Rytmisk musik

Odense Åfart, Filosofgangen 26 18: Efter en times jazz på åen fortsætter orkesteret Lazy River Stompers på pladsen foran Kunstbygningen til kl. 21.

Café Biografen, Brandts Passage 39-41 20: Den lokale sangerinde Anita Løkkegaard giver koncert med sin kvartet, som består af Christoffer Møller på piano, Hans Mydtskov på sax, Kasper Tagel på bas og Chano Olskær på trommer.

Slotskroen, Nørregade 54 21: Ivar Kjeldsen spiller.

Tony's, Middelfartvej 9-11 21: Duoen Hjerter 2+ går på scenen.

Musikkælderen, Dronningensgade 2B, kælderen 22: Mike Whellans spiller blues.

Air Pub, Kongensgade 41 22-02: Hapn's spiller.

Ryans of Odense, Fisketorvet 12 23: Trioen Cousin Bill fra Irland spiller rock.

Rådhuskælderen, Vestergade 17 1: Dickens spiller de gode gamle.

Klassisk musik

Sct. Hans Kirke, Nørregade 42 16.15: Henning Nielsen spiller 30. min. orgelmusik.

Børn

Odense Orienteringsklub, Jægerhuset, Jægerhusstien 1 13-16: Orienteringsløb til fods for børn i Odense Kommune. Kort og kompas skal hjælpe med at finde vej i naturen.

Film & Teater Den Fynske Landsby, Sejerskovvej 20 16: H.C. Andersen Festspillene i Odense opfører børnemusicalen Tommelise.

Kongens Have 22: Jubii Fri Film viser thrilleren Phone Booth under åben himmel.

diverse

Odense Domkirke (Skt. Knuds Kirke), Klosterbakken 2 20.30-24: Natkirke ved pastor Peder Thyssen med musik af Mette Flensted på fløjte.

biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej 27 - 70 13 12 11 Harry Potter og fangen fra Azkaban: 13, 15.45, 18.30, 21.30

Terkel I Knibe: 13.10

Hannibal & Jerry: 13.15, 14.45

Spider-Man 2: 13.15, 15.15, 16, 18, 18.45, 20.45, 21.30

Scooby Doo 2: Monsters unleashed: 13.30

Stepford Wives: 13.30, 15.45, 19

The Ladykillers: 13.45, 19

13 Going On 30: 13.45, 21.15

Walking Tall: 14, 16, 19, 21.15

Taking Lives: 14.50, 17, 19.15

Dawn Of The Dead: 16, 19, 21.30

50 First Dates: 16.15, 21.30

The Day After Tomorrow: 16.30, 21.30

Troja: 18.15

Secret Window: 21.30

CinemaxX Rosengaard, Rosengårdscentret 250 - 66 61 26 66 Terkel I Knibe: 12.45 & 14.30

Scooby Doo 2: Monsters unleashed: 13 & 15

Harry Potter og fangen fra Azkaban: 13, 15.45, 18.30 & 21.15

Spider-Man 2: 13, 16, 18.45 & 21.30

The Day After Tomorrow: 13.15, 16, 18.45 & 21.30

Agent Cody Banks 2: Destination London: 14.15

Super Size Me: 14.15, 16.30, 19 & 21.15

Troja: 16.30 & 20

13 Going On 30: 16.30, 19.15 & 21.30

50 First Dates: 16.45, 19 & 21.15

Café Biografen, Brandts Passage 39-41 - 66 13 16 11 Super Size Me: 15.10, 17.30, 19.30 & 21.30

Station Agent: 14.50

Evigt solskin i et pletfrit sind: 16.30, 19.00 & 21.15

My life without me: 16.40

Villa Paranoia: 18.45

Dobbeltliv: 15

Charles Chaplins Moderne Tider: 21.10