Se dem alle her: 78 indstillinger af prisværdige sydfynske initiativer


Se dem alle her: 78 indstillinger af prisværdige sydfynske initiativer

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Der venter juryen et omfattende læsearbejde, når de nominerede til Den Sydfynske Initiativpris skal findes. 72 indstillinger på 58 forskellige personer, foreninger eller projekter er ved redaktionens slutning sendt til Fyns Amts Avis.

Alkorådet, Svendborg
Vinderen af initiativprisen modtager 30.000 kroner og en skulptur af Bo Larsen. Listen over de nominerede bliver offentliggjort senere i denne uge. Kåringen af vinderen finder sted den 2. februar.

Indstillet af Jørgen Kraglund og Lars Bo Samson for på frivillig basis at støtte mennesker med alkoholproblemer og deres pårørende.

Andreas Møller

Indstillet af Jørgen Hansen for at kæmpe for at kæmpe for fødeafdeling og akutberedskab på Sydfyn.

AOF Center, Svendborg

Indstillet af Anne Hjortenbjeg for etablering af Byens Gårdbutik.

A.P. Andersen, formand for Gislev lokalråd

Indstillet af Alice Nielsen for sit engagement i lokalområdet, herunder sin indsats i forbindelse med opførelsen af Ådalscenen og cykelsti.

Art2change

Indstillet af Lene Anker for at skabe forandring gennem kunst.

Bagenkop by- og havnefests bestyrelse

Indstillet af Ivan Nielsen for at skabe en havnefest med såvel respekt for traditioner som nye initiativer.

Basketballhold ved Svendborg Handelsskole

Indstillet af Jesper Gormsen, for at udbrede interessen for basketball.

Bo Thorstensen, direktør for Lundeborg Havn Aps

Indstillet af Lone Gustenhoff for udvikling af havnen og Lundeborg.

Birger Printz

Formand for Lohals Havn og hans hold af frivillige, indstillet af Jørgen Nielsen for deres arbejde med at få styr på havnens vedligeholdelse og økonomi.

Carl Jørgen Heide, turistchef, Ærø

Indstillet af Jens Weiss for ar skabe og udvikle en tanke om det helt store eventyr for Ærø.

Christiansmøllen

Folkene bag restaureringen af Christiansmøllen er indstillet af Lone Møller for at sikre, at møllen, næsten uanset hvilken vej man nærmer sig Svendborg fra, står og stråler og siger velkommen.

David Jørgensen

Indstillet af Ole Sparrebro for initiativet til "Færgerock,"musikarrangementer på færgen Spodsbjerg-Tårs.

Demokratifestivalen i Ollerup

Indstillet af Jesper Vognsgaard for festlig grundlovsfejring, der kombinerer politiske taler med underholdning og samvær.

Det svinger i Svendborg

Indstillet af Bernd Mittelsdorf for planerne om at skabe et vartegn for Svendborg i form af et pendul på Centrumpladsen.

Egense sogns beboerforening

Indstillet af Lone Hartmann for renovering af forsamlingshus.

Egense Sogns Jagtforening

Indstillet af Lone Hartmann for at arrangere vildtaften for såvel jægere som ikke jægere.

FDT Tåsinge

Indstillet af Louise Christensen og Jonas Mieth for at give børn fantastiske og varierede oplevelser i naturen.

Fiskeriets hus, Bagenkop

Indstillet af Steen Juhl Pedersen, for gennem frivillig indsats at drive og udvikle et museum over Bagenkops fiskerihistorie.

Fitnesspigerne Sandra Smith, Mia Wessel og Pia Tholstrup

Indstillet af Søren Hansen for at arrangere udendørs fitness i Humble.

Flemming Sørensen og Troense Bådelaug

Indstillet af Lars Hansen for afholdelse af VM for starbåde.

Hanne Mogensen

Indstillet af Mette Louise Andersen for etablering af kontorfællesskab i Det gule pakhus i Faaborg og www.madeinfaaborg.dk.

Hesselagertæppet på initiativ af Lone Juul Stærmose

Indstillet af Ruth Christiansen, Susan Rasmussen, Inge Marie Holmskov, Lona Steenbjerg, Ninette Jørstrøm, Hanne Markvardsen, Marjon Boelskov, Hedvig Dahl, Merete Vang, Birte Stampe og Birgitte Nielsen for at fortælle Hesselagers historie i form af et broderet tæppe.

Horror Nights ved Per Mazur og Jacob Rask

Indstillet af Martin Larsen for med en lang række frivillige at skabe Europas største halloween event på Valdemars Slot.

Ivan Nielsen, Bagenkop

Indstillet af Else-Marie Hansen for at kæmpe for yderområderne.

Josefine Ottesen

Indstillet af Jakob Bjerregaard Engmann for initiativet til paraden "Fortællinger om havet".

Josefine Ottesen

Indstillet af Inge Moritzen, Jytte Emborg, Pia Westergaard og Mikael Josephsen for planerne om at give Svendborg et forsamlingshus i bymidten.

Jul i Falsled

Indstillet af Stine Mjaaland for at arrangere juleaktiviteter for hele landsbyen.

Kasket Karl, Rudkøbing

Indstillet af Inger og Leif Ziegler, Finn Schlotfeldt, Birte Kruhöffer for indsamling til Ærøexpressen.

Kirkegårdsspillene i Svendborg ved Marianne Kjær og Tommy Christensen

Indstillet af Inge Moritzen for at åbne kirkegården i både nutid og fortid gennem teater.

Kirketeateret ved Rudkøbing Kirke

Indstillet af Hanne Davidsen for at forny kirkespillet, sætte tanker i gang og skabe et muntert fællesskab.

Kirsten Frandsen, Ellerup

Indstillet af Palle Fischer for sit engagement i lokalområdet blandt andet i forbindelse med sommerkoncerterne på Gudbjerglund, i "Plejehjemmets venner" og i Foreningen Gudbjerglund.

Kulinarisk Sydfyn

Indstillet af Mikael Hansen for at fremme det kulinariske hele året og løbende udvikle på det med lokale aktører og fødevareproducenter.

Kurt Andersen

Indstillet af Christian Kjems for sin indsats for løbemiljøet på Ærø.

Laurits Nielsen, Marstal

Indstillet af Søren Vestergaard for sin indsats for lokalområdet i blandt andet Samka, Marstal Sejlklub og Sønderrendens Venner.

Lone Juul og Inge Marie "Søster" Holmskov

Indstillet af Helle Erland Nissen for at juleudsmykke lygtepæle og master i Hesselager og Vormark.

Lone Søndergaard, Julie Skaar og Nina Rydahl Andersen, ejere af Motorfabrikken Marstal

Indstillet af John Kristensen for at skabe en enestående institution i en forsømt by.

Lorraine Hayles, Ærø Rainbow Family Festival

Indstillet af Anne Lemmeke for at starte en festival for regnbuefamilier.

Marianne Vitus, Lundeborg

Indstillet af Morten Larsen for at etablere en esportsforening for børn og unge.

Marianne Volf Andersen

Indstillet af Irene Sidenius Paarby, Philip Aalund, Hanne Kodahl Nielsen og Lasse Hagen for hendes medvirken til oprettelse og udvikling af Møllehavehuset i Bøstrup.

Morten Gaustad

Indstillet af Sara Koch for arbejdet med formidling af langelandske oldtidsminder.

Nils Bennicke, Linda Weber "Maler" Hansen og Bjarne Soelberg Hansen

Indstillet af Kim og Susanne Barren for på eget initiativ at restaurere gadeskilte i Svendborg.

Nils Bennicke

Indstillet af Annelise Ømand for på eget initiativ at restaurere gadeskilte i Svendborg.

Ole Ingemann Nielsen

Indstillet af Kim Kruuse for sin indsats for Silverrudder.

Per Mahler Jensen, Egebjerg Mølle naturrum

Indstillet af Tage Øsbjerg, Aage Nielsen, Jørn Hansen, Jørgen Weber, Erik Hansen, Gudike Primdahl og Jens Kaspersen for sit arbejde for møllen.

Pigekammeretlangeland ved Birgitte Nygaard

Indstillet af Michael Jensen for at skabe eventyr, som bringer glæde.

Rappenskralderne

Indstillet af Kim og Susanne Barren for at tage ansvar for lokalsamfundet ved at holde Svendborgs byer og stier rene for affald.

Sabine Majus Hansen

Guldsmed, Rudkøbing, indstillet af Marni Holmquist for at hjælpe og oplære en flygtning fra Myanmar i guldsmedefaget.

SEF
Sejl & Studér, Thurø

Indstillet af Thurø Sejlkub for at skabe sejlerfællesskab for sydfynske studerende.

Simon og Peter Schytt-Nielsen Pagh

Indstillet af Kirsten Bracht for at etablere møbelvirksomheden SP-Creation i Ulbølle.

Skovhugger mtb-sporets frivillige, Egebjerg Bakker

Indstillet af Per Ørbæk for etablering af mountainbikespor i Folehaveskoven ved Egebjerg.

Storms hjørne, Troense

Indstillet af Birgit Kjær for at starte en foreningsdrevet lokal købmandsbutik med frivillig arbejdskraft.

Svendborg Amatør Sejlkubs frivillige

Indstillet af Lars Bræstrup for at gøre en forskel for sejlsporten både i lokalområdet og regionen.

Søren Carlos Rasmussen, Carlos' Kitsch'en

Indstillet af Arne Larsen-Ledet for at oprette og drive café i Svendborg med resocialisering af indsatte som formål.

Torneløkke, anlægsgartnerfirma

Indstillet af Gitte Nielsen for at tage imod integrationsborgere og EGU-elever og gøre dem til del af firmaet.

Trine Bjørnild og Morten Wadstrøm, Ulbølle

Indstillet af Mia Lundshøj for at etablere et tangomiljø på Sydfyn.

Ulbølles aktive mødested

Indstillet af Cecilie Jill Hauptmann samt Marianne Georgsen og Carsten Jakobsen for at etablere, drive og vedligeholde lokalt udendørs mødested.

Ulla Dannesbo og Jesper Ansbæk

Indstillet af Poul Zakariassen for deres frivillige indsats for at få de gamle slagterbygninger i Rudkøbing revet ned og erstattet af rækkehusbyggeri.

Vinterbaderne i Hesselager

Indstillet af Helle Erland Nissen for initiativet til opførelse af en handicapvenlig helårsbadebro.

Ærøexpressens bestyrelse

Indstillet af Torben Johannesen, Preben Kruhöffer, Erik B. Kromann, Nis Körner, Bente Friis Andersen, Birte Körner, Hanne Hansen og Erik Petersen for at tage initiativ til en færgedrift mellem Marstal og Rudkøbing.

Ådalscenen under Gislev Lokalråd

Indstillet af Finn Hviid for oprettelse af friluftsscene.

Se dem alle her: 78 indstillinger af prisværdige sydfynske initiativer

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce
Annonce