i dag

ASSENS

10-16 Biblioteket: Akvarel- og fotoudstilling af Annemarie Jepsen, Vallensbæk.

10-17 Bågø: Åbent fyr med ny udstilling, Baagø Fyrs Venner.

11-17 Lundagervej 27: Udstillingen "Miniature XI" - put and take, Galleri Sulegaarden.

16-22 Ved apoteket: Lykkehjul, Foreningen Skovpavillonen.

16-22 Østergade: Gågade med "Assens By Night".

17-18 Foran Vestfyns Bank: Playback-konkurrencen Sommerrock MGP 2004.

18 Ved Ebberuphallen: Fynske Stjernehold mod EIF Allstars og firmafodbold, EIF.

18.30-21.30 Fionias p-plads: Speedway samt besøg af Ællington.

19 Assens Hallen: Pool og billard, Assens Billardklub.

19.30 Torvet: Fange-auktion.

19.30-22.30 Østergade 49: Galleri, café og musik af Nimbus-Duoen, Foreningen Skovpavillonen.

20.30 Ved Willemoesgården: H.C. Andersen Paraden.

21.30 Sportspladsen, festteltet: De Levende Sandorme spiller op til dans og mavedanserne giver opvisning, EIF.

22 O'Neills: Musik af Tom Donovan.

GLAMSBJERG

11-18 Byvejen 2: Galleri, café og kunsthåndværk, Køng Mølle.

13-17 Nårupvej 30: Udstillingerne "Bare et forklæde" og "Billedvævninger", Hørvævsmuseet.

16 Festpladsen: Fodbold piger og juniorpiger, Flemløse Boldklub.

18.15 Festpladsen: Gadeturnering i rundbold, Flemløse Boldklub.

20 Festpladsen: Kæmpe grillarrangement afsluttende med festfyrværkeri, Flemløse Boldklub.

HAARBY

9-15 Sportspladsen: Fodboldskole, Haarby Boldklub.

IMORGEN

ASSENS

10 Sportspladsen: Ungdomsstævne fodbold og håndbold, EIF.

10-13 Plums Gård: Veterantræf for motorcykler og biler.

10-13.30 Ladegårdsgade: Loppemarked, Boboerforeningen miljøet i centrum.

10-16 Mosemarksvej 1: Dorrit Wagner udstiller egne værker, Galleri Mosemarken.

10-17 Bågø: Åbent fyr med ny udstilling, Baagø Fyrs Venner.

11 Ved Havnegrillen: Kanindåb, Assens Roklub.

11-17 Lundagervej 27: Udstillingen "Miniature XI" - put and take, Galleri Sulegaarden.

12-17 Helnæs Byvej 15: Solvejg Refslund udstiller egne værker, Galleri Bangholm.

13 Assensskolen: Løb og cykling, MultiMotion.

13-15 Sportspladsen: Jolly Cup håndbold og fodbold, EIF.

14 Sportspladsen: Gymnastikopvisning af Ebberup Gymnasterne.

14 Stævnevej 7: Fernisering på udstillingen "Symboler i Arkitekturen", Galleri Helnæs Gl. Præstegård.

15 Ved Ebberuphallen: Sponsorcykelløb, EIF.

18.30 Festteltet: Sommerfest/grillaften med dans til levende musik, EIF.

20 Helnæs Gl. Præstegård: Koncert med pianisten Anne Öland, Helnæs Kultur- og Musikforening.

GLAMSBJERG

9.30-13 Festpladsen: Fodbold piger, microput og superveteraner, Flemløse Boldklub.

11-18 Byvejen 2: Galleri, café og kunsthåndværk, Køng Mølle.

13-17 Nårupvej 30: Udstillingerne "Bare et forklæde" og "Billedvævninger", Hørvævsmuseet.

14 Erhvervsskolen: Gå-jog-løb samt stavgang, Glamsbjerg Motionsklub.

14.30 Festpladsen: Præmieskydning, Flemløse Boldklub.

18.30 Festpladsen: Fællesspisning med musik af orkestret "Five to Rock", Flemløse Boldklub.