Rytmisk musik

Bøgeparken, Vollsmose Allé, (i bunden af Bøgeparken) 14: "Hjul i Mosen" er arrangør på en omgang Arabisk Folkemusik.

Studenterkredsen-Odense c/o Studenterhuset, Munkemøllestræde 20 20-22: R&B-arrangement med bl.a.. DJ Kenny Kudda. Arr.: ODC Hip Hop Club.

Tony's, Middelfartvej 9-11 21: Jeanette spiller.

Slotskroen, Nørregade 54 21-01: Hubbi spiller.

Café Grønttorvet, Sortebrødre Torv 9 21.30: Dr. Nielsen Band spiller.

Musikkælderen, Dronningensgade 2B kld 22: Henrik Krogh & Claus H. Nielsen spiller Beatles m.m.

Air Pub, Kongensgade 41 22-02: Ivar Kjeldsen spiller.

Ryans of Odense, Fisketorvet 12 23: Steve Falconer fra USA spiller blues på guitar.

Klassisk musik Sct. Hans Kirke, Nørregade 42 16.15: 24. Odense Orgelfestival - Stefano Vasselli, Rom, orgel.

Børn

Lumby Idrætsforening af 1988, Lumby Skole, Harlekinvej 4 9-15: Der er både spil, computer, playstation, boldspil og mange andre aktiviteter på programmet, når Lumby Idrætsforening inviterer børn i Odense Kommune indenfor.

Film & Teater

Parken ved Østerbæksvej, Østerbæksvej 87 (bagved Munkebjerg kirke) 13.30: Forestilling med Cirkus Flik-Flak.

Diverse

Kroggårdskolen, Smedebakken 24 14-17: Næsby-Tarup Ungdomsskole lader unge mellem 14 og 18 år afprøve motocrosscykler og gokart.

Eventyrhaven, Klosterbakken 19.30-22: Sommerdans med Odense Salsa Forening som underviser i salsa på begynderniveau.

Odense Domkirke, Klosterbakken 2 20.30-24: Natkirke med sognepræst Kirsten Clement.

Biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej 27 - 70 13 12 11

Harry Potter og fangen fra Azkaban: 13, 15.45, 18.45, 21.30

Terkel I Knibe: 13.10

Kong Arthur: 13.15, 16, 18.45, 21.30

Spider-Man 2: 13.15, 16, 18.45, 21.30

Scooby Doo 2: Monsters unleashed: 13.30

Stepford Wives: 13.30, 16, 18.30, 21

Hellboy: 13.30, 16, 18.30, 21

Walking Tall: 14, 16.15, 19

Raising Helen: 14, 19

Dawn Of The Dead: 14.50, 21.30

50 First Dates: 16, 21.30

The Day After Tomorrow: 16.30, 21.30

Taking Lives: 17, 19.15, 21.30

Troja: 18.15

CinemaxX Rosengaard, Rosengårdscentret 250 66 61 26 66

Grislings Store Eventyr: 12.45

Scooby Doo 2: Monsters unleashed: 12.45 & 14.45

Harry Potter og fangen fra Azkaban: 13, 15.45, 18.30 & 21.15

Spider-Man 2: 13, 16, 18.45 & 21.30

The Day After Tomorrow: 13.15, 16 & 18.45

Hellboy: 13.45, 16.15, 19 & 21.30

Super Size Me: 14.30, 16.30, 19 & 21.15

Godsend: 21.30

Troja: 16.30 & 20

Kong Arthur: 13, 16, 19 & 21.40

Cafe Biografen, Brandts Passage 39-41, 66 13 16 16

Before sunset: 15.10, 19.10, 21.10

Super Size me: 15, 17.10, 19.20, 21.30

Evigt solskin i et pletfrit sind: 16.45, 19, 21.15

My life without me: 17

Villa paranoia: 14.50