Musik

Duo Chips

21: Slotskroen, Nørregade 54.

Open Air Odense

Med blandt andre Big Fat Snake og Rasmus Nøhr. Entré.

13: Tusindårsskoven, Elsesmindevej.

McKinley Black

Fyraftensbar med livemusik.

15: Dexter, Vindegade 65.

Ceoneo

Syv mænd mellem 47 og 57 har indspillet og udgivet en plade for egne penge og giver i den anledning koncert.

16: Stereo Studio - Odense, Vestergade 82.

Singer-songwritere

Seks liveoptrædender på Odense Havnekulturfestival.

18.15: Skibssmeden, Tværkajen 4-6 (Indgang fra Havnepladsen).

Den 8. Internationale Carl Nielsen Violin Konkurrence ·

Åbningskoncert. Entré.

20: Odense Koncerthus, Claus Bergs Gade 9.

Cross Schack Osterman

Trioen spiller rock/blues/R&B og country på Odense Havnekulturfestival.

20: Havnepladsen, Londongade.

Superfly

Rock/jazzband på Odense Havnekulturfestival.

20: Havnepladsen, Londongade.

Gianni

Dansemusik.

22: Air Pub, Kongensgade 41.

Celtic Connection

Skotsk/walisisk duo spiller blues og folk rock.

23: Ryans of Odense, Fisketorvet 12.

Salsa events på Havnekulturfestivalen

Salsa i rundkreds.

17.30: Havnepladsen, Londongade.

Film & Teater

"Løbetid" og "Life"

U-kompagniets urpremiere på deres to danseforestillinger.

19: Teaterhuset, Filosofgangen 19.

Kortfilm på Odense Havnekulturfestival.

Arrangeret af Odense Filmværksted.

23: Skibssmeden, Tværkajen 4-6 (Indgang fra Havnepladsen).

Nye udstillinger

Henriette Lorentz

Fernisering på salgsudstilling.

15-17: Lauritz.com - Odense, Kratholmvej 51.

Gadekunst og DJ's

10 malere producerer det kunstneriske vartegn for Odense Havnekulturfestival 2008 i selskab med DJ's fra Odense.

18: Havnepladsen, Londongade.

Vild med vævning

Forårsudstilling af medlemmer af Fyns Vævekreds.

11-17: Jettes danseskole, Klingenberg 15 - over gården på 1.sal.

Diverse

Gadegudstjeneste

Ved Peder Thyssen. Hjallese Kirkes Kor medvirker.

16: Jernbanegade/Vestergade (Ove Sprogøes Plads).

Tidens Samling på Havnen

Tidens Samling åbner årets Havnekulturfestival i samarbejde med Korsløkke Ungdomsskole og HIPS Dance Studio.

17.30: Havnepladsen, Londongade.

Morgensang

9.15: Graabrødre Klosterkirke, Jernbanegade 9.

Biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej 27 - 70 13 12 11

Tempelriddernes skat III: 13, 15, 17

Iron Man: 13, 15.45, 18.30, 21.15

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 13.10, 13.40, 15.50, 16.20, 18.30, 19, 21.10, 21.40

Og det var Danmark: 13.20, 21.40

En ægte mand: 13.30, 18.45

Horton og Støvfolket Hvem: 14, 16.30

Gå med fred, Jamil: 14, 16.30, 18.45, 21

Til jackpot os skiller: 14.30, 16.45, 19, 21.30

Flammen og Citronen: 15.45, 18.45

Kærlighed i koleraens tid: 15.45, 21

Untraceable: 19, 21.15

Café Biografen, Brandts Passage 39-41 - 66 13 16 16

In the Valley of Elah: 13.15, 19, 21.30

Kærlighed i koleraens tid: 13.30, 18.15

Lust, Caution: 13.40, 21

Flammen og Citronen: 15.45, 18.30

Himlens Hjerte: 16.15

Fortæl Det Ikke Til Nogen: 16.35, 21.15

CinemaxX Rosengaard, Rosengårdcentret 250 - 66 61 26 66

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 13, 14.45, 15.45, 17.30, 18.30, 20.15, 21.15

Tempelriddernes skat III: 13, 15, 17

Flammen og Citronen: 13, 15.45, 18.30, 21.10

Horton og Støvfolket Hvem: 13.15, 16.45

Iron Man: 13.30, 16, 18.45, 21.30

Alvin og de frække jordegern: 14.30

Til jackpot os skiller: 16.30, 18.45, 21.15

En ægte mand: 18.30, 21

Og det var Danmark: 18.45

Untraceable: 21.15