Hoffet meddeler:

Under den 24. november 2008 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:

Bioanalytiker på Næstved Sygehus Anna-Grethe  Kristoffersen, Næstved

Områdechef i Rudersdal Kommune Dorte  Fjeldsted, Charlottenlund

Seniorkonsulent ved Skattecenter København Erik   Christiansen, Brøndby Strand

Værkstedsmedarbejder på Grønnemoseværkstedet Erna Rita  Andersen, Skårup Fyn

Assistent i Københavns Kommune Hanne  Kaufmann, Herlev

Værkstedsmedarbejder på Grønnemoseværkstederne Hans Ove  Arnoldsen, Svendborg

Husassistent på Bo- & Støttecenter Saxenhøj Hjørdis Larsen, Sakskøbing

Fuldmægtig i Holstebro Kommune Inger Tranberg  Andersen, Ulfborg

Overassistent i Slagelse Kommune Jytte  Nielsen, Korsør

Kontorfuldmægtig ved Retten i Glostrup Kirsten  Jørgensen, Roskilde

Klinikassistent ved Ikast- Brande Kommune Klara  Thomsen, Ikast

Laboratoriefuldmægtig på Københavns Universitet Solveig Kallesøe  Hansen, Herlev

Hjemmehjælper i Mariagerfjord Kommune Tove Ane Dorthea  Jensen, Arden

Økonoma ved Centralkøkkenet på Regionshospitalet Holstebro Aase  Nielsen, Lemvig

Under den 24. november 2008 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje af 1. grad:

Underdirektør i A/S Sæby Fiske-Industri Alex Molbjerg  Larsen, Sæby

den kongelige belønningsmedalje med krone

Værkfører i Auto Lindvang A/S Karl  Vollsen, Aabenraa

Under den 24. november 2008 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje:

Systemoperatør i Patriotisk Selskab Birthe  Jensen, Odense C

Produktionsmedarbejder i Rationel Vinduer A/S Hans Jørgen  Christensen, Struer

Overassistent i Politikens Lokalaviser A/S Inge Marie Boe  Nielsen, Hillerød

Schedule analyst i SAS Scandinavian Airlines Danmark A/S Jens Erik  Henriksen, København S

Sælger i Lemvigh-Müller A/S Lilian  Øer, Herning

Farvehandler i Sadolin Farveland, Panex A/S Steen  Hansen, Vanløse

Fhv. chauffør i Frode Laursen A/S Vagn  Christiansen, Hedehusene

Fra den 1. januar 2009 at regne er efternævnte benådet med kommandørkorset af 1. grad af Dannebrogordenen:

Hofmarskal, kammerherre, ambassadør Ove Ullerup-Petersen, København K

Statsforvaltningsdirektør, stiftamtmand Bente Flindt Sørensen, Skodsborg

Ambassadør Ellen Margrethe Løj, New York

Ambassadør Niels Egelund, Paris

Fra den 1. januar 2009 at regne er efternævnte benådetmed kommandørkorset af Dannebrogordenen:

Højesteretsdommer Henrik Waaben, Farum

Ambassadør Karen Wermuth, Fredensborg

Fra den 1. januar 2009 at regne er efternævnte benådetmed ridderkorset af 1. grad af Dannebrogordenen:

Missionschef Kai Vittrup, København V

Ambassadør Anders Christian Hougaard, Islamabad

Ministerråd Michael Just Hjortsø, Praha 1

Konsul i Surabaya Villy Nielsen, Accra

Fra den 1. januar 2009 at regne er efternævnte benådetmed ridderkorset af Dannebrogordenen:

Adjudant hos Hendes Majestæt Dronningen, orlogskaptajn Ole Bent Pedersen, Fjenneslev

Adjudant hos Hendes Majestæt Dronningen, major Gorm Martin Larsen, Tune

Fuldmægtig Dorte Neimann, Rungsted Kyst

Konsul i Islamabad Ebba Laholm, Islamabad

Bistandsråd Ellen Buch-Hansen, København Ø

Økonomifuldmægtig Hanne Fritzen, Søborg

Konsul ved generalkonsulatet i Flensborg Hanne Eder, Padborg

Kontorchef Lars Gert Lose, Værløse

Korrespondent Linda Agnes Jensen, Teheran

Kontorchef Martin Bille Hermann, København S

Kultur- og presseråd Michael Bjørn Nellemann, Paris

Generalkonsul i Tbilisi Esben Emborg, Tbilisi

Vicekonsul i Tres Arroyos José Dam, Tres Arroyos

Vicekonsul i Auckland Rita Friis Jægersborg, Auckland

Fuldmægtig Pernille Falck, København K

Fra den 1. januar 2009 at regne er efternævnte udnævnt til KAMMERHERRE:

Godsejer, direktør Frank Uhrenholt, til Faurskov

Godsejer, hofjægermester Gerner Wolff-Sneedorff, til Engelholm

Fra den 1. januar 2009 at regne er efternævnte udnævnt til HOFJÆGERMESTER:

Godsejer Flemming Christian Ramshart Lindegaard, til Gammel Wiffertsholm

Godsejer Vincents Georg Iuul, til Willestrup

/ritzau/