Odense gør klartil fri heroin
Odense gør klar
til fri heroin
Det trækker op til lægeordineret heroin til de hårdest belastede narkomaner
ODENSE: To gange i døgnet og syv dage om ugen.Så ofte skal de hårdest belastede narkomaner møde op hos Rusmiddelcenter Odense for at få en sprøjte med heroin. Det er i hvert fald planen, hvis Folketinget giver grønt lys for, at man i Danmark skal indføre lægeordineret heroin, og det er der stor sandsynlighed for.
For nyligt fastslog Sundhedsstyrelsen i en rapport, at en lille gruppe af meget hårdt belastede narkomaner ikke har gavn af behandling med metadon, men vil have det af heroin på sprøjte.
Rapporten fik daværende sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen til at udtale, at man i Danmark bør afprøve lægeordineret heroin.
Derfor har politikerne i Socialudvalget haft heroin på dagsordenen, og ifølge rådmand Erik Simonsen blev man enige om at placere behandlingen hos voksenafdelingen ved Rusmiddelcenter Odense i Grønlandsgade - indtil for nyligt Fyns Amts Behandlingscenter.
Ikke som fixerum
- I udvalget er der generelt en positiv indstilling til lægeordineret heroin, mens meningerne er mere delte, når vi taler om egentlige fixerum, som er åbne for enhver, siger Erik Simonsen.Fixerum er bemandede steder, hvor stofmisbrugere kan tage deres stof, få renset sår og modtage pleje og rådgivning.
Socialcenterchef Susanne Kvolsgaard forudser, at tilbuddet om lægeordineret heroin vil blive væsentligt dyrere end det metadon-tilbud, man har til narkomanerne i dag. Og det skyldes ikke alene, at der skal til at være åbent i weekenderne:
- Med metadon er det langt lettere at styre, hvornår behovet opstår. Heroin optages forskelligt fra person til person, og hvis målet er at nedbringe kriminalitet, så skal narkomanerne have heroinen, når behovet er der. Derfor kan man ikke nøjes med at have åbent i nogle få timer, siger Susanne Kvolsgaard.







