ORDENER
København: Hoffet meddeler:

Fra den 2. februar 2009 at regne er efternævnte benådet med kommandørkorset af Dannebrogordenen:

Generalmajor Niels Henrik Bundsgaard, Nivå

Fra den 2. februar 2009 at regne er efternævnte benådet med ridderkorset af 1. grad af Dannebrogordenen:

Oberstløjtnant Alan Bo Richter, Kokkedal

Oberstløjtnant Bent Brundtø, Humlebæk

Oberstløjtnant Niels Hartvig Andersen, Næstved

Fra den 2. februar 2009 at regne er efternævnte benådet med ridderkorset af Dannebrogordenen:

Overlæge Anne Marie Fenger, Frederiksberg C

Oberstløjtnant Flemming Meinertz, Helsingør

Major Glenn Richard Press-Hansen, Viborg

Oberstløjtnant Henrik Juul Krogh, Fredericia

Major Jan Føsterling, Haslev

Oberstløjtnant af reserven John ohff, Sønderborg

Oberstløjtnant Jørgen Hadberg Hansen, Haderslev

Stabsdyrlæge Niels Kristian Nielsen, Herlufmagle

Oberstløjtnant Palle Bo Svendsen, Holstebro

Kontorchef Susanne Kærup Hansen, København N

Fra den 2. februar 2009 at regne er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:

Oversergent Erik Madsen, Helsinge

Vederlagslønnet pensionist, flyverspecialist Hans Agerbæk Hansen, Karup J

Ejendomsservicetekniker ved Lokalstøttecenter Vestjylland Hans Kurt Vedel Henriksen, Oksbøl

Vederlagslønnet pensionist, flyverspecialist Hans Oskar Hollænder Arentoft Lorentzen, Agerskov

Faglært arbejder ved Værksted Danmark Øst Holger Karlshøj-Nielsen, Ishøj

Typograf ufaglært ved Lokalstøttecenter Midtjylland Jan Voldsgaard, Herning

Overassistent ved Lokalstøttecenter Midtjylland Jane Petersen, Viborg

Vederlagslønnet pensionist, chefsergent Jens-Åge Mikkelsen, Tjæreborg

Materielassistent ved Forsvarets Depot og Distribution Knud Gravesen Jensen, Gram

Materielmester ved Forsvarets Materieltjeneste Poul Rene Larsen, København Ø

Specialarbejder ved Lokalstøttecenter Midtjylland Poul Viggo Hansen, Rønde

Specialarbejder ved Lokalstøttecenter Midtjylland Sven Winkler, Varde

Faglært arbejder ved Hovedværksted Aalborg Torben Ladegaard, Vodskov

/ritzau/

Dokumentar

København: Hoffet meddeler:

Fra den 12. december 2008 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:

Sygehjælper ved Havebæk Plejecenter Bente Madsen, Odense NV

Sygehjælper ved Regionshospitalet Holstebro Ellen Birthe Elkjær, Vinderup

Fhv. lægesekretær ved Århus Sygehus Ellen Merethe Rechnitzer Lauridsen, Hinnerup

Afdelingsleder ved Retten i Helsingør Gitte Romme, Helsinge

Bioanalytiker ved Rigshospitalet Hanne Grethe Hansen, København Ø

Røntgensygeplejerske ved Sygehus Vendsyssel Kirsten Elisabeth Nielsen, Brønderslev

Sygeplejerske på Århus Sygehus Kirsten Mandahl Kristiansen, Risskov

Konsulent ved SKAT, Center for Store Selskaber Leise Gerd Hemmingsen, København V

Flyvelederassistent ved Naviair Lena Jensen, Aabybro

Sygeplejelærer ved Glostrup Hospital Lisbeth Rudiengaard Wolpold, Smørum

Bioanalytiker ved Rigshospitalet Lone Olsen, Ballerup

Overlærer ved Skottegårdsskolen Lone Skourup Clevin, Kastrup

Konsulent i SKAT ved Kundecentret, Ribe Peter Johan Prahl, Ribe

Musikskolelærer ved Esbjerg Kulturskole Signe Thule Hansen, Esbjerg

/ritzau/

Dokumentar

København: Hoffet meddeler:

Fra den 7. januar 2009 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje med krone:

Museumsassistent ved Guldborgsund Museum Birgit Schytt, Nykøbing F

Produktionskoordinator i TDC Ejgil Johansen, Nørre Alslev

Planlægningschef i Dania A/S Keld Haas, Viborg

Afdelingsleder i Arla Foods amba Olaf Steen Michelsen, Odder

Sikkerhedsleder i MAN Diesel Paul Bang Sørensen, Frederikshavn

Arbejdsstudiechef i DANISH CROWN A.m.b.A. Søren Anton Paulsen, Viborg

Fra den 7. januar 2009 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje:

Inkassorådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Anne Margrethe Hansen, Søborg

Kontorassistent i Metalfrio Solutions A/S Anni Høgh Fyllgraf, Aalestrup

Payroll Assistant i Thrane & Thrane A/S Charlotte Feld Nielsen, Skørping

Bogholder i Inspiration Drift A/S Connie Prinds, Vojens

Farmakonom ved Hammel Frijsenborg Apotek Hanna Holmgaard, Hammel

Processpecialist i DANISH CROWN A.m.b.A. Kim Viggo Godtliebsen, Hjørring

Ekspedient i Therkel Christensen A/S Ruddy Ingolf Østenkjær Jensen, Århus N

Direktionssekretær i Jyske Bank Ulla Østergaard Foldager, Silkeborg

/ritzau/