Vi bruger cookies!

fyens.dk bruger cookies til at give dig en god oplevelse og til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Hvis du klikker på et link på www.fyens.dk, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere


I dag


i dag

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Foredrag

Odense Domkirke (Skt. Knuds Kirke), Odense 14.30: "Etiske dilemmaer i Sundhedsvæsenet" med sygehuspræst Jens Rasmussen.

Hans Tausens Kirke, Rugårdsvej 62 14.30-16.30: Ebbe Trap fortæller om "Det gamle Åløkkekvarter" - sit barndomskvarter

Metodistkirken i Odense, Alexandragade 8 17.30: Tina og Dan Bhuto beretter om Congo i ord og kunst.

Ungdomshuset, Nørregade 60 19.30: Anders Brønserud fortæller om tegneseriefiguren Otto - verdens mest ensomme palindrom.

Klassisk musik

Det Fynske Musikkonserva- torium, Islandsgade 2 19.30: Barokmusik med studerende fra tidlig musiklinjen.

Film & Teater

Odense Teater - Sukkerkogeriet og Farinen, Roersvej 33 19.30: Forpremiere på Pippi.

Udstilling

Lokalhistorisk Bibliotek, Klosterbakken 2 10-16: Fra bispegård til Jomfrukloster - en fotoudstilling i anledning af 500 året for grundlæggelse af bygningen Odense adelige Jomfrukloster, Albani Torv.

Diverse

Vor Frue Kirke, Frue Kirkestræde 12 B 14: Eftermiddagsgudstjeneste.

Odense Domkirke (Skt. Knuds Kirke), Odense 17.30: Kort liturgisk andagt på engelsk i Domkirkens kor - en såkaldt "evensong" efter forbillede fra engelske domkirkers daglige aftensangsgudstjenester.

Fyns ErhvervsCenter, Blangstedgårdsvej 1 17-21: Markedsføringskursus for iværksættere. Kurset løber over fem onsdage fra kl. 17-21.

Biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej 27 - 70 13 12 11

The Door In The Floor: 11, 16, 18.45, 21.30

Cirkeline 3: Verdens Mindste Superhelt: 13.15

Fakiren Fra Bilbao: 13.15, 15, 16.45

De Utrolige (The Incredibles): 13.30

Store planer: 13.45, 16, 18.45, 21.15

Bridget Jones: The Edge of Reason: 13.45, 16.15, 19

Blade 3: 13.45, 16.15, 19, 21.30

Stor Ståhaj (Shark Tale): 14, 16.15

Oh happy day: 14, 16.15, 18.45

Pusher 2: 14.15, 16.30, 19, 21.15

Familien Gregersen: 15, 19.15

Stor Ståhaj (Shark Tale) - Original Version: 18.30

Alexander: 20.30

The Forgotten: 21.15

Alfie: 21.30

Café Biografen, Brandts Passage 39-41 - 66 13 16 16

Historien om den Grædende Kamel: 17.45-21.35

Familien Gregersen: 13.45, 19.30

The Return - Hjemkomsten: 13.20

Pige Med Perleørering: 15.30

Mod Muren (Gegen Die Wand): 16 og 19

Pusher 2: 17, 21.15

Kongekabale: 13.30 og 19.10

CinemaxX Rosengaard, Rosengårdcentret 250 - 66 61 26 66

De Utrolige (The Incredibles): 12.45, 15 & 17.30

Cirkeline 3: Verdens Mindste Superhelt: 13

Stor Ståhaj (Shark Tale): 13, 15 & 17

Store planer: 13, 15, 17, 19 & 21.15

Fakiren Fra Bilbao: 13.15, 15.15, 17 & 19

Ocean's Twelve: 13.15, 16, 18.45, 20 & 21.30

Blade: Trinity: 14, 16.30, 19 & 21.30

Familien Gregersen: 15.15 & 19.30

Oh happy day: 19.15

Stor Ståhaj (Shark Tale) - Original Version: 21

Bridget Jones: The Edge of Reason: 21.15

i dag

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.