Foredrag

Film og fortælling om "Virksomhed Vollsmose"

Med forfatter og fortæller Pia Sigmund.

14.30: Odense Centralbibliotek - BanegårdCentret, Østre Stationsvej 15.

Medborgerskab, integration og det nationale fællesskab

Et foredrag om kulturel assimilation som middel og mål i dansk integrationspolitik.

16: Kulturhus Vollsmose, Vollsmose Allé 14, Postboks 48.

Musik

Chris Barber

20: Odense Koncerthus, Claus Bergs Gade 9.

Midsommerkoncert

Koncert med fløjtenist Ulla Miilmann og harpenist Tine Rehling.

20: Thomas Kingos Kirke, Bülowsvej 9.

Film & Teater

Balletskolen DeSko

En musikalsk fortælling med danse- og balletelever.

19: Odense Teater - Sukkerkogeriet, Roersvej 33.

Sommer i Tyrol

19.30: Odense Teater, Jernbanegade 21.

Nye udstillinger

Sommerudstilling

Galleriet udstiller forskellige kunstnere henover sommeren. Der vil ses værker af Lars Bosted, John Themsen m.fl.

12-17.30: Galleri 1, Overgade 19.

Keramikudstilling

Medlemmer af Keramisk Forum udstiller.

14-17: Keramik-Galleriet v/ Lotte Blom, Læssøegade 168.

Thriges Kraftcentral - Højspænding!

Udstillingen fortæller om kraftcentralen med de bevarede maskiner m.m.

Kraftcentralen Thriges fabrikker, Thomas B. Thrigesgade 36.

Diverse

Koen malkes

Se koen blive håndmalket på Skamby-Torup gården.

13.30: Den Fynske Landsby, Sejerskovvej 20.

Møde for folk med spiseproblemer (OA)

17-18: Netværkskontakten, Frivilligcentret, Jens Benzonsgad 54 B, i gården.

Solmeditation ved Fuldmåne

20: Mødelokalet, Klosterbakken 2.

Biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej 27 - 70 13 12 11

Det som ingen ved - Seniorbio: 11

Semi-Pro: 13, 15, 17, 19.15, 21.30

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 13, 15.45, 18.45, 21.30

Carsten og Gittes filmballade: 13.15, 14.45, 16.15, 17.40

Horton og Støvfolket Hvem: 13.30

Det som ingen ved: 13.30, 16, 18.30, 20.45

Tempelriddernes skat III: 14

The Happening: 14, 16, 18.30, 20.45

Til jackpot os skiller: 14, 16.15, 19.15, 21.30

Flammen og Citronen: 15.30

Sex and the City: The Movie: 15.30, 18.30, 21.30

Gå med fred, Jamil: 16.45, 19

Kærlighed i koleraens tid: 18.30

Pretty Woman: 18.45

Doomsday: 21.15

Iron Man: 21.15

Untraceable: 21.30

Café Biografen, Brandts Passage 39-41 - 66 13 16 16

Det som ingen ved: 15.30, 17.35, 19.40, 21.45

Flammen og Citronen: 15.45, 21.15

In the Valley of Elah: 16.15, 18.45

Kærlighed i koleraens tid: 18.15, 21

CinemaxX Rosengaard, Rosengårdcentret 250 - 66 61 26 66

Horton og Støvfolket Hvem: 12.45, 14.30

Carsten og Gittes filmballade: 12.45, 14, 15.10, 16.20, 17.30

Alvin og de frække jordegern: 13, 15

Flammen og Citronen: 13.15, 18.30

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 13.30, 16, 18.45, 20, 21.30

Det som ingen ved: 14, 16.40, 19, 21.15

Sex and the City: The Movie: 14.30, 18, 21.10

The Happening: 16.15, 19.15, 21.30

Semi-Pro: 16.30, 18.45, 21.15

Iron Man: 17

Til jackpot os skiller: 21.10