Rytmisk

Egeparken, Vollsmose Allé 14: Der spilles arabisk folkemusik.

Odense Åfart, Filosofgangen 26 18: Lazy River Stompers spiller på åen. Efter en times sejltur fortsætter orkesteret på pladsen foran Kunstbygningen.

Amfiscenen, Brandts Passage 37 20: TV-2 giver koncert.

Roots, Kongensgade 48, baghuset 21: Koncert med State of Friends.

Slotskroen, Nørregade 54 21: Ivar Kjeldsen spiller.

Musikkælderen, Dronningensgade 2B 22: Den pladeaktuelle duo MC Hansen og Rune Højmark spiller.

Air Pub, Kongensgade 41 22-02: Country Danes spiller.

Ryans of Odense, Fisketorvet 12 23: Bryn Jones fra Wales spiller folk og blues.

Rådhuskælderen, Vestergade 17 1: Drive spiller kendte numre af bl.a. Kim Larsen.

Klassisk

Sct. Hans Kirke, Nørregade 42 16.15: I forbindelse med den 24. Odense Orgelfestival spiller Helmut Freitag 30 min. orgelmusik.

Sport

Odense Friluftsbad, Elsesmindevej 50 10-15: OSLF arrangerer boldlege, svømning og vandpolo for begyndere.

Odense Friluftsbad, Elsesmindevej 50 12-16: VK-KONO arrangerer styrkeprogram.

Diverse

Odense Domkirke, Klosterbakken 2 16: Gadegudstjeneste på hjørnet af Vestergade og Jernbanegade med præst Peder Thyssen.

Odense Domkirke, Klosterbakken 2 20.30-24: Natkirke ved pastor Birgit Holm med musik af Søren Wendt på vandreharpe.

biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej - 70 13 12 11 Harry Potter: 13, 15.45, 18.30, 21.30 Terkel I Knibe: 13.10, 15 Scooby Doo 2: 13.15 Hannibal & Jerry: 13.15, 14.45 Spider-Man 2: 13.15, 16, 18.45, 21.30 Stepford Wives: 13.30, 15.45, 19 Hellboy: 13.30, 16, 18.30, 21 Raising Helen: 13.30, 16, 19, 21.30 50 First Dates: 13.30, 21.15 Walking Tall: 15, 17, 19 Day After Tomorrow: 16.30, 21.30 Taking Lives: 17, 19.15, 21.15 Troja: 18.15 13 Going On 30: 19 The Ladykillers: 21.30

CinemaxX, Rosengårdscentret - 66 61 26 66 Terkel I Knibe: 12.45 Grislings Store Eventyr: 12.45 Scooby Doo 2: 12.45, 14.45 Harry Potter: 13, 15.45, 18.30 & 21.15 Spider-Man 2: 13, 16, 18.45 & 21.30 The Day After Tomorrow: 13.15, 16, 18.45 & 21.30 Hellboy: 13.45, 16.15, 19 & 21.30 Super Size Me: 14.30, 16.30, 19 & 21.15 Godsend: 14.30, 16.45, 19 & 21.20 Troja: 16.30 & 20

Cafebiografen, Brandts Passage - 66 13 16 11 Super Size Me: 15.10, 17.30, 19.30 & 21.30 Station Agent: 14.50 Evigt solskin i et pletfrit sind: 16.45, 19, 21.15 My life without me: 16.40 Villa Paranoia: 18.45 The Dreamers: 15 & 21.10