Musik

Galante Glimt i krypten

Helen Davies, keltisk harpe & Poul Høxbro, fløjter og slagtøj.

15: Odense Domkirke (Skt. Knuds Kirke), Klosterbakken 2.

Det Fynske SangSelskab

Carl Nielsen koncert. Medvirkende: Kiki Brandt (sopran), René Visgaard Bjerregaard (tenor) og Kamilla Sørensen (pianist).

15-17: Carl Nielsen Museet, Claus Bergs Gade 11.

Korsang

Koncert med Næsby Kirkes Spirekor og Ungdomskor.

16: Næsby Kirke, Bogensevej 92, Næsby.

Byens Blæserkvintet - Forårskoncert

Kammermusikkvintetten BB5.

16: Fredens Kirke, Skibhusvej 162.

Strygerorkester fra Island

16: Det Fynske Musikkonservatorium, Islandsgade 2.

Børn

Teaterkavalkade 2008

Teaterspirerne ved Odense Børne- og ungdomsteater opfører "Teaterkavalkade 2008" :.

Teaterhuset, Filosofgangen 19.

Film & Teater

Optagelsesprøve til Hair

9-18: Søhusskolen, Bispeengen 3.

Diverse

Loppemarked på havnen

10-15: Odense Havn, Havnekontor: Londongade 1.

Peephole

Oplæsning med forfatterne Maja Lucas, Viggo Madsen m.fl.

11-13: Havnepladsen, Londongade.

International kvindebazar

Kvinder fra forskellige kulturer sælger mad, tøj mv.

12-16: HC Andersen Skolen, Tjørnehaven 175.

Den Fynske Landsby

Husflidsdage, hestevognskørsel og kniplepiger i Enkesædet

11-15: Den Fynske Landsby, Sejerskovvej 20.

Biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej 27 - 70 13 12 11

Tempelriddernes skat III: 11, 13.30

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 11, 13.10, 13.40, 15.50, 16.20, 18.30, 19, 21.10, 21.40

Iron Man: 11, 13.30, 16.15, 19, 21.40

Roskilde: 11.30, 13.45, 19

Untraceable: 11.30, 13.45, 16, 21.20

En ægte mand: 11.30, 13.45, 16.15, 18.45, 21

Horton og Støvfolket Hvem: 12, 14.30, 16.30

Kærlighed i koleraens tid: 13.10, 18.30

Flammen og Citronen: 15.30, 18.30, 21.30

Og det var Danmark: 16, 21.30

Til jackpot os skiller: 16.30, 18.45, 21

Café Biografen, Brandts Passage 39-41 - 66 13 16 16

In the Valley of Elah: 13.15, 19, 21.30

Kærlighed i koleraens tid: 13.30, 18.15

Lust, Caution: 13.45, 21

Flammen og Citronen: 15.45, 18.30 , 21.15

Himlens Hjerte: 16.15

Irina Palm - nattens røde lygter: 16.45

CinemaxX Rosengaard, Rosengårdcentret 250 - 66 61 26 66

Frode og alle de andre rødder: 11

Tempelriddernes skat III: 11, 13, 15, 17

En ægte mand: 11, 13.30, 16, 18.30, 21

Horton og Støvfolket Hvem: 11.15, 13, 14.45, 16.30

Alvin og de frække jordegern: 12, 14

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 12, 13, 14.45, 15.45, 17.30, 18.30, 20.15, 21.15

Flammen og Citronen: 13, 15.45, 18.30, 21.10

Iron Man: 16, 18.45, 21.30

Og det var Danmark: 18.45

Til jackpot os skiller: 18.45, 21.15

Untraceable: 21.15.