fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt

Polske kokke
redder højsæsonen

Restauratører i fynske kystbyer er desperate efter at få medarbejdere inden sommeren.
Polske kokke skal stege kyllingebrystet og anrette rucola-salaten i de fynske kystbyer til sommer.

Svendborg Erhvervsskole og AMU-Fyn henter sammen med arbejdsgiverforeningen Danmarks Restauranter & Cafeer et hold kokke-elever og ledige kokke fra det sydlige Polen til Svendborg, hvor de får et fire ugers kursus i dansk sprog og madkultur.

Hver 20. stilling i branchen stod ubesat i sidste halvår af 2007, og restauratørerne er desperate efter at skaffe medarbejdere, før højsæsonen begynder i juni. Indehaver Daniel Nielsen fra Hæstrups Café i Faaborg vil ansætte fire polske kokke til sin forretning.

- Vi kan slet ikke få medarbejdere nok herude i provinsen, og samtlige restauranter i Faaborg mangler mellem en og fem medarbejdere, vurderer Daniel Nielsen.

Restauratøren tilbyder den overenskomstmæssige løn på 18.500 kroner om måneden, og polakkerne får samme arbejdsvilkår som de danske ansatte.

- Vi får en super medarbejder, når vi tilbyder ordentlige vilkår. Polakkerne taler generelt bedre engelsk end danskere, og deres standard omkring hygiejne er højere, fortæller Daniel Nielsen.

En billig løsning

Svendborg Erhvervsskole modtager kokke-eleverne fra The Vocational School of Gastronomy and Hotel Industry nær Krakow, og Danmarks Restauranter & Cafeer hjælper medlemmerne med papirerne omkring de nye medarbejdere. Hver arbejdsgiver betaler på forhånd knap 10.000 kroner, som dækker kursus og transport - og ifølge sekretariatschef Kirsten Hauge fra DRC er det en billig løsning.

Kokke-eleverne får efter kurset en praktikperiode på op til tre måneder hos den danske arbejdsgiver, mens de udlærte kokke går direkte ud i et fast job.

- De kommer til at kende restaurantens menukort, danske navne for ingredienser og køkkenredskaber, og på sigt kan også deres kærester og koner komme til Danmark og få et job i branchen som for eksempel stuepiger, forudser Kirsten Hauge.

Danske unge gider ikke

Dalum Uddannelsescenter, som uddanner kokke og tjenere, har over tre år mistet en fjerdedel af eleverne på levnedsmiddellinjen.

Ifølge fagforbundet 3F søger selv nyuddannede kokke og tjenere væk fra branchen på grund af lav løn, dårlige arbejdsforhold og problemer med at få betaling for overarbejde.

Ifølge faglig sekretær Regnar Hansen fra 3F i Odense vælger flere for eksempel at blive fængselsfunktionær.

- Branchen er fortsat plaget af en feudal ledelsesstil, hvor medarbejderne skal arbejde til lukketid - og hvornår har man så egentligt overarbejde? spørger Regnar Hansen.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3