Skal dit arrangement med i listen? Så tast det ind inden søndag kl. 12 på

www.fyens.dk/NU/KALENDER

torsdag

Sangaften: Komponist og forstander for SeniorHøjskolen i Nørre Nissum Erik Sommer vil forestå en sangaften. 19: Henriette Hørlücks Skole, Slotsvænget 1, Odense C.

Á La Cour: Trompetkoncert. 20: Arne B., Vestergade 10 A, Svendborg.

Veronica Mortensen: Jazzsangerinde. 20: Dexter, Vindegade 65, Odense C.

Syng-sammen-aften: Under ledelse af sangere og musikere Mette og Børge Solkær. 20: Højskolen på Helnæs, Helnæs Byvej 63, Helnæs, Ebberup.

Sæsonstart på SalsaCafé med "Intro til Cubansk salsa med ekstra bodymoves.": Intro foregår mellem kl. 20-21, pris: kr. 20,-, hvorefter der er salsatek mellem kl. 21-22.30. 20-22.30: Internationalt Hus, Studenterhuset, Munkemøllestræde 20, Odense C.

Family Duo spiller op til dans: 21: Slotskroen, Nørregade 54, Odense C.

Momentum Weekend: Uffe Steen feat. Unidentified Funk Organizers: Sammenblanding af 70'er funk, blues & rock . 21: Momentum, Nyvestergade 18 - lige overfor havhesten, Odense C.

fredag

Legestue: 10: Den gamle Skole, Marslev Byvej 13, Marslev.

Blue Hawaii: Spisning, dessert og dans kr. 198,-. Kun dans adgang fra kl. 21:00 kr. 100,-. Arrangementet slutter kl. 02:00. Kauslunde Kro, Heimdalvej 7, Kauslunde, Middelfart.

Høstfest: Peter Panzen spiller op til dans. 19: Skovby forsamlingshus, Assensvej 17, Bogense.

Foot To Face & Spectral Mortuary: Koncert. 20: Badstuen, Østre Stationsvej 26, Odense C.

Skipper-Just-Frost: Koncert med dans. Spisning fra kl. 18.30 (Mad- og bordbestilling 62 62 29 49). 21: Foderstoffen i Rudme, Rudmevej 121, Ringe.

Family Duo spiller op til dans: 21: Slotskroen, Nørregade 54, Odense C.

Mads la Cour: Koncert. Fynsk trompetist. 21: Dexter, Vindegade 65, Odense C.

Susanne Lana: 22: Air Pub, Kongensgade 41, Odense C.

Smelly Old Houseband spiller Soul, funk, R&B: 22: Café Offside, Brogade 5, Odense C.

Die Reeperbahn hylder Tom Waits: 22.49: Kahytten, Fredriksgade 15, Svendborg.

lørdag

Morgenrock på Dexter med Pligten Kalder: Brunch & intim livekoncert. 10: Dexter, Vindegade 65, Odense C.

Frokostjazz med Maxime All Stars: 13-15: Air Pub, Kongensgade 41, Odense C.

300 stemmer for Sangens År: Korbegivenhed. 15 & 18: Bramstrup, Bramstrup 1, Nr. Lyndelse, Årslev.

Singlefest: Menu+dans til dj. Tilmelding: 51197685 / 40686447. 18.30-01: Hjallese Forsamlingshus, Hjallesegade 31, Odense S.

Famous Last Words i Harders:Kopimusik. 20: Harders, Harmonien, Møllergade 36, Svendborg.

Klub Golem - Pirat-halloween:Odenseanske Pulk optræder. 20-02: Badstuen, Østre Stationsvej 26, Odense C.

Cleo Malone + Stereo Attack: 21: Musikhuset Walker, Falstervej 11, Middelfart.

Tee Bee + Friends: 21: Dexter, Vindegade 65, Odense C.

Martin Roy Wade All Stars: 21: Tobaksgaarden, Tobaksgården 7, Assens.

Louis Angueta: 22: Air Pub, Kongensgade 41, Odense C.

Too Bad Jim: Blues / Rock. 22.30: Strandlyst, Brogade 5, Svendborg.

Die Reeperbahn hylder Tom Waits: 22.56: Kahytten, Fredriksgade 15, Svendborg.

Rocket In My Pocket på Froggys Cafe: Kendte pop- og rockklassikere. 23.30: Froggy´s Cafe, Vestergade 68, Odense C.

lørdag

SoulDios of Love: Koncert. 20: Aktivhuset Lundeborg, Havnevej 5, Hesselager.

søndag

Cada Vez Más - tangosange: 15: Carl Nielsen Museet, Claus Bergs Gade 11, Odense C.

Last Prom: Bl.a. Danehofgarden, Nyborg Harmoni Orkester m.fl. 15: Borgerforeningens Hus, Nørrevoldgade 63, Nyborg.

Jazzens Venner Fyn: The Old JazzMen. 12-14: frokost. 14-17 jazz: Café og Restaurant Grønttorvet, Sortebrødre Torv 9, Odense C.

mandag

Odense viseforening: Vi byder velkommen til visesang. 19.15-21.15: Bolbro Brugerhus, Stadionvej 50, Bolbro, Odense V.

Polka Rave: Folkemusik jam. 20: Dexter, Vindegade 65, Odense C.

tirsdag

Hal & Nikolaj M. & Calum Stewart: Folkduo. 20: Hansted, Vestergade 2, Svendborg.

onsdag

Onsdagsdans: Samvær, kaffe, brød, øl & vand, dans til levende musik. 14-17: Badstuen, Østre Stationsvej 26, Odense C.

Sangeftermiddag: Ledet af Else Aagaard Antonsen. 14.30-16.30: Odense Domkirke (Skt. Knuds Kirke), Klosterbakken 2, Odense C.

Bal: Folkemusiklauget Fynboerne spiller op til dans. 19-22: Badstuen, Østre Stationsvej 26, Odense C.

Supperclub QuizNight: 20: AliBi: supperclub, Brandts Passage 37, Odense C.

Denne oversigt er redigeret af Rune Moesgaard, 65 45 51 66, kulturlister@fyens.dk