Bedste heste på slottet


Bedste heste på slottet

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Resultatlisten fra lørdagens heste- og følskue på Brahetrolleborg Slot:

Dansk Varmblod,

2-års hopper:

Helle Rosager, Ørbæk (22 point), Inge Lise Ulrich, Stenstrup (22), Kurt Pedersen, Ringe (21), Helle Illum, Ringe (21).

3-års hopper:

Bellona Jean (21 point), Inge Lise Ulrich, Stenstrup (21), Helle Pedersen, Gudbjerg (21).

Frederiksborgere,

hingsteføl:

Betina Andersen og Jørgen Pedersen, Ullerslev (1. præmie), Niels Peder Hansen, Søndersø (1.).

Hoppeføl:

Frants D. Nielsen, Årslev (1. præmie), Thormod Larsen, Ørbæk (1.), Birgit Camila Hansen, Søndersø (2.).

1-års hopper:

Pernille og Jytte Hansen, V. Skerninge (1. præmie).

2-års hopper:

Susanne og Benny Schultz-Hansen, Morud (22 point).

3-års hopper:

Jens Dall Rasmussen, Gudbjerg (22 point), Susanne og Benny Schultz-Hansen, Morud (22).

Følhopper:

Niels Bech, Gudbjerg (23 point), Frants D. Nielsen, Årslev (22), Niels Peder Hansen, Søndersø (22), Thormod Larsen, Ørbæk (22).

Goldhopper:

Jørgen Jørgensen, Otterup (23 point).

Oldenborgere,

hingsteføl:

Hans Jørgensen, Vissenbjerg m(1. præmie).

Hoppeføl:

Elin Okholm Hansen, Martofte (1. præmie).

1-års hopper:

Heidi Castbjerg, Ørbæk (22. point).

2-års hopper:

Bodil og Jens Chr. Jepsen (23. point).

3-års hopper:

1. Hans H. Hansen, Munkebo (23 point), 2. Jørgen K. Andersen, Broby (22), 3. Malene Hansen, Nyborg (22), 4. Jørgen K. Andersen, Broby.

Følhopper:

Elin Okholm Hansen, Martofte (23 point).

Mønstringskonkurrencen:

1. Dorthe Johansen, 2. Sisse Holm-Thomsen, 3. Anette Bebe.

Dansk Varmblod

Region 3's følskue:

Hingsteføl, hold A:

1. Stutteri Godthaab, Pejrup, 2. Stutteri Ask, Martofte, 3. Arne Skov, Ringe, 4. Judy og Birger Jensen, V. Skerninge, 5. Ulla Martens og Kaj Lausen, V. Åby, 6. Vagn Jepsen, Asperup, 7. Salinos New Field, 8. Charlotte Berthelsen, Årslev.

Hingsteføl, hold B:

1. Vibeke Jørgensen, Ringe, 2. Henrik Wiborg, Skårup, 3. Stutteri Ask, Martofte, 4. Kirsten og Martin West, Årup, 5. C. Gabrielsen og Malene Birch, Odense, 6. Vibeke Jørgensen, Ringe, 7. Janne Rønnemose, Årslev, 8. Ulla Hermansen og Jens H. Lassen, Søndersø.

Hoppeføl, hold A:

1. Ruth Knudsen, Årslev, 2. Harry Elton Hansen, Årslev, 3. Kurt Kamuk, Svanninge, 4. Karoline Winterø, Odense, 5. Else Rohmann, Gislev, 6. Lise Skovlund Nissen, Svendborg, 7. Jørgen Kaspersen, Hesselager.

Hoppeføl, hold B:

1. Stutteri Godthaab, Pejrup, 2. Kurt Kamuk, Svanninge, 3. Hennie Ask, 4. Ruth Knudsen, Årslev, 5. Dorthe Larsen, Otterup, 6. Stine Buch Hansen, Odense, 7. Helle Madsen, Ullerslev, 8. Jørgen Kaspersen, Hesselager, 9. Åge Ørum og Inge Madsen, Odense, 10. Åge Ørum og Inge Madsen, Odense, 11. Erik M. Hansen og Ann Simonsen, Vejle, 12. Jens Carstensen, Årslev.

Obligatorisk følbedømmelse hingsteføl, hold A:

1. Villy Andreasen, V. Skerninge, 2. Jens A. Broxgaard, Stenstrup, 3. Anna-Marie Madsen, Odense, 4. Anita og Bojana Christensen, Odense.

Hingsteføl, hold B:

1. Heidi Sørensen, Langeskov, 2. Helle og Villiam Juul, Marslev, 3. Børge Nurnberg, Glamsbjerg, 4. Dorthe Hansen, V. Skerninge, 5. Sisse Thomsen og K. Poulsen, Ullerslev, 6. Børge Nurnberg, Glamsbjerg, 7. Ingelise Andersen, Otterup, 8. Vivi og Leif Jensen, Glamsbjerg, 9. Annette Hasel Pedersen, Odense, 10. Stutteri Boesgaard, Rudkøbing, 11. Pia Christiansen, Odense.

Hoppeføl, hold A:

1. Anke Rasmussen, Årup, 2. Strandgårdens Alicia, 3. Susanne Ernst, Brenderup, 4. Lillemarkens Achita, 5. Bente Kastbjerg, Odense, 6. Stutteri Laboss,Harndrup, 7. Alece Ulvsbjerg og Bo Sørensen, Ejby, 8. Karl Johansen, Glamsbjerg.

Hoppeføl, hold B:

1. Villy Andreasen, V. Skerninge, 2. Shelop, 3. Camilla Bønløkke, Svendborg, 4. Joye Jensen, Thomas Jensen og Helge Post, Munkebo, 5. Merete Hjorth Pedersen, Pejrup, 6. Lene og Helge Post, Munkebo.

Samtlige deltagende føl i Region 3's skue blev tildelt 1. præmie.

Dansk Sports Pony, hoppeføl:

Stutteri Nørlund, Skanderborg (1. præmie), Hans Hedemand, Odense (2.)

Hingsteføl:

Peder Hollænder, V. Skerninge (1. præmie), Stutteri Nørlund, Skanderborg (1.), Bodil Hurt, Grindsted (1.), Inge Koldsø, Brørup (2.), Familien Kjær, Ørsted (2.).

Bedste heste på slottet

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce