Carl Ellebæk fra Assens var i audiens

Audiens hos dronning Margrethe mandag d. 22. maj 2017- - Carl Ellebæk, tankvognschauffør hos Arla i over 40 år, takkede for fortjenstmedaljen.. (Foto: Bjarne Luthcke/Scanpix 2017)

Carl Ellebæk fra Assens var i audiens

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Det kræver øvelse og styrke at løfte tunge mælkespande op på et lastvognslad, men som ung mand havde Carl Ellebæk fra Assens kræfterne og taget, der skulle til.

Han har har været lastvognschauffør i næsten 50 år, og alle årene har han hentet mælk fra fynske gårde.

- I starten blev mælken hentet i 100 punds-spande. Det var tungt arbejde, og det krævede et særligt tag at få dem op på ladet, siger Carl Ellebæk, der de seneste mange år i jobbet slap for at løfte, fordi mælken nu hentes i store tankvogne.

I mandags var han hos dronningen for at takke for fortjenstmedaljen, som han har fået for 40 års tro tjeneste hos Arla Foods i Taulov, helt nøjagtig 42 år nåede han som chauffør, inden han ved årsskiftet gik på pension. Han begyndte i 1969 hos en vognmand og kom i 1975 til Arla.

- Jeg har været utrolig glad for mit arbejde. Det er et frit job, hvor man taler med mange mennesker. Det er frihed under ansvar, sagde Carl Ellebæk, inden han gik til audiens.

72 kvinder og mænd mødte mandag til audiens hos dronning Margrethe på Christiansborg Slot.Følgende takkede for udnævnelse til kommandør af 1. grad af dannebrogordenen:Departementschef i Erhvervsministeriet, Michael Dithmer, 2900 Hellerup, højesteretsdommer, Vibeke Steen Rønne, 1253 København K.Følgende takkede for udnævnelse til ridder af 1. grad af dannebrogordenen:Departementsråd i Statsministeriet, Christian Sortsøe Liebing, 2450 København SV, landsdommer i Vestre Landsret, Lars Henrik Neve Christensen, 7100 Vejle, oberstløjtnant i hæren, Allan Peter Sundahl, 9380 Vestbjerg.Følgende takkede for udnævnelse til ridder af dannebrogordenen:Juridisk kommiteret i Statsministeriet, Christian Hesthaven, 2770 Kastrup, kontorchef i Forsvarsministeriet, Egon Skindhøj, 8800 Viborg, fhv. bestyrelsesformand, cand.merc., Jens Wittrup Willumsen, 2950 Vedbæk, domprovst for Haderslev Domprovsti, Haderslev Stift, Torben Hjul Andersen, 6100 Haderslev, oberstløjtnant i hæren, Peter Gutfeld, 2970 Hørsholm, oberstløjtnant i hæren, Thomas Fogh, 8800 Viborg, fhv. direktør for Erhvervsskolerne Aars, Helene Reffstrup Møller, 9600 Aars.Følgende takkede for den kongelige belønningsmedalje med krone:Fhv. kantineassistent i Carlsberg A/S, Suzanne Bente Bløndal, Ljungbyhed, Sverige, fhv. landbrugschef i Sydbank A/S, Svend Erik Gejl Uhd, 6740 Bramming.For den kongelige belønningsmedalje takkede:Chefsekretær i Nordisk Wavin A/S, Anette Sonja Andersen, 8660 Skanderborg, fhv. IT systemkonsulent i IBM Danmark ApS, Flemming Frederiksen, 3310 Ølsted, fhv. efteskolesekretær/bogholder på Nørbæk Efterskole, Inge Søndergaard, 8990 Fårup, fhv. Material Lab Technician, Colours i Lego System, Linda Skou, 7190 Billund, fhv. SAP specialist i Arla Foods amba, Søren Muff Ebbesen, 7500 Holstebro, servicerådgiver i Nordea Danmark, Anne Karmark Øhrgaard, 4100 Ringsted, fhv. laborant i Carlsberg Laboratorium, Lise Tang Petersen, 3660 Stenløse, farmakonom på Elefant Apoteket Holbæk, Dorrit Borst, 4300 Holbæk, fhv. debitorbogholder i BioMar A/S, Hilda Skjøth, 7330 Brande, fhv. servicemontør i G4S Security Services A/S, Kjeld Herluf Jakobsen, 8600 Silkeborg, assistent i Coop Danmark A/S, Jytte Rigensborg, 5250 Odense SV, smed i Nordic Sugar A/S, Orla Barndorff Wilms, 4800 Nykøbing F, fhv. inseminør i VikingDanmark, Kristian Frøkjær Nør, 7950 Erslev, konfigurationsmedarbejder i Dovista A/S, Jytte Cedergreen Bech, 6980 Tim, fhv. bankassistent i Nordea Bank Danmark A/S, Kirsten Lund, 9440 Aabybro, fhv. tankvognschauffør i Arla Foods amba, Carl Ellebæk, 5610 Assens, produktions- og lagermedarbejder i KR Hospitalsudstyr A/S, Ole Krogh Christensen, 8370 Hadsten.Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv:Afdelingsleder i Danmarks Statistik, Margit London, 4320 Lejre, sygeplejerske på Hospitalsenheden Midt, Vibeke Hartvig Gadegaard, 8620 Kjellerup, værkstedsmedhjælper i Arbejdsmarkedscenter Syd, Bjarne Thomsen, 8660 Skanderborg, sygeplejerske på Holbæk Sygehus, Inge-Lis Mortensen Nielsen, 4300 Holbæk, sygeplejerske på Odense Universitetshospital - Svendborg Sygehus, Bente Sørensen Damsgaard, 5800 Nyborg, kostfaglig leder på Plejehjemmet Søglimt, Ingrid Helene Schmidt Jensen, 7451 Sunds, sygeplejerske på Odense Universitetshospital - Svendborg Sygehus, Janne Andersen, 5000 Odense, lægesekretær på Aalborg Universitetshospital, Lisbeth Andersen, 9210 Aalborg SØ, lægesekretær på Odense Universitetshospital - Svendborg Sygehus, Lis Rasmussen, 5000 Odense, fuldmægtig i Region Syddanmark, Hanne Lorentzen, 7100 Vejle, bioanalytikerspecialist på Sygehus Sønderjylland, Annedore Borck, 6320 Egernsund, regnskabskonsulent i Egedal Kommune, Connie Hansen, 3550 Slangerup, specialkonsulent i SKAT Indsats, Jens Søvndal Grønbæk, 7430 Ikast, overtrafikkontrollør i DSB, Anie Juhl, 2665 Vallensbæk Strand, bioanalytiker på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital, Aase Spelmann, 2730 Herlev, lærer på Svend Gønge-Skolen, Annette Fich, 4760 Vordingborg, sygehjælper i Nyborg Kommune, Annette Frisch Brejnholt, 5540 Ullerslev, mekaniker i søværnet, Tom Krogh, 9800 Hjørring, sygehjælper i Ældrecenter Hvissinge, Bente Lundberg, 2600 Glostrup, it-assistent i Forsvarets Efterretningstjeneste, Tom Bille Jensen, 9900 Frederikshavn, social- og sundhedsassistent på Sygehus Sønderjylland, Vivian Kahl, 6500 Vojens, ernæringsassistent på Sydvestjysk Sygehus, Eva Dyhre Hansen, 6700 Esbjerg, lærer på Kulsbjerg Skole, Niels Ovesen Nygaard, 4760 Vordingborg, social- og sundhedshjælper i Lokalcenter Bøgeskovhus, Irma Højgaard Andersen, 8260 Viby J, social- og sundhedsassistent på Odense Universitetshospital- Svendborg Sygehus, Jonna Gaardsøe, 5220 Odense SØ, serviceassistent på Odense Universitetshospital - Svendborg Sygehus, Anne Grethe Pedersen, 5250 Odense SV, pædagogmedhjælper i Børnehusene Aarup, Inge Birgit Pedersen, 5474 Veflinge, operatør på VandCenter Syd Service ApS, Erik Haugsted Hansen, 5471 Søndersø.Følgende takkede for udnævnelse:Departementschef i Børne- og Socialministeriet, Jens Strunge Bonde, 2000 Frederiksberg, departementschef i Beskæftigelsesministeriet, Jakob Jensen, 2000 Frederiksberg, oberst i hæren, Jakob Henius, 2300 København S, advokaturchef i Midt- og Vestjyllands Politi, Mette Hermansen, 8800 Viborg, oberstløjtnant i hæren, Morten Birch-Jensen, 7400 Herning, oberstløjtnant i hæren, Allan Pedersen, oberstløjtnant i hæren, Jesper Møller-Pedersen, 7500 Holstebro, oberstløjtnant i hæren, Peter Zühlke Jensen, 6710 Esbjerg V.Følgende var i afskedsaudiens:Kontreadmiral, Finn Hansen, 3480 Fredensborg, oberst i hæren, Eigil Schjønning, 2990 Nivå, oberstløjtnant i hæren, Jan Stoltenborg, 2880 Bagsværd, oberstløjtnant i hæren, Henrik Dalsgaard Madsen, 8464 Galten, oberstløjtnant af reserven i flyvevåbnet, Axel Grøndahl Kristiansen, 2730 Herlev./ritzau/

Carl Ellebæk fra Assens var i audiens

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce