Vi bruger cookies!

fyens.dk bruger cookies til at give dig en god oplevelse og til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Hvis du klikker på et link på www.fyens.dk, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere


Det sker


Det sker

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Musik

Rockorkestret Stringmasters

Slotskroen, Nørregade 54.

Riverside Street Paraders.

11-13: Gågaden i Odense, Vestergade/Kongensgade.

Islandsk strygerorkester

Giver koncert med Odense Musikskoles Juniorstrygere.

12.45: Amfiscenen, Brandts Passage 26.

Maxime All Stars.

13-15: Air Pub, Kongensgade 41.

Thomas Zabriskie.

13-15: Gråbrødre Plads, Sct. Gertruds Stræde.

Kristina Romby.

13-15: Vintapperstræde.

Prisuddeling og koncert

Karen og Arthur Feldthusens Fond for unge sang- og klaverstuderende.

15: Det Fynske Musikkonservatorium, Islandsgade 2.

Göteborg Kammerkor og SamsingØbergDUO

19: Odense Domkirke (Skt. Knuds Kirke), Klosterbakken 2.

Metal koncert

Med Exmortem + Corpus Mortale + Serpent Saints

20: Badstuen, Østre Stationsvej 26.

Virtue - Vamoose - Den Fjerde Væg

20: Det gamle studenterhus i Odense, Munkemøllestræde 20.

Den Danske Mafia

John Mogensen kopiband.

21: Posten, Østre Stationsvej 35.

Per Andersen

22: Air Pub, Kongensgade 41.

Musikskolens Dag 2008

400 elever kan opleves på fire scener ved: Musikbiblioteket, Amfiscenen, Brandts, Mimeteatrets cafe og Rosenbækhuset.

9.30-16.

Raindogs - Celebrating Tom Waits

20: Dexter, Vindegade 65.

Børn

Musikskolens Dag

Åbent hus for de 0-3 årige med forældre.

10-16: Musikbiblioteket Odense, Pantheonsgade 15.

Film & Teater

Afgangsforestilling 2008

Premiere på afgangsforestillingen "AFGANG 20:08".

20: Momentum, Nyvestergade 18 - lige overfor havhesten.

Stand-Up: Comedy fight Club hold fra sæson 3

21.30: AliBi: supperclub, Brandts Passage 37.

Optagelsesprøve til Hair

8-14: Søhusskolen, Bispeengen 3.

Nye udstillinger

The green Fan

Erik Herman.

11-17: Filosofgangen - Fyns Udstillingsbygning for Billedkunst og Design, Filosofgangen 30.

Kvium værker i Odense

13: Galleri Clifford Odense, Brandts Passage 31 A, 1.

Egill Jacobsen, Erling A., Jes Fomsgaard, m.fl

Fernisering. Blandet udstilling med mere end 10 forskellige kunstnere.

13-16: Kunstgalleriet Odense, Søndergade 3.

Diverse

Antikmarked

10-15: Gråbrødre Plads, Sct. Gertruds Stræde.

Friluftsbadet åbner

Gratis adgang i forbindelse med 75 års jubilæum.

10.30: Odense Friluftsbad, Elsesmindevej 50.

Tyrkisk Kulturdag

9-17: Odense Rådhus, Flakhaven 2.

Biograf

BioCity Odense, Østre Stationsvej 27 - 70 13 12 11

Tempelriddernes skat III: 11, 13.30

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 11, 13.10, 13.40, 15.50, 16.20, 18.30, 19, 21.10, 21.40

Iron Man: 11, 13.30, 16.15, 19, 21.40

Roskilde: 11.30, 13.45, 19

Untraceable: 11.30, 13.45, 16, 21.20

En ægte mand: 11.30, 13.45, 16.15, 18.45, 21

Horton og Støvfolket Hvem: 12, 14.30, 16.30

Kærlighed i koleraens tid: 13.10, 18.30

Flammen og Citronen: 15.30, 18.30, 21.30

Og det var Danmark: 16, 21.30

Til jackpot os skiller: 16.30, 18.45, 21

Café Biografen, Brandts Passage 39-41 - 66 13 16 16

In the Valley of Elah: 13.15, 19, 21.30

Kærlighed i koleraens tid: 13.30, 18.15

Lust, Caution: 13.45, 21

Flammen og Citronen: 15.45, 18.30, 21.15

Himlens Hjerte: 16.15

Irina Palm - nattens røde lygter: 16.45

CinemaxX Rosengaard, Rosengårdcentret 250 - 66 61 26 66

Indiana Jones og krystalkraniets kongerige: 10.45, 13, 13.30, 15.45, 16.15, 18.30, 19, 21.15, 21.45

Frode og alle de andre rødder: 11

Tempelriddernes skat III: 11, 13, 15, 17

En ægte mand: 11, 13.30, 16, 18.30, 21

Horton og Støvfolket Hvem: 11.15, 13, 14.45, 16.30

Alvin og de frække jordegern: 12, 14

Flammen og Citronen: 13, 15.45, 18.30, 21.10

Iron Man: 16, 21.30

Og det var Danmark: 18.45

Til jackpot os skiller: 18.45

Untraceable: 21.15

Det sker

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.