Opdateret 16. marts 2008 18:08
Send artiklen Fynsk forkyndelsesfadæse ikke enestående til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Fynsk forkyndelsesfadæse ikke enestående
Sagen fra Fyn, hvor en retssag mod en formodet knivstikker gik fløjten på grund af en politifejl, er ikke enestående, siger juraprofessor.
Retsreglerne er sådan set enkle nok: Hvis anklagemyndigheden vil anke en dom, så er fristen for at forkynde dette til den tiltalte - eller en person, der deler bopæl med vedkommende - 14 dage. Ellers bliver der ingen sag.
6 anbefaler denne artikel
Det var denne regel, som Fyns Politi formåede at kludre i, da betjente forkyndte en tiltale mod en formodet knivstikker til en person, der ganske vist åbnede døren i den tiltaltes lejlighed i Vollsmose, men som ikke havde fast bopæl på adressen.
Men denne banale procedurefejl er ikke enestående. Det siger juraprofessor Gorm Toftegaard Nielsen fra Århus Universitet.
- Reglerne er faktisk ikke særlig indviklede, men alligevel kikser det da en sjælden gang imellem for myndighederne, siger juraprofessoren, der dog påpeger, at der ikke findes statistik på området.
Han ønsker ikke at kommentere den aktuelle sag fra Fyn.
Det gør justitsminister Lene Espersen (K) heller ikke. Men hun er parat til at ændre reglerne, så anklagemyndigheden i fremtiden kan nøjes med at sende et anbefalet brev til den tiltalte. Samtidig pålægges den tiltalte pligten til selv at spørge egen advokat, retten eller anklagemyndigheden, om sagen er anket.
