fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Midtfyns Bryghus
løb med øl-prisen

Blandt ikke færre end 556 kandidater vandt det lille bryggeri i Broby en stor sejr i går.
Ganske vist har Midtfyn ikke længere sin festival.

Til gengæld kan området bryste sig af at have leveret årets danske ølnyhed anno 2007.

Det lå klart i går eftermiddag, da foreningen af Danske Ølentusiaster kårede den mørke og fyldige Imperial Stout fra Midtfyns Bryghus i Broby, brygget på ristede malttyper og lagret på egetræ, som årets danske øl, valgt blandt ikke færre end 556 danske ølnyheder i 2007.

Hermed markerede de små fynske bryghuse sig igen fornemt i den årlige konkurrence.

Det var da også en stolt, midtfynsk brygger ved navn Eddie Szweda, der hen over middag kunne kapsle endnu en Imperial Stout op til interesserede prøvesmagere på ølentusiasternes generalforsamling på Odense Congress Center.

Det er en stærkt voksende forening, som har flere end 10.000 medlemmer, fordelt på 54 lokalafdelinger landet over.

Til ost og chokolade

Imperial Stout holder sine 9,5 procent, og den amerikansk-fødte, midtfynske brygger har ikke alene skabt en øl, der vil noget. Han har også skabt en øl med en fin, fin eftersmag af kaffe, bitter chokolade og vanilje, og som vil gøre sig fortræffeligt til ost og - hold nu masken - chokoladedesserter.

For Midtfyns Bryghus er der tale om et gennembrud på det danske ølmarked, men i det hele taget gør fynsk øl fra de mindre bryggerier en glimrende figur på det danske marked, mener entusiasternes fynske regionsformand, Michael Gorm, Odense.

Han kalder den midtfynske vinder en kompleks sag med en smag af brændt chokolade, og han finder det glædeligt, at de små fynske bryggerier igen placerer sig så højt på listen.

De fem sidste år har de små fynske bryggerier således været med helt fremme med ikke mindst mange skulderklap til bryggeriet i Refsvindinge.

Kåringen er sket ved en internet-afstemning med deltagelse af alle 556 danske ølnyheder fra 2007.

Finalen

De 10 bedste gik videre til finalen, og efter endnu en afstemning lå det i går eftermiddags fast, at den mørke Imperial Stout fra Broby var forrest i feltet foran gode øl som Willemoes Jul 2007 og Willemoes Porter fra Bryggeriet Vestfyen og Midtfyns anden kandidat, Double Ipa.

Og så er der vist blot tilbage at sige skål og tillykke.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30