102 i audiens hos dronningen

Senior Sergent Jens Simonsen, Føringstøtte Regiment i Frederecia, takkede for Fortjenstmedaljen. Dronning Margrethe holder mandag den 8. april 2019 audiens på Christiansborg Slot.. (Foto: Bjarne Lüthcke/Ritzau Scanpix)

102 i audiens hos dronningen

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

102 kvinder og mænd mødte mandag til audiens hos dronning Margrethe på Christiansborg Slot.

Følgende takkede for udnævnelse til ridder af 1. grad af dannebrogordenen: Oberst i Hæren, Lennie Fredskov Hansen, 4600 Køge, direktør for Hotel Maritime og formand for Horesta, Jens Zimmer Christensen, 2100 København Ø. Følgende takkede for udnævnelsen til ridder af dannebrogordenen: Byrådsmedlem i Favrskov Kommune, Anders Georg Christensen, 8370 Hadsten, borgmester i Solrød Kommune, Niels Emil Haulund Hörup, 2680 Solrød Strand, president og CEO for Danfoss A/S, Kim Fausing, 6400 Sønderborg, stabschef i Østjyllands Politi, Frits Villy Kjeldsen, 8600 Silkeborg, fhv. president of the Baden-Powell Society, Vibeke Wesarg Riemer, 2800 Kgs. Lyngby, direktør i Banedanmark, Randi Skogstad, 5000 Odense, adm. direktør i Danish Crown, Jais Stampe Li Valeur, 7120 Vejle Øst, direktør for Novo Nordisk Fonden, Birgitte Nauntofte, 2920 Charlottenlund, kommunalbestyrelsesmedlem i Glostrup Kommune, Leif Meyer Olsen, 2600 Glostrup, professor ved Københavns Universitet, ph.d., Søren Balling Engelsen, 3250 Gilleleje, chefpolitiinspektør i Østjyllands Politi, Klaus Arboe Rasmussen, 7080 Børkop, regionsrådsmedlem i Region Syddanmark, Bo Libergren, 5260 Odense S, kommandørkaptajn, Kenneth Schmidt Nielsen, 8660 Skanderborg, kontorchef i Rigsrevisionen, Sau Lan Leung, 2625 Vallensbæk, kommunalbestyrelsesmedlem i Glostrup Kommune, Ina-Maria Nielsen, 2600 Glostrup, kontorchef i Skatteankestyrelsen, Ole Vinberg Larsen, 3460 Birkerød, sagkyndigt medlem af Sø- og Handelsretten, havnekaptajn, Ida Susanne Thilqvist, 4681 Herfølge, kontorchef i Rigsrevisionen, Klaus Munk Ulrich, 1620 København V, byrådsmedlem i Skanderborg Kommune, Claus Elfred Bloch, 8670 Låsby, byrådsmedlem i Kolding Kommune, Oluf Lykke Nielsen, 6094 Hejls. Følgende takkede for den kongelige belønningsmedalje med krone: Fhv. projektleder i Tivoli A/S, Jack Steffen Eugen Elsberg, 2930 Klampenborg, fhv. kørselsleder i P. Fournaise A/S, Bent Walter Jensen, 7000 Fredericia, tekniker i Novozymes A/S, Erling Randall Jensen, 2791 Dragør, fhv. afdelingschef i NCC Industry A/S, Per Hardahl, 9700 Brønderslev. For den kongelige belønningsmedalje takkede: Fhv. assurandør i SEB Administration A/S, Per Krone Hansen, 5700 Svendborg, kantinebestyrer i Lyngsøe Systems A/S, Irene Jensen, 9600 Aars, fhv. redder i Falck Danmark A/S, Kirstein Secher, 9240 Nibe, fhv. finansrådgiver i Djurslands Bank, Birthe Busk Bønløkke, 8560 Kolind, bankrådgiver i Nordea Svendborg, Jørn Bruun Madsen, 5700 Svendborg, fhv. accountmanager i Nordea, Ingelise Krag Jensen, 5450 Otterup, specialist i Sparekassen Kronjylland, Ellen Margrethe Offersen, 8930 Randers NØ, fhv. rejserådgiver - Frontline i Stena Line Denmark A/S, Annette Mathiesen, 8570 Trustrup, fhv. maskinsnedker i Nettoline A/S, Carl Kristiansen, 7490 Aulum, fhv. bogholder i N. Eilersen A/S, Linda Merete Nielsen, 5485 Skamby, fhv. farmakonom på Mariager Apotek, Helle Vibeke Haugaard, 9550 Mariager, assistent i Arla Foods AKAFA, Ella Lund Kristensen, 9240 Nibe, lærer på Søborg Privatskole & Skovbørnehave, Trine Holmskov, 3250 Gilleleje, erhvervskundemedarbejder i Nordea Danmark, Glenn Theil Sørensen, 8660 Skanderborg, rejserådgiver i Stena Line Denmark A/S, Irene Tove Sørensen, 8500 Grenaa, fhv. procesoperatør i ITW Construction Products ApS, Finn Graversen, 5500 Middelfart, fhv. kontorassistent i Frederikshavn Boligforening, Rita Vestergaard, 9900 Frederikshavn, fhv. salgsassistent i Salling Group, Lone Funder Jensen, 2600 Glostrup, fhv. tandklinikassistent hos Tandlægerne Bredgade I/S, Vivi Susanne Nielsen, 4622 Havdrup, pedel i Kvist Industries A/S, Ove Schmidt, 6818 Årre, chauffør i Jørn Krogsgaard A/S, Børge Stamley Hansen, 9690 Fjerritslev. Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv: Administrativ leder på Frederikshavn Handelsskole, Tove Kobberup, 9900 Frederikshavn, afdelingsleder på Aalborg Universitet, Grethe Nørgaard Jensen, 9000 Aalborg, enhedschef i Direktoratet for Kriminalforsorgen, Lene Birgit Svanberg, 2900 Hellerup, seniorsergent i Hæren, Jens Christen Westergaard Simonsen, 7000 Fredericia, sygeplejerske på Middelfart Sygehus, Ellen Merete Kjeldgaard Christensen, 7323 Give, sygeplejerske på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital, Kirsten Jeppe Hansen, 2400 København NV, beskæftigelsesvejleder på Tullebølle Plejecenter, Jette Waskiw Nielsen Hardon, 5953 Tranekær, specialist i Bo- og Aktivitetstilbud Fynbohus, Birgitte Dalsgaard Sigvardsen, 8830 Tjele, lægesekretær på Regionshospital Nordjylland - Hjørring, Elsebeth Høgh Jensen, 9800 Hjørring, handelsoverlærer, Kirsten Larsen, 9000 Aalborg, lægesekretær på Aarhus Universitetshospital, Jette Breiner, 8520 Lystrup, indkøbskoordinator på Campus Bornholm, Thorkild Holm, 3760 Gudhjem, chefsekretær i Horsens Kommune, Lene Møller Hansen, 8700 Horsens, faglig konsulent i Hjørring Kommune, Gurli Jensen Vinther, 9850 Hirtshals, overfiskerikontrollør i Kolding, Tage Kim Nielsen, 5800 Nyborg, specialist i Svendborg Kommune, Ulla Helene Ankjær Knudsen, 5700 Svendborg, sekretær i Læsø Kommune, Kirsten Vistrup Petersen, 9940 Læsø, fagkonsulent i Skattestyrelsen, Gitte Karstenskov Bach, 2670 Greve, specialist i Aalborg Kommune, Anne Elisabeth Bast, 9362 Gandrup, konsulent i Skattestyrelsen, Erhverv, Hanne Winther, 8381 Tilst, specialist i Fanø Kommune, Esther Hansen, 6720 Fanø, 1. tandklinikassistent i Tandplejen, Viborg Kommune, Hanna Irene Poulsen, 8800 Viborg, socialformidler i Aalborg Kommune, Arne Bodin Schürer, 9382 Tylstrup, bioanalytiker på Rigshospitalet, Ann Meisler, 2880 Bagsværd, overlærer på Skolen ved Bülowsvej, Lisbeth Tranberg, 2610 Rødovre, grafisk designer i Ringkøbing-Skjern Kommune, Egon Kristian Vestergaard, 6950 Ringkøbing, overlærer på Bække Skole, Jette Vestergaard Toft, 6630 Rødding, bioanalytiker på Rigshospitalet, Ruth Deleuran, 2665 Vallensbæk Strand, bioanalytiker på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital, Lis Hanghøj, 3050 Humlebæk, lærer på Bellahøj Skole, Carsten Skovgård Andersen, 2650 Hvidovre, tandklinikassistent i Silkeborg Kommunale Tandpleje, Dybkær Tandklinik, Aase Rosvig, 8654 Bryrup, pedel på EUC Sjælland, Preben Rosenkvist, 4686 Holmegaard, sygehjælper på Aarhus Universitetshospital, Lili Gudrun Petersen, 8260 Viby J, sygehjælper på Plejehjemmet Ankersgade, Marianne Kirk, 8381 Tilst, tandklinikassistent i Tandplejen, Favrskov Kommune, Annemarie Trane Rasmussen, 8370 Hadsten, social- og sundhedshjælper i Hjemmeplejen Bjerringbro, Lis Sørensen, 8850 Bjerringbro, fhv. kørelærer for Lokomotivførere i DSB, Torben Edmund Kristiansen, 8382 Hinnerup, sygehjælper på Plejecenter Myhlenbergparken, Anna-Marie Kristensen, 9510 Arden, ernæringsassistent i Hjørring Kommune, Dorthe Engbjerg, 9800 Hjørring, biblioteksassistent på Fredericia Bibliotek, Jette Johansen, 7000 Fredericia, sygehjælper på Aarhus Universitetshospital, Helle Breinholt Andersen, 8250 Egå, lærer på Frydenstrandskolen, Anne Lise Næser, 9900 Frederikshavn, gartner på Gladsaxe Kirkegård, Per Rasmussen, 2760 Måløv, fhv. social- og sundhedshjælper i Hjemmehjælpen Bramdrupdam, Rosa Hartmann Dorthe Olsen, 6000 Kolding, tandklinikassistent i Vesthimmerlands Kommunes Tandpleje, Hanne Uldbjerg Nielsen, 9600 Aars, tandklinikassistent i Vesthimmerlands Kommunes Tandpleje, Vivi Heisz Støttrup, 9600 Aars, stationsbetjent i DSB, Kennie Søren Sonne Wenzell, 4621 Gadstrup, serviceportør på Sydvestjysk Sygehus, Michael Fabricius Storm, 6700 Esbjerg, sygehusportør på Herlev og Gentofte Hospital, Janne Iburg Fütterer, 2400 København NV, pædagogmedhjælper i Guderup Børnehave, Conni Lorenzen, 6310 Broager. Følgende takkede for udnævnelse: Ambassadør i Hanoi og Vientiane, Kim Højlund Christensen, Hanoi, forstander i Gråbrødre Kloster, Marianne Outzen, 5000 Odense, byretspræsident ved Retten i Nykøbing Falster, Henning Larsen, 4800 Nykøbing F. Følgende var i afskedsaudiens: Byretspræsident ved Retten i Nykøbing Falster, Henrik Linde, 4900 Nakskov, ambassadør, Kirsten Malling Biering, 2930 Klampenborg. /ritzau/

102 i audiens hos dronningen

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce