Musik

Kunst og Kammermusik

Anna Dorothea Wolff, cello og Anita Hyldgård Samsing, flygel. Kunstudstilling af Anne Marie Egemose.

16: Hjallese Kirke, Hjallesegade 25.

Den 8. Internationale Carl Nielsen Violinkonkurrence

Finalekoncerter.

18: Odense Koncerthus, Claus Bergs Gade 9.

Børn

Besøg gårdens dyr

Rundvisning for børn og voksne med Den Fynske Landsbys landmand.

11-12: Den Fynske Landsby, Sejerskovvej 20.

Film & Teater

Teaterfestival

11 forestillinger over weekenden fra elever på Skuespillerskolen. Se program på www. odenseteater.dk eller teatermomentum.dk:

Skuespillerskolen ved Odense Teater, Roersvej 33 og Teater Momentum, Nuvestergade 18.

Sport

Fynsmesterskaber for islandske heste

8-17: Fyns Islandshesteklub SKEIFA, Udlodgyden 52, Davinde, Odense SØ.

EM i kvindebowling

8-17: Odense Bowlinghal, Møllemarksvej 80.

Motion

Store Cykeldag i Odense

Store Cykleldag markeres med en familievenlig tur på ca. 30 km der går forbi havnen, kanalen, Stige Ø, ad småveje til Kohaveskoven og tilbage til Flakhaven.

10: Flakhaven, Flakhaven 2.

Nye udstillinger

Norsk litografi og smykker

Nye litografier af Øivind Sand og Yngved Vold samt smykker af Ane Sand.

14-17: Kunstgalleri 4, Jupitervænget 4.

Diverse

Festdage i Korup

Bankospil i Koruphallen, Diskotek Santa Maria, På Slaget 12 og Hapela Dance Band, Kræmmermarked mm. Kjærs Tivoli er på pladsen alle 4 dage.

Korup Idrætsforening, Præstevej 12, Odense NV.

Møde og gåtur

Foreningen Kvinder over 40 tager til "Den fynske Dag" i Svanninge Bakker. Mødested: rutebil nr. 961 afgang kl. 9.40.

09.40: Odense Rutebilstation, Dannebrogsgade 10.

Loppemarked på havnen

10-15: Odense Havn, Havnekontor: Londongade 1.

Søndagslatter

Fyns lattercenter arrangerer søndagslatter.

15-16: Lishi, Vintapperstræde 14, 1.

Biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej 27 - 70 13 12 11

Carsten og Gittes filmballade: 11, 12.20, 13.45, 15.15, 16.40, 18.30

Gå med fred, Jamil: 11, 13, 19

Horton og Støvfolket Hvem: 11, 13, 15, 17

Iron Man: 11, 13.30, 18.50, 21.20

Doomsday: 11, 13.45, 16.15, 18.45, 21.15

Tempelriddernes skat III: 11.30, 13.30, 16.45

Til jackpot os skiller: 11.30, 14, 16.30, 19, 21.15

Sex and the City: The Movie: 12, 15.15, 18.30, 21.30

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 13.15, 16, 18.50, 21.30

Flammen og Citronen: 15.30, 20

Kærlighed i koleraens tid: 18.30

Untraceable: 21.20

Café Biografen, Brandts Passage 39-41 - 66 13 16 16

In the Valley of Elah: 13.15, 19, 21.30

Kærlighed i koleraens tid: 13.30, 18.15

Lust, Caution: 13.40, 21

Flammen og Citronen: 15.45, 18.30

Himlens Hjerte: 16.15

Fortæl Det Ikke Til Nogen: 16.35

Roskilde: 21.15

CinemaxX Rosengaard, Rosengårdcentret 250 - 66 61 26 66

Tempelriddernes skat III: 11

Horton og Støvfolket Hvem: 11, 13

Carsten og Gittes filmballade: 11.15, 12.45, 14, 15.10, 16.20, 17.30

Frode og alle de andre rødder: 11.30

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 12, 13.15, 14.30, 16, 17.15, 18.45, 20, 21.30

Sex and the City: The Movie: 12, 15.15, 18.30, 21.40

Alvin og de frække jordegern: 12.30, 14.30

Flammen og Citronen: 13, 15.45, 18.30, 21.10

Til jackpot os skiller: 16.30, 19, 21.15

En ægte mand: 18.45

Iron Man: 21.30