RINGE

10-14 Fælleshuset " Det gamle Posthus": Hobby for alle.

14 Banerne v. Krarup Friskole: Petanque, Krarup Petanque Klub.

14.30 Heden Forsamlingshus: "Hvornår var det nu, det var" v. Inge Riber og Åse Rasmussen, Heden Hyggeklub.

15 Ringe Bibliotek: Spil dansk dag m. elever fra Midtfyns Gymnasium og Ryslinge Sangkor, biblioteket.

15-17 Tingager Ældrecenter: Pårørende fortæller om livet med en dement, Hjemmeplejen og Ældre Sagen.

19.30 Ringe Bibliotek: "Kannibaler, bibelfolk og guldgravere" v. tv journalist Thomas Breinholt.

19.30 Ringe Bio: Min søsters børn i Ægypten.

20 Foderstoffen, Rudme: Peter Belli.

ÅRSLEV

9.30Fælleshuset Bøgeparken: Strikning.

9.30-12 Skullerodsholm: Bridgeklub, 12.30-16.30 Juniorklub, 19-22 Ungdomsklub & PC værksted.

9.30-12 Nr. Lyndelse Friskole: Legestue.

19.15 Ârslev Forsamlingshus: Spillegilde, Ârslev Boldklub.

19.30-21 Bøgehøjskolen: Musikcafe, Årslev Musikskole

BROBY

19.30 Brobyværk Kro: Årsmøde, derefter "Etablering af vådområder ved Odense Å", v. projektleder Lars Bangsgaard, Danmarks Naturfredningsforening.

RYSLINGE

15 Nørrevænget: Indvielse, Ryslinge Kommune.

19.30 Ryslinge Sognekirke: Koncert.

19.30 Gislev Centralskole: Syng-sammen-aften, Laundrup Mark Egnsspilforening.

I MORGEN

RINGE

9.30 Tingager Ældrecenter: Petanque, Aktive Ældre.

14 Nordagerskolens Aula: Koncert med skolekor fra Ringe kommune samt elever fra Ringe Musikskole.

15-17 FS Mediehus, Østergade 19: Reception.

19 Heden-Vantinge Skole: "Skønheden på verdens tag fra Indien" v. Peter Bidstrup, Døråbneren.

19 Søllinge Forsamlingshus: Bankospil.

19.30 Ringe Bibliotek: Comely Grace spiller irsk musik.

19.30 Ringe Bio: Min søsters børn i Ægypten.

ÅRSLEV

10 Nr. Lyndelse Kirke: "Noahs Ark" for 0-3 årige

12.30-16.30 Skullerodsholm: Juniorklub.

BROBY

14.30 Nr. Broby Hallen: Badminton, Aktive Ældre.

RYSLINGE

14.30 Ellehavevej 2: Seniormøde, Luthersk Missionsforening.

16-18.30 P-pladsen v. Gislev Andelskasse: Halloweenfest.

19 Ryslinge Forsamlingshus: Forpremiere, Emil fra Lønneberg, MAS.