Amandasfarligemeteorit
Amandas
farlige
meteorit
Amanda Larsen med sin nordafrikanske jernmeteorit, som hun fik i gave for 30 år siden - og som siden kvæstede hendes ene fod.
Foto: Ole Friis
Seneste Nyt
Kerteminde
En underfundig historie om, hvor farligt det kan være at støve af, når man har en meteorit i huset
KERTEMINDE: Der er noget ganske særligt ved Kerteminde - det ved enhver kerteminder.Ikke mindst efter weekenden, hvor en meteorit blev observeret slå ned et sted i nærheden af byen. Det var nemlig lidt af en sensation, og begivenheden er gået land og rige rundt.
Endnu en sensation
Men Kerteminde rummer endnu en sensation. I byen bor nemlig en kvinde ved navn Amanda Larsen. Og hun er en af de meget få kvinde i verden, der er blevet ramt af en meteorit.Det skete for omkring fem år siden, hvor Amanda Larsen henvendte sig med en læderet fod til doktor Gregersen i konsultationen i Muusgården.
- Jeg er vant til at høre lidt af hvert, så da Amanda fortalte, at hun var blevet ramt på foden af en meteorit, tænkte jeg mit. Men Amanda holdt stædigt fast og blev lidt stødt over, at jeg ikke umiddelbart troede hende, mindes Ole Gregersen, som fik lappet Amandas fod sammen.
Efter at have hørt om weekendens meteoritfald har Amanda Larsen henvendt sig til redaktionen og fortalt historien om sit møde med meteoritten, som hun stadig gemmer i sit hjem.
Besøg fra Afrika
Historien bag lægebesøget i Muusgården er den, at Amanda Larsen og hendes nu afdøde mand for 30 år siden fik besøg af deres fælles nære ven, som var kaptajn fra Marstal og sejlede på Middelhavet.Kaptajnen var vendt hjem fra Nordafrika, hvor der netop var sket et meteoritfald. Gennem nogle lokale beduiner lykkedes det for kaptajnen at få fat i et stykke af meteoritten på godt et kilo, og han forærede ægteparret Larsen meteoritten, da han besøgte dem efter turen.
25 år senere var det så, at Amanda Larsen og meteoritten kom på tværs af hinanden.
Av!
- Jeg havde sat mig for at støve af. Da jeg tørrede kommoden af, kom jeg til at skubbe til meteoritten, som faldt ned og ramte min bare fod. Det gjorde rigtigt ondt, for stenen er meget tung - og så måtte jeg jo til læge, fortæller Amanda Larsen, der ikke er i tvivl om, at der er tale om en rigtig meteorit.- Jeg har haft en amatørastronom til at se på den, og han er sikker på, at der er tale om en jernmeteorit - blandt andet fordi en magnet tiltrækkes af den, siger Amanda Larsen, der har draget sin lære af mødet med meteoritten.
- Man skal lade være med at støve af - det er farligt, fastslår hun.
Hvis der altså er tale om en rigtig meteorit. For Amanda Larsen har ikke fået meteoritten vurderet af en ekspert - hun overvejer at sende den ind til Geologisk Museum til nærmere undersøgelse.



