Langelands sports- og fritidsforeninger skulle for 16. år i træk gøre sig lækre over for øens nystartede skolebørn. Målet er at få flere aktive i klubberne.
Rudkøbing: Skal det være ridning, spejder eller måske tennis? 117 nye 1. klasses elever fra alle øens skoler var onsdag samlet på Ørstedskolen i Rudkøbing til den årlige prøv-en-sport-dag.
11 aktiviteter skulle de prøve i løbet af dagen for at se, om det måske var noget for dem. Bo Vinbech fra Langelands Rideklub er en af de cirka 20 frivillige, der har taget fri, for at vise deres sport frem for de nye skolebørn.
- Forrige år kom der mange nye i klubben, sidste år knap så mange. Det er heller ikke alle, der holder vinteren over, men det er vigtigt at vise ridningen frem, siger Bo Vinbech.
I Ørstedskolens sportshal er eleverne fra Strynø Skole igang med tennis, mens Nordskolens 1. klasser tjekker, om badminton er noget for dem. For både tennisklubben og badmintonklubben er det vigtigere at vise sig frem end at kapre nye medlemmer her og nu.
- Det vigtigste er, at de bliver gjort opmærksomme på idræt og bevægelse, så er det knap så vigtigt, om de begynder at spille i klubben lige nu, siger Christian Petersen fra Rudkøbing Tennisklub.
- Vi håber, det giver noget på den lange bane. At de senere husker, at "Hov, jeg var jo god til badminton", supplerer Jimmy Thejl fra Rudkøbing Badmintonklub.
Det er 16. gang, der afholdes "En førsteklasses dag", som arrangementet hedder. Det var revisor Jytte Frederiksen, der fik ideen i sin tid, da hun så et lignende arrangement i DGI-regi.
- Det er jo en dobbelt vindersituation. Vi får aktiveret nogle børn, som ellers ikke ville gå til nogle fritidsaktiviteter, og så får foreningerne vist sig frem, siger Jytte Frederiksen.
117 er deltagerrekord til arrangementet, men det er også første gang, at alle øens børn er samlet på samme sted.
Der er opstået en fejl:
Beskeden er sendt.