Gudstjenester: Skærtorsdag den 18. april

Thurø Kirke. Arkivfoto: Katrine Becher Damkjær

Gudstjenester: Skærtorsdag den 18. april

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Skærtorsdag den 18. april:

FAABORG

Avernakø: ingen

Brahetrolleborg: ingen

Diernæs: 19.00 L. Matthies

Falsled: 11.00

Faaborg: 10.30 L. Matthies

Horne: 16.30 J. Svärd

Haastrup: 19.00

Krarup: 19.00 O. Nielsen

Lyø: 9.30 E. Ladefoged

Svanninge: 19.00

Vester Aaby: 16.00 T. Jensen

Øster Hæsinge: ingen

Aastrup: 19.00 T. Jensen

Jehovas Vidner: 10.00

HAARBY

Helnæs: ingen

Haarby: ingen

Jordløse: 17.00

Løgismose: ingen

BROBY

Allested: 9.30 P. Stengaard

Nr. Broby: 17.00 S. Hvorslev

Sh. Lyndelse: ingen

Sdr. Broby: 16.00, koncert m. Vester Skerninge Sangkor

Vejle: ingen

V. Hæsinge: 19.00 E. Ladefoged

LANGELAND OG

STRYNØ

Bagenkop: ingen

Bøstrup: 17.00 P. Møberg

Fodslette: ingen

Fuglsbølle: ingen

Hou: 10.00 P. Møberg

Humble: 10.00 A. Madsen

Jehovas Vidner: 10.30

Kædeby: ingen

Lindelse: ingen

Longelse: 17.00 M. Ring

Magleby: 11.330 L. Otterstrøm

Ristinge: ingen

Rudkøbing: 10.00 T. Westergaard

Pinsekirken: ingen

Rudk., Sct. Bendts Kapel: ingen

Simmerbølle: 19.00 T. Westergaard

Skrøbelev: ingen

Snøde: ingen

Stoense: ingen

Strynø: 16.00 A. Knudsen

Tranekær: ingen

Tryggelev: 10.00 L. Otterstrøm

Tullebølle: ingen

NYBORG

Ellinge: 19.00 T. Jørgensen

Flødstrup: 10.30 A. Hauge

Hjulby: ingen

Nyborg: 10.00 H. Simonsen, 19.30 M. Grymer

Skellerup: ingen

Ullerslev: 9.00 A. Hauge

Vindinge: 19.00

ØRBÆK

Ellested: ingen

Frørup: 10.00

Kullerup: ingen

Langå: ingen

Refsvindinge: 10.15

Svindinge: 16.00

Tårup: ingen

Øksendrup: ingen

Ørbæk: 9.00

MIDTFYN

Espe: ingen

Gestelev: 10.00

Gislev: 19.00 M. Sauerberg

Heden: ingen

Hellerup: 19.00 J. Mikkelsen

Herrested: ingen

Herringe: ingen

Hillerslev: ingen

Kværndrup: 19.00 D. Winther

Nr. Søby: 10.00 E. Jessen

Ringe: 19.00 L. Andersen

Ringe, Jehovas Vidners Rigssal: 10.30

Rolfsted: 19.00 B. Jacobsen

Ryslinge: 17.00 L. Andersen, derefter fællesspisning

Ryslinge frim.: 19.30, derefter hygge i Kirkely

Ryslinge valgm.: 11.00 M. Aastrup, derefter påskefrokost

Søllinge: 10.15 J. Mikkelsen

Sdr. Højrup: ingen

Sdr. Næraa: 18.00 I. Dalsgaard

Sdr. Næraa Valgm.: 17.00 M. Nielsen, derefter spisning

Vantinge: 16.00 S. Jylov

Årslev: 16.00

ÆRØ

Bregninge: ingen

Marstal: 10.00 R. Nielsen

Ommel: ingen

Rise: ingen

Søby: ingen

Tranderup: ingen

Ærøskøbing: 19.00 A. Haugaard, Søbykoret medvirker

Jehovas Vidner: ingen

SVENDBORG

Fredens Kirke: 19.30 L. Kristiansen

Sct. Jørgens Kirke: 10.00 M. Vemmelund

Sct. Knuds Kirke: 10.30 Højmesse, 16.00 Messe på vietnamesisk

Sct. Nicolai Kirke: 19.00 M. Jørgensen

Sørup Kirke: 19.00 M. Vemmelund

Tved Kirke: 11.00 L. Kiær

Vor Frue Kirke: 10.00 P. Aas

Adventistkirken: 11.00 (lørdag)

Jehovas Vidners Rigssal: ingen

Pinsekirken, Svinget 2: ingen

OMEGN

Bjerreby: 16.00 J. Sloth

Bregninge: 19.30 P. Aas

Brudager: ingen

Drejø: 19.00 L. Torp

Egense: 18.30 K. Aallmann

Gudbjerg: 19.30 C. Rubech

Gudme: 17.00 C. Rubech

Hesselager: 10.00 K. Larsen

Hundstrup: 10.30 N. Overgaard

Kirkeby: 20.30

Landet: ingen

Lunde: ingen

Lundeborg: 9.00

Ollerup: 19.00

Oure: ingen

Oure, Baptistkirken: ingen

Skarø: ingen

Skårup: 19.00 I. Fonsbøl

Stenstrup: 14.00 A. Thomassen

Thurø: 19.00 T. Aallmann

Ulbølle: ingen

Valdemars Slots Kirke: ingen

Vejstrup: ingen

Vejstrup Valgm.: 19.00

Vester Skerninge: ingen

Øster Skerninge: 20.00 K. Aallmann

Gudstjenester: Skærtorsdag den 18. april

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce
Annonce