Kronprinsparret + følge 7
Stiftamtmand Ninna Würtzen m/ægtefælle 2
Politimester Lars Rand Jensen m/ægtefælle 2
Borgmester Anker Boye + fru Lykke 2
Stadsdirektør Jørgen Clausen + fru Bente 2
Viceborgmester Niels Th. Nielsen + fru Bente 2
Byrådet m/ledsagere 43
Direktører:
Adm. direktør Niels Arne Gadegaard m/ægtefælle 2
Adm. direktør Aage Juhl m/ægtefælle 2
Adm. direktør Leif Hansen m/ægtefælle 2
Adm. direktør Peter Steen Jensen m/ægtefælle 2
Direktør Hans Juhl Jakobsen, Odense Vandselskab, m/ægtefælle 2
Direktør Thomas Jørgensen, Odense Renovationsselskab, m/ægtefælle 2
Direktør Knud Steen Larsen, Odense Energi, m/ægtefælle 2
Statsembedsmænd:
Biskop Kresten Drejergaard og fru Inger Merete 2
Domprovst Chr. Dickmeiss og fra Karen 2
Oberst Jørgen Jelstrup og fru Birgit 2
Hjemmeværnsdistriktschef Peter Holst Hansen m/ægtefælle 2
Byretspræsident Hans Peter Rosenmeier og fru Hanne Pust 2
Rektor Jens Oddershede 1
"Værter" i forbindelse med besøget:
Havnedirektør René Petersen m/ægtefælle 2
Havnemester Finn Vinter m/ægtefælle 2
Flotillekaptajn Lars H. Hansen m/ægtefælle 2
Ludwig Brechmann m/ægtefælle 2
Museumsdirektør Torben Grøngaard Jeppesen m/ægtefælle 2
Direktør Henrik Lehmann Andersen m/ægtefælle 2
Best.fmd. Hanne Nielsen m/ægtefælle 2
Bjarne Brøndgaard m/ægtefælle 2
Tahir Canbek m/ægtefælle 2
Fmd. Odense Marineforening Kim Kingo m/ægtefælle 2
Næstfmd. Lasse Bach Pedersen m/ægtefælle 2
Karsten Ohrt m/ægtefælle 2
Næstfmd. for 1909 Chr. Frederiksen m/ægtefælle 2
Fmd. for B 1909 Arno Hansen m/ægtefælle 2
Næstfmd. Fjordager Boldklub Kjell Næss m/ægtefælle 2
Ungdomsfmd. Fjordager Boldklub John Andersen m/ægtefælle 2
Zoo's bestyrelse:
Steen Møller m/ægtefælle 2
Ole Næsbye Larsen m/ægtefælle 2
Kurt Keilberg m/ægtefælle 2
Palle Skov Jensen m/ægtefælle 2
Finn Just Christensen m/ægtefælle 2
Tidl. direktør Hans Aage Kofoed + fru Birthe 2
Ledergruppen Zoo:
Zoolog Bjarne Klausen m/ægtefælle 2
Zoolog Nina Collatz Christensen m/ægtefælle 2
Arkitekt Birgit Vedel Friis m/ægtefælle 2
Chef Lisa Skjellerup m/ægtefælle 2
Chef Mona Møgelbjerg m/ægtefælle 2
Adm.chef. Anne-Grete Larsen m/ægtefælle 2
Jane Hermansen m/ægtefælle 2
Fyns Amt:
Amtsborgmester Jan Boye m/ægtefælle 2
Amtsdirektør Niels Højberg m/ægtefælle 2
Odense Erhvervsråd:
Adm.direktør Hans Bøgh-Sørensen m/ægtefælle 2
Områdechef Hans Nielsen m/ægtefælle 2
Adm.direktør Jørgen Bast m/ægtefælle 2
Tidl. formand Ole Maare + fru Kirsten 2
Brobyggerprojektet:
Direktør Helge Munk, Munk IT m/ægtefælle 2
Direktør Jan Hassing, Dansk Erhvervsgartnerforening m/ægtefælle 2
Professor Mogens Hørder, SDU, m/ægtefælle 2
Professor Henrik Hautop Lund, Mærskinst., m/ægtefælle 2
Direktør Kirsten Lehm, Forskerparken, m/ægtefælle 2
Direktør C.C.Nielsen m/ægtefælle 2
Direktør Bjørn Pedersen m/ægtefælle 2
Pressen:
Direktør TV 2 Peter Parbo + fru Ulla 2
Chefredaktør Egon Tøttrup, Fyens Stiftstidende m/ægtefælle 2
Adm. dir. Poul E. Andersen, Fyens Stiftstidende + fru Lis 2
Lederredaktør Hans Kiel, Fyens Stiftstidende + fru Lisbeth 2
Jurist Keld Klint, Fyens Stiftstidende + fru Tove 2
Direktør Ugeavisen Dennis Moth + fru Kirsten 2
Redaktionschef Ugeavisen Bo Frimodt m/ægtefælle 2
Direktør TV2Fyn Ove Mulvad m/fru Rita 2
Chef for DR Fyn Lisbet Lambert m/hr. Ivan 2
Har modtaget ridderorden:
Fhv. Brand- og civilforsvarschef Helge Andersen m/ægtefælle 2
Fhv. Kommunaldirektør Hugo Maintzhusen m/ægtefælle 2
Fhv. borgmester Verner Dalskov m/ægtefælle 2
Øvrige:
Entreprenør Jørn Madsen m/ægtefælle 2
Direktør Bent Frank Nielsen m/ægtefælle 2
Direktør John Skov Hansen, Lindøvæftet, m/ægtefælle 2
Direktør Poul Falck m/ægtefælle 2
Citychef Johannes Lollesgaard m/ægtefælle 2
Direktør Hans Edvard Nørregård-Nielsen, Ny Carslberg Fondet, m/ægtefælle
2
Rektor, docent, Else Marie Bukdahl, Ny Carlsberg Fondet, m/ægtefælle 2
Poul Anker Nielsen m/ægtefælle 2
Poul Isaksen m/ægtefælle 2
Hans Erik Hempel-Hansen m/ægtefælle 2
Direktør Jens E. Hempel-Hansen 1
Fmd. for Odense Cityforening Peter Bøgholm Kristensen, KT-radio,
m/ægtefælle 2
Peter Brandes og Maja-Lisa Engelhardt 2
Direktør Frank Skovsager, Riegens A/S, + fru Lillian 2
Adm. direktør Clas Nylandsted Andersen, Roulunds fabriker, m/ægtefælle 2
Direktør Torben Anker Sørensen, Lindøværftet, m/ægtefælle 2
Fmd. Poul Tage Pedersen, Dansk Erhvervsgartnerforen., m/ægtefælle 2
Direktør Peter Eriksen Jensen, Odense Marcipan A/S, m/ægtefælle 2
Gartner Mads Pedersen m/ægtefælle 2
Direktør Niels Thorborg, L'EASY A/S m/ægtefælle 2
Guldsmed Annette Kræn m/ægtefælle 2
Hoteldirektør Jack Nielsen 1
Fmd. De Fynske Landboforeninger Niels Hansen m/ægtefælle 2
Erhvervsprisen 2003:
Best.fm. Kim Görlitz, KommitFyns bestyrelse, m/ægtefælle 2
LO Odenses bestyrelse:
Sven Erik Petterson m/ægtefælle 2
Benny Iversen m/ægtefælle 2
Keld Westring m/ægtefælle 2
Jørn Kaspersen m/ægtefælle 2
Ellen Hoffmann m/ægtefælle 2
Kirsten Johansen m/ægtefælle 2
Lone Thomsen m/ægtefælle 2
Alex Jensen m/ægtefælle 2
Palle Hansen m/ægtefælle 2
Frank Lundgren m/ægtefælle 2
Knud Larsen m/ægtefælle 2
Tidl. faglig sekretær Jan Hansen + fru Lis 2
Fra Banker og realkreditinst.:
Områdedirektør Søren Jan Nielsen, BG Bank m/ægtefælle 2
Filialdirektør Morten Hedelund, BG Bank, m/ægtefælle 2
Områdedirektør Finn Rossau, Nordea, m/ægtefælle 2
Områdedirektør Bent Lundgaard, Danske Bank, m/ægtefælle 2
Filialdirektør Alice Wind, Danske Bank, m/ægtefælle 2
Adm.direktør Finn B. Sørensen, Fionia, m/ægtefælle 2
Adm. direktør Karsten Bruun Jensen, Arbejdernes Landsbank m/ægtefælle 2
Afd. direktør Kaj Andersen, Jyske Bank, m/ægtefælle 2
Direktør Tom Skjellerup, Handelsbanken, m/ægtefælle 2
Direktør Christian Pagh Hansen, Amagerbanken, m/ægtefælle 2
Erhvervskundechef Jens Østergaard, Nykredit, m/ægtefælle 2
Områdechef Jan Klink Andersen, Realkredit Danmark, m/ægtefælle 2
Erhvervscenterdirektør Uffe Drejer, Realkredit Danmark, m/ægtefælle 2
Best. fm. Børge Obel, Albanifonden, m/ægtefælle 2
Direktører/rektorer for uddannelsesinstitutioner:
Rektor Henning Andersen, Odense Teknikum, Ing,højskolen m/ægtefælle 2
Direktør Niels Henning Olsen, Odense Tekniske Skole m/ægtefælle 2
Adm.direktør Peter Enevold, Tietgenskolen, m/ægtefælle 2
Forstander Ove G. Dalby, AMU Fyn, m/ægtefælle 2
Konsuler i Odense:
Flemming Ræikjær, det belgiske konsulat, m/ægtefælle 2
Frits Niegel, det engelske konsulat, m/ægtefælle 2
Uwe Teichert, det finske konsulat, m/ægtefælle 2
Bjarne Dahl, det franske konsulat, m/ægtefælle 2
Robert Rasmussen, det hollandske konsulat, m/ægtefælle 2
Steen Haustrup, det norske konsulat, m/ægtefælle 2
Knud Thybo, det tyske konsulat, m/ægtefælle 2
Poul Møller Andersen, det østrigske konsulat, m/ægtefælle 2
Grete Aarup, konsulatet for Burkina Faso, m/ægtefælle 2
Oldermandsskabet:
Frank Uhrenholdt m/ægtefælle 2
Karsten Bill Rasmussen m/ægtefælle 2
Bent Müller m/ægtefælle 2
Finn Høffner m/ægtefælle 2
Jørgen Thomsen 1
Repræsentanter fra planlægningsgruppen:
Ninna Würtzens sekretær, Lajla Pedersen m/ægtefælle 2
John Hansen m/ægtefælle 2
Birgitte Roll m/ægtefælle 2
Tove Hannemann m/ægtefælle 2
Politikommissær Ken Andersen m/ægtefælle 2
Politiinspektør John Jacobsen m/ægtefælle 2
Rådhuset:
Hanne Lumholt 1
Katja Antabi m/ægtefælle 2
Jytte Mikkelsen m/ledsager 2
Knud Ørnstrøm m/ægtefælle 2
Ole Jakobsen m/ægtefælle 2
Birgit Lomholt m/ægtefælle 2
ca. 307 prs. har tilmeldt sig.