavel Padrnos, Tjekkiet (US Postal/8) s.t.

64. Viatcheslav Ekimov, Rusland (US Postal/4) s.t.

65. Christian Vandevelde, USA (Liberty Seguros/118) s.t.

66. Michele Bartoli, Italien (Team CSC/63) s.t.

67. Erik Zabel, Tyskland (T-Mobile/19) 31,14

68. Ronny Scholz, Tyskland (Gerolsteiner/87) s.t.

69. Benoît Salmon, Frankrig (Crédit Agricole/59) s.t.

70. Yuriy Krivtsov, Ukraine (AG2R/146) s.t.

71. Laurent Dufaux, Schweiz (Quick Step/105) s.t.

72. Nicki Sørensen, Danmark (Team CSC/68) s.t.

73. Marcos Serrano Rodriguez, Spanien (Liberty Seguros/117) s.t.

74. Santiago Botero, Columbia (T-Mobile/13) s.t.

75. Allan Davis, Australien (Liberty Seguros/113) s.t.

76. Juan Antonio Flecha Giannoni, Spanien (Fassa Bortolo/44) s.t.

77. Massimo Giunti, Italien (Domina/193) s.t.

78. Mark Scanlon, Irland (AG2R/149) s.t.

79. Ludovic Martin, Frankrig (MG Rover/208) s.t.

80. Bert Grabsch, Tyskland (Phonak/24) s.t.

81. Daniel Becke, Tyskland (Illes Balears/72) s.t.

82. Koos Moerenhout, Holland (Lotto/186) s.t.

83. Bram de Groot, Holland (Rabobank/153) s.t.

84. Christophe Mengin, Frankrig (Fdjeux/167) s.t.

85. Sergei Ivanov, Rusland (T-Mobile/15) s.t.

86. Walter Bénéteau, Frankrig (La Boulangère/122) s.t.

87. Sebastian Lang, Tyskland (Gerolsteiner/84) s.t.

88. Marius Sabaliauskas, Litauen (Saeco/179) s.t.

89. Marzio Bruseghin, Italien (Fassa Bortolo/42) 33,49

90. Aitor Gonzalez Jimenez, Spanien (Fassa Bortolo/45) s.t.

91. Jakob Piil, Danmark (Team CSC/66) 34,20

92. Franck Renier, Frankrig (La Boulangère/127) 37,40

93. Francesco Secchiari, Italien (Domina/197) s.t.

94. Bernhard Eisel, Østrig (Fdjeux/165) s.t.

95. Carlos Dacruz, Frankrig (Fdjeux/164) s.t.

96. Scott Sunderland, Australien (Alessio/139) s.t.

97. Stuart O'Grady, Australien (Cofidis/91) s.t.

98. Massimiliano Mori, Italien (Domina/195) s.t.

99. Thor Hushovd, Norge (Crédit Agricole/57) s.t.

100. Peter Farazijn, Belgien (Cofidis/99) s.t.

101. Stefano Zanini, Italien (Quick Step/109) s.t.

102. Julian Dean, New Zealand (Crédit Agricole/53) s.t.

103. Gonzalez de Galdeano, Spanien (Liberty Seguros/114) s.t.

104. Isidro Nozal Vega, Spanien (Liberty Seguros/116) s.t.

105. Rolf Aldag, Tyskland (T-Mobile/12) s.t.

106. Gilles Bouvard, Frankrig (MG Rover/203) s.t.

107. Salvatore Commesso, Italien (Saeco/174) s.t.

108. Karsten Kroon, Holland (Rabobank/155) s.t.

109. Fabian Cancellara, Schweiz (Fassa Bortolo/43) s.t.

110. Danilo Hondo, Tyskland (Gerolsteiner/83) s.t.

111. Martin Elmiger, Schweiz (Phonak/22) s.t.

112. Anthony Charteau, Frankrig (La Boulangère/123) s.t.

113. Marc Lotz, Holland (Rabobank/156) s.t.

114. Wim Vansevenant, Belgien (Lotto/187) s.t.

115. Iban Mayo, Spanien (Euskaltel/31) s.t.

116. David Etxebarria, Spanien (Euskaltel/33) s.t.

117. Filippo Pozzato, Italien (Fassa Bortolo/47) s.t.

118. Unai Etxebarria, Venezuela (Euskaltel/34) s.t.

119. Iñigo Landaluze, Spanien (Euskaltel/36) s.t.

120. Matteo Tosatto, Italien (Fassa Bortolo/48) s.t.

121. Laurent Lefèvre, Frankrig (La Boulangère/125) s.t.

122. Uwe Peschel, Tyskland (Gerolsteiner/86) s.t.

123. Marc Wauters, Belgien (Rabobank/159) s.t.

124. Erik Dekker, Holland (Rabobank/154) s.t.

125. Alessandro Bertolini, Italien (Alessio/133) s.t.

126. Xabier Zandio, Spanien (Illes Balears/79) s.t.

127. José V. Garcia Acosta, Spanien (Illes Balears/73) s.t.

128. Fabio Baldato, Italien (Alessio/132) s.t.

129. Frédéric Guesdon, Frankrig (Fdjeux/166) 42,20

130. Janek Tombak, Estland (Cofidis/98) s.t.

131. Andrea Noè, Italien (Alessio/138) s.t.

132. Robbie McEwen, Australien (Lotto/181) s.t.

133. Didier Rous, Frankrig (La Boulangère/128) s.t.

134. Jean-Patrick Nazon, Frankrig (AG2R/147) s.t.

135. Tom Boonen, Belgien (Quick Step/103) s.t.

136. Peter Wrolich, Østrig (Gerolsteiner/89) s.t.

137. Marcus Ljungqvist, Sverige (Alessio/136) s.t.

138. Dariusz Baranowski, Polen (Liberty Seguros/112) s.t.

139. Jan Hruska, Tjekkiet (Liberty Seguros/115) s.t.

140. Dmitri Fofonov, Kazakhstan (Cofidis/96) s.t.

141. Davide Bramati, Italien (Quick Step/104) s.t.

142. Guillaume Auger, Frankrig (MG Rover/202) s.t.

143. Pierre Bourquenoud, Schweiz (MG Rover/204) s.t.

144. Aart Vierhouten, Holland (Lotto/189) s.t.

145. Christophe Laurent, Frankrig (MG Rover/207) s.t.

146. Sylvain Calzati, Frankrig (MG Rover/205) s.t.

147. Filippo Simeoni, Italien (Domina/198) s.t.

148. Kurt-Asle Arvesen, Norge (Team CSC/62) s.t.

149. Jimmy Engoulvent, Frankrig (Cofidis/95) s.t.

150. Christophe Edaleine, Frankrig (Cofidis/94) s.t.

151. Paolo Valoti, Italien (Domina/199) s.t.

152. David Loosli, Schweiz (Saeco/176) s.t.

153. Servais Knaven, Holland (Quick Step/106) s.t.

154. Christophe Rinero, Frankrig (MG Rover/201) s.t.

155. Bobby Julich, USA (Team CSC/64) s.t.

156. Baden Cooke, Australien (Fdjeux/163) s.t.

157. Matthew Wilson, Australien (Fdjeux/169) s.t.

158. Frédéric Finot, Frankrig (MG Rover/206) s.t.

159. Sébastien Joly, Frankrig (Crédit Agricole/58) s.t.

160. Jimmy Casper, Frankrig (Cofidis/93) 47,55

Stillingen

1. Thomas Voeckler, Frankrig (La Boulangère/129) 58.00,27 timer

2. Lance Armstrong, USA (US Postal/1) 00,22 sekunder efter

3. Ivan Basso, Italien (Team CSC/61) 1,39 minutter efter

4. Andreas Klöden, Tyskland (T-Mobile/17) 3,18

5. Francisco Mancebo Pérez, Spanien (Illes Balears/71) 3,28

6. Georg Totschnig, Østrig (Gerolsteiner/81) 6,08

7. Jose Azevedo, Portugal (US Postal/2) 6,43

8. Jan Ullrich, Tyskland (T-Mobile/11) 7,01

9. Pietro Caucchioli, Italien (Alessio/134) 7,59

10. Sandy Casar, Frankrig (Fdjeux/162) 8,29

11. Gilberto Simoni, Italien (Saeco/171) 9,50

12. Carlos Sastre, Spanien (Team CSC/67) 10,03

13. Oscar Pereiro, Spanien (Phonak/27) 10,13

14. Levi Leipheimer, USA (Rabobank/151) 10,47

15. Oscar Sevilla, Spanien (Phonak/29) 10,54

16. Christophe Moreau, Frankrig (Crédit Agricole/51) 11,49

17. Stéphane Goubert, Frankrig (AG2R/144) 12,44

18. Michael Rasmussen, Danmark (Rabobank/158) 13,03

19. Richard Virenque, Frankrig (Quick Step/101) 13,06

20. Jose Luis Rubiera, Spanien (US Postal/9) 13,57

21. Vladimir Karpets, Rusland (Illes Balears/75) 14,05

22. Michele Scarponi, Italien (Domina/196) 14,22

23. Laurent Brochard, Frankrig (AG2R/141) 14,29

24. Jérôme Pineau, Frankrig (La Boulangère/126) 14,48

25. Sylvain Chavanel, Frankrig (La Boulangère/121) 15,09

26. Michael Rogers, Australien (Quick Step/108) 18,08

27. Axel Merckx, Belgien (Lotto/185) 20,13

28. Iker Camaño, Spanien (Euskaltel/32) 20,31

29. David Moncoutié, Frankrig (Cofidis/97) 21,52

30. José Enrique Gutierrez, Spanien (Phonak/25) 22,17

31. Patrice Halgand, Frankrig (Crédit Agricole/55) 25,19

32. Giuseppe Guerini, Italien (T-Mobile/14) 25,32

33. Santos Gonzalez, Spanien (Phonak/23) 27,04

34. Roberto Heras Hernandez, Spanien (Liberty Seguros/111) 27,35

35. George Hincapie, USA (US Postal/5) 30,39

36. Evgueni Petrov, Rusland (Saeco/178) 31,06

37. Floyd Landis, USA (US Postal/6) 31,25

38. Juan Miguel Mercado, Spanien (Quick Step/107) 32,35

39. Michele Bartoli, Italien (Team CSC/63) 34,36

40. Jens Voigt, Tyskland (Team CSC/69) 36,22

41. Jakob Piil, Danmark (Team CSC/66) 36,31

42. Alexandre Botcharov, Rusland (Crédit Agricole/52) 37,02

43. Egoi Martínez, Spanien (Euskaltel/37) 37,39

44. Aitor Gonzalez Jimenez, Spanien (Fassa Bortolo/45) 39,28

45. Santiago Perez, Spanien (Phonak/28) 40,58

46. Gonzalez de Galdeano, Spanien (Liberty Seguros/114) 42,40

47. Marius Sabaliauskas, Litauen (Saeco/179) 44,31

48. Daniele Nardello, Italien (T-Mobile/18) 44,51

49. Iban Mayo, Spanien (Euskaltel/31) 45,04

50. Jean-Cyril Robin, Frankrig (Fdjeux/168) 45,38

51. Aitor Osa Eizaguirre, Spanien (Illes Balears/77) 46,18

52. Bobby Julich, USA (Team CSC/64) 46,49

53. Laurent Dufaux, Schweiz (Quick Step/105) 46,52

54. Stuart O'Grady, Australien (Cofidis/91) 47,07

55. Rik Verbrugghe, Belgien (Lotto/188) 47,50

56. Mikel Astarloza Chaurreau, Spanien (AG2R/142) 49,15

57. José I.Gutierrez, Spanien (Illes Balears/74) 51,55

58. Manuel Beltran, Spanien (US Postal/3) 53,44

59. Kim Kirchen, Luxembourg (Fassa Bortolo/46) 54,12

60. Isidro Nozal Vega, Spanien (Liberty Seguros/116) 54,53

61. Claus Michael Møller, Danmark (Alessio/137) 55,09

62. Iker Flores, Spanien (Euskaltel/35) 55,50

63. Marcos Serrano Rodriguez, Spanien (Liberty Seguros/117) 56,19

64. Marzio Bruseghin, Italien (Fassa Bortolo/42) 56,32

65. Michael Boogerd, Holland (Rabobank/152) 57,18

66. Erik Zabel, Tyskland (T-Mobile/19) 58,41

67. Jörg Ludewig, Tyskland (Saeco/177) 59,15

68. Ronny Scholz, Tyskland (Gerolsteiner/87) t 1.00,33 timer efter

69. Benoît Salmon, Frankrig (Crédit Agricole/59) t 1.4,11

70. Grischa Niermann, Tyskland (Rabobank/157) t 1.4,14

71. Christian Vandevelde, USA (Liberty Seguros/118) t 1.5,16

72. Paolo Bettini, Italien (Quick Step/102) t 1.5,57

73. Benjamin Noval, Spanien (US Postal/7) t 1.7,15

74. Iñigo Landaluze, Spanien (Euskaltel/36) t 1.8,04

75. Sergei Ivanov, Rusland (T-Mobile/15) t 1.9,14

76. Andrea Noè, Italien (Alessio/138) t 1.12,11

77. Nicki Sørensen, Danmark (Team CSC/68) t 1.12,21

78. Sebastian Lang, Tyskland (Gerolsteiner/84) t 1.12,38

79. Andrea Peron, Italien (Team CSC/65) t 1.13,00

80. Didier Rous, Frankrig (La Boulangère/128) t 1.13,23

81. Santiago Botero, Columbia (T-Mobile/13) t 1.14,13

82. Viatcheslav Ekimov, Rusland (US Postal/4) t 1.14,19

83. Christophe Mengin, Frankrig (Fdjeux/167) t 1.14,23

84. Laurent Lefèvre, Frankrig (La Boulangère/125) t 1.14,44

85. Daniel Becke, Tyskland (Illes Balears/72) t 1.14,48

86. Allan Davis, Australien (Liberty Seguros/113) t 1.15,41

87. Nicolas Portal, Frankrig (AG2R/148) t 1.15,53

88. Dariusz Baranowski, Polen (Liberty Seguros/112) t 1.16,15

89. David Etxebarria, Spanien (Euskaltel/33) s.t.

90. Juan Antonio Flecha Giannoni, Spanien (Fassa Bortolo/44) t 1.16,44

91. Pavel Padrnos, Tjekkiet (US Postal/8) t 1.18,05

92. Bert Grabsch, Tyskland (Phonak/24) t 1.18,25

93. Sylvain Calzati, Frankrig (MG Rover/205) t 1.18,35

94. José V. Garcia Acosta, Spanien (Illes Balears/73) t 1.20,04

95. Peter Farazijn, Belgien (Cofidis/99) t 1.20,22

96. Koos Moerenhout, Holland (Lotto/186) t 1.20,47

97. Mark Scanlon, Irland (AG2R/149) t 1.20,51

98. Thierry Marichal, Belgien (Lotto/184) t 1.21,37

99. Scott Sunderland, Australien (Alessio/139) t 1.22,20

100. Pierrick Fedrigo, Frankrig (Crédit Agricole/54) t 1.22,27

101. Nicolas Jalabert, Frankrig (Phonak/26) t 1.22,54

102. David Loosli, Schweiz (Saeco/176) t 1.24,35

103. Walter Bénéteau, Frankrig (La Boulangère/122) t 1.25,03

104. Carlos Dacruz, Frankrig (Fdjeux/164) s.t.

105. Paolo Valoti, Italien (Domina/199) t 1.25,04

106. Bram de Groot, Holland (Rabobank/153) t 1.25,59

107. Danilo Hondo, Tyskland (Gerolsteiner/83) t 1.26,24

108. Marc Lotz, Holland (Rabobank/156) s.t.

109. Massimo Giunti, Italien (Domina/193) t 1.27,23

110. Filippo Pozzato, Italien (Fassa Bortolo/47) t 1.27,45

111. Fabian Cancellara, Schweiz (Fassa Bortolo/43) t 1.27,48

112. Dmitri Fofonov, Kazakhstan (Cofidis/96) t 1.29,01

113. Christophe Rinero, Frankrig (MG Rover/201) t 1.29,17

114. Rolf Aldag, Tyskland (T-Mobile/12) t 1.29,23

115. Thor Hushovd, Norge (Crédit Agricole/57) t 1.29,27

116. Massimiliano Mori, Italien (Domina/195) t 1.29,34

117. Matteo Tosatto, Italien (Fassa Bortolo/48) t 1.29,53

118. Martin Elmiger, Schweiz (Phonak/22) t 1.30,07

119. Unai Etxebarria, Venezuela (Euskaltel/34) t 1.30,26

120. Marc Wauters, Belgien (Rabobank/159) t 1.30,30

121. Tom Boonen, Belgien (Quick Step/103) t 1.30,54

122. Salvatore Commesso, Italien (Saeco/174) t 1.31,38

123. Yuriy Krivtsov, Ukraine (AG2R/146) t 1.31,59

124. Robbie McEwen, Australien (Lotto/181) t 1.32,14

125. Karsten Kroon, Holland (Rabobank/155) t 1.32,31

126. Pierre Bourquenoud, Schweiz (MG Rover/204) t 1.32,44

127. Stefano Zanini, Italien (Quick Step/109) t 1.33,03

128. Julian Dean, New Zealand (Crédit Agricole/53) t 1.33,17

129. Xabier Zandio, Spanien (Illes Balears/79) t 1.33,38

130. Aart Vierhouten, Holland (Lotto/189) t 1.34,03

131. Frédéric Guesdon, Frankrig (Fdjeux/166) t 1.34,07

132. Peter Wrolich, Østrig (Gerolsteiner/89) t 1.35,22

133. Filippo Simeoni, Italien (Domina/198) t 1.35,57

134. Anthony Charteau, Frankrig (La Boulangère/123) t 1.36,19

135. Jimmy Engoulvent, Frankrig (Cofidis/95) t 1.37,14

136. Fabio Baldato, Italien (Alessio/132) t 1.38,09

137. Christophe Laurent, Frankrig (MG Rover/207) t 1.39,53

138. Jean-Patrick Nazon, Frankrig (AG2R/147) t 1.40,03

139. Jan Hruska, Tjekkiet (Liberty Seguros/115) t 1.40,08

140. Gilles Bouvard, Frankrig (MG Rover/203) t 1.40,24

141. Franck Renier, Frankrig (La Boulangère/127) t 1.41,16

142. Janek Tombak, Estland (Cofidis/98) t 1.41,28

143. Alessandro Bertolini, Italien (Alessio/133) t 1.41,57

144. Marcus Ljungqvist, Sverige (Alessio/136) t 1.42,00

145. Guillaume Auger, Frankrig (MG Rover/202) t 1.42,51

146. Bernhard Eisel, Østrig (Fdjeux/165) t 1.43,59

147. Kurt-Asle Arvesen, Norge (Team CSC/62) t 1.44,19

148. Baden Cooke, Australien (Fdjeux/163) t 1.45,13

149. Uwe Peschel, Tyskland (Gerolsteiner/86) t 1.45,31

150. Erik Dekker, Holland (Rabobank/154) t 1.47,52

151. Ludovic Martin, Frankrig (MG Rover/208) t 1.48,55

152. Servais Knaven, Holland (Quick Step/106) t 1.52,12

153. Wim Vansevenant, Belgien (Lotto/187) t 1.54,41

154. Francesco Secchiari, Italien (Domina/197) t 1.55,50

155. Christophe Edaleine, Frankrig (Cofidis/94) t 1.55,57

156. Davide Bramati, Italien (Quick Step/104) t 1.57,18

157. Matthew Wilson, Australien (Fdjeux/169) t 2.2,03

158. Frédéric Finot, Frankrig (MG Rover/206) t 2.11,15

159. Jimmy Casper, Frankrig (Cofidis/93) t 2.20,35

160. Sébastien Joly, Frankrig (Crédit Agricole/58) t 2.25,08

Pointkonkurrencen (den grønne trøje)

1. Robbie McEwen, Australien (Lotto/181) 210 point

2. Erik Zabel, Tyskland (T-Mobile/19) 201

3. Thor Hushovd, Norge (Crédit Agricole/57) 195

4. Stuart O'Grady, Australien (Cofidis/91) 186

5. Danilo Hondo, Tyskland (Gerolsteiner/83) 176

6. Tom Boonen, Belgien (Quick Step/103) 128

7. Jean-Patrick Nazon, Frankrig (AG2R/147) 116

8. Laurent Brochard, Frankrig (AG2R/141) 102

9. Kim Kirchen, Luxembourg (Fassa Bortolo/46) 88

10. Francisco Mancebo Pérez, Spanien (Illes Balears/71) 83

20. Jakob Piil, Danmark (Team CSC/66) 52

24. Ivan Basso, Italien (Team CSC/61) 40

29. Jens Voigt, Tyskland (Team CSC/69) 35

31. Kurt-Asle Arvesen, Norge (Team CSC/62) 32

58. Carlos Sastre, Spanien (Team CSC/67) 14

65. Michael Rasmussen, Danmark (Rabobank/158) 12

71. Michele Bartoli, Italien (Team CSC/63) 9

88. Bobby Julich, USA (Team CSC/64) 4

Bjergkonkurrencen (den prikkede trøje)

1. Richard Virenque, Frankrig (Quick Step/101) 128 point

2. Christophe Moreau, Frankrig (Crédit Agricole/51) 78

3. Francisco Mancebo Pérez, Spanien (Illes Balears/71) 77

4. Lance Armstrong, USA (US Postal/1) 76

5. Michael Rasmussen, Danmark (Rabobank/158) 72

6. Ivan Basso, Italien (Team CSC/61) 66

7. Axel Merckx, Belgien (Lotto/185) 57

8. Jens Voigt, Tyskland (Team CSC/69) 56

9. Sylvain Chavanel, Frankrig (La Boulangère/121) 53

10. Andreas Klöden, Tyskland (T-Mobile/17) 50

19. Carlos Sastre, Spanien (Team CSC/67) 16

31. Jakob Piil, Danmark (Team CSC/66) 9

47. Michele Bartoli, Italien (Team CSC/63) 1

Ungdomskonkurrencen (den hvide trøje)

1. Thomas Voeckler, Frankrig (La Boulangère/129) 58.00,27 timer

2. Sandy Casar, Frankrig (Fdjeux/162) 8,29 minutter efter

3. Vladimir Karpets, Rusland (Illes Balears/75) 14,05

4. Michele Scarponi, Italien (Domina/196) 14,22

5. Jérôme Pineau, Frankrig (La Boulangère/126) 14,48

6. Sylvain Chavanel, Frankrig (La Boulangère/121) 15,09

7. Michael Rogers, Australien (Quick Step/108) 18,08

8. Iker Camaño, Spanien (Euskaltel/32) 20,31

9. Mikel Astarloza Chaurreau, Spanien (AG2R/142) 49,15

10. Benjamin Noval, Spanien (US Postal/7) t 1.7,15 timer efter

Holdkonkurrencen

1. Team CSC, Danmark 171.52,16 timer

2. US Postal-Berry Floor, USA 5,52 minutter efter

3. T-Mobile Team, Tyskland 8,07

4. Brioches La Boulangere, Frankrig 11,53

5. Illes Balears-B. Santander, Spanien 23,08

Udgået

Gian Matteo Fagnini, Italien (Domina/192) 2. etape

Marco Velo, Italien (Fasso Bortolo/49) 3. etape

Frédéric Bessy, Frankrig (Credit Agricole/92) 3. etape

Eddy Seigneur, Frankrig (MG Rover/209) 4. etape

Bradley McGee, Australien (Fdjeux.com/161) 5. etape

Maryan Hary, Frankrig (La Boulangere/124) 5. etape

Alessandro Petacchi, Italien (Fassa Bortolo/41) 6. etape

Mario Cipollini, Italien (Domina/191) 6. etape

Sven Montgomery, Schweiz (Gerolsteiner/85) 7. etape

Rene Haselbacher, Østrig (Gerolsteiner/82) 7. etape

Christophe Brandt, Belgien (Lotto/182) 7. etape

Jaan Kirsipuu, Estland (AG2R/145) 9. etape

Samuel Dumoulinn, Frankrig (AG2R/143) 9. etape

Martin Hvastija, Slovinien (Alessio/135) 9. etape

Stefano Casagrande, Italien (Saeco/172) 9. etape

Angel Vicioso, Spanien (Liberty Seguros/119 ) 10. etape

Sébastien Hinault, Frankrig (Credit Agricole/56) 10. etape

Mirko Celestino, Italien (Saeco/173) 10. etape

Magnus Backstedt, Sverige (Allesio/131) 11. etape

Matthias Kessler, Tyskland (T-Mobile/16) 11. etape

Mikle Pradera, Spanien (Illes Balears/78) 12. etape

Gerrit Glomser, Østrig (Saeco/175) 13. etape

Fabian Wegmann, Tyskland (Gerolsteiner/88) 13. etape

Denis Menchov, Rusland (Illes Balears/76) 13. etape

Haimar Zubeldia, Spanien (Euskatel/038) 13. etape

Tyler Hamilton, USA (Phonak/21) 13. etape

Sergio Marinangeli, Italien (Domina/194) 13. etape

2 sp. sportres.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce