Foredrag

Odense Domkirke (Skt. Knuds Kirke), Odense 14.30: "Etiske dilemmaer i Sundhedsvæsenet" med sygehuspræst Jens Rasmussen.

Hans Tausens Kirke, Rugårdsvej 62 14.30-16.30: Ebbe Trap fortæller om "Det gamle Åløkkekvarter" - sit barndomskvarter

Metodistkirken i Odense, Alexandragade 8 17.30: Tina og Dan Bhuto beretter om Congo i ord og kunst.

Ungdomshuset, Nørregade 60 19.30: Anders Brønserud fortæller om tegneseriefiguren Otto - verdens mest ensomme palindrom.

Klassisk musik

Det Fynske Musikkonserva- torium, Islandsgade 2 19.30: Barokmusik med studerende fra tidlig musiklinjen.

Film & Teater

Odense Teater - Sukkerkogeriet og Farinen, Roersvej 33 19.30: Forpremiere på Pippi.

Udstilling

Lokalhistorisk Bibliotek, Klosterbakken 2 10-16: Fra bispegård til Jomfrukloster - en fotoudstilling i anledning af 500 året for grundlæggelse af bygningen Odense adelige Jomfrukloster, Albani Torv.

Diverse

Vor Frue Kirke, Frue Kirkestræde 12 B 14: Eftermiddagsgudstjeneste.

Odense Domkirke (Skt. Knuds Kirke), Odense 17.30: Kort liturgisk andagt på engelsk i Domkirkens kor - en såkaldt "evensong" efter forbillede fra engelske domkirkers daglige aftensangsgudstjenester.

Fyns ErhvervsCenter, Blangstedgårdsvej 1 17-21: Markedsføringskursus for iværksættere. Kurset løber over fem onsdage fra kl. 17-21.

Biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej 27 - 70 13 12 11

The Door In The Floor: 11, 16, 18.45, 21.30

Cirkeline 3: Verdens Mindste Superhelt: 13.15

Fakiren Fra Bilbao: 13.15, 15, 16.45

De Utrolige (The Incredibles): 13.30

Store planer: 13.45, 16, 18.45, 21.15

Bridget Jones: The Edge of Reason: 13.45, 16.15, 19

Blade 3: 13.45, 16.15, 19, 21.30

Stor Ståhaj (Shark Tale): 14, 16.15

Oh happy day: 14, 16.15, 18.45

Pusher 2: 14.15, 16.30, 19, 21.15

Familien Gregersen: 15, 19.15

Stor Ståhaj (Shark Tale) - Original Version: 18.30

Alexander: 20.30

The Forgotten: 21.15

Alfie: 21.30

Café Biografen, Brandts Passage 39-41 - 66 13 16 16

Historien om den Grædende Kamel: 17.45-21.35

Familien Gregersen: 13.45, 19.30

The Return - Hjemkomsten: 13.20

Pige Med Perleørering: 15.30

Mod Muren (Gegen Die Wand): 16 og 19

Pusher 2: 17, 21.15

Kongekabale: 13.30 og 19.10

CinemaxX Rosengaard, Rosengårdcentret 250 - 66 61 26 66

De Utrolige (The Incredibles): 12.45, 15 & 17.30

Cirkeline 3: Verdens Mindste Superhelt: 13

Stor Ståhaj (Shark Tale): 13, 15 & 17

Store planer: 13, 15, 17, 19 & 21.15

Fakiren Fra Bilbao: 13.15, 15.15, 17 & 19

Ocean's Twelve: 13.15, 16, 18.45, 20 & 21.30

Blade: Trinity: 14, 16.30, 19 & 21.30

Familien Gregersen: 15.15 & 19.30

Oh happy day: 19.15

Stor Ståhaj (Shark Tale) - Original Version: 21

Bridget Jones: The Edge of Reason: 21.15