Ung kunstnergiverOdense kulør
Ung kunstner
giver
Odense kulør
Seneste Nyt
Odense
Byen er Christian Dinesens kunstneriske ramme, byens huse er hans lærred, og byens folk er hans publikum.
ODENSE: 25-årige Christian Dinesen er en ung kunstner med passion for det offentlige rum.De seneste par dage har han brugt på at udsmykke gavlen på det hus, der ligger på hjørnet af den tæt trafikerede Vindegade og Odinsgade i det centrale Odense.
Et åndehul i hverdagen
Udsmykningen sker efter aftale med husets ejer, og kunstværket indgår som en del af Christian Dinesens afgangsprojekt fra Det Fynske Kunstakademi.Når kunstværket først står klar, håber Christian Dinesen, at byens borgere vil bruge det som en anledning til at tage en "puster" i den hektiske hverdag.
- Jeg håber, at folk vil standse op og kigge på det et par minutter eller bare et øjeblik, når de er på vej i Føtex, siger han.
I virkeligheden er det dog ikke det færdige værk, men skabelsesprocessen, der er det centrale for den unge kunstner.
- Det er undervejs, at folk bemærker, at nu sker der noget ovre på hjørnet. Folk kommer forbi og taler med mig om, hvad det er, jeg laver. Der bliver lagt meget mere mærke til maleriet under skabelsen, end når det først hænger der, siger Christian Dinesen og tilføjer:
- Jeg mener også, at man oplever kunsten bedst, når man står flere mennesker omkring maleriet og taler om det. Det er det, der er spændende.
Anti-kommerciel kunst
Christian Dinesen udfører udsmykningen af husgavlen uden at få betaling for det, og netop det er et centralt element i hans kunst i det offentlige rum.- Det skal ikke koste noget, og der skal ikke være nogen afsender. Derfor skriver jeg heller ikke mit navn nogen steder, siger han og forklarer, at hans kunstværker skal opfattes som et modspil til de mange reklamer, der fylder i bybilledet.
- På den her væg kunne der jo godt hænge en stor billboard-reklame for et bolighus. Maleriet derimod har ikke afsender og er gratis. På den måde bliver det en direkte modsætning til alt det kommercielle.
- Men hvordan overlever du så selv, når du ikke vil have betaling?
- Det er noget med at søge fonde og Statens Kunstråd om penge. Ellers må jeg låne penge til det i banken og så håbe, at de kommer ind igen på et tidspunkt, siger Christian Dinesen.
Ikke graffiti
Når den unge kunstner maler foregår det meget af tiden med spraydåser. Hans kunst skal dog ikke forveksles med graffiti, slår han fast.- Der er kæmpe forskel. Det her er lavet til et kunstprojekt. Graffiti ser jeg ikke som kunst, men som et aktivistisk projekt, hvor folk pisser territoriet af, siger han.
Da han sidste gang malede på den samme husmur for fire år siden, oplevede han, hvordan nogle automatisk tænker ulovlig graffiti, når de ser en spraydåse.
- Tre politibiler omringede mig pludselig, mens jeg stod der på min stige og var i gang med at male. Men jeg havde jo fået lov. Denne gang har jeg nummeret på husejeren hos mig, så de kan bare ringe til ham, hvis de er i tvivl. Indtil videre har jeg dog ikke haft besøg af politiet, siger han.







