fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt

Centrale personer udelukket
fra at vidne i terrorsag

Forsvarer undrer sig over, hvorfor flere personer, der tidligere er sigtet i sagen, ikke har optrådt som vidner
KØBENHAVN: Tre personer, der i mange måneder var sigtet, optræder slet ikke som vidner og er som et knips i fingrene ude af terrorsagen fra Vollsmose. Dét undrer flere af forsvarerne, der nu bare kan vente på nævningenes votering, sig over.

- En masse civile mennesker, som ifølge politiets civile agent var en del af den såkaldte Odense-cellen, er slet ikke indkaldt som vidner. Det kan da godt undre mig, siger forsvareren til den 22-årige A.K., advokat Bjørn Elmquist.

Under den storstilede anti-terror-aktion for over 14 måneder siden blev først anholdt ni personer. To blev løsladt, mens syv endte med at blive varetægtsfængslet.

Blandt dem var blandt andet S.H. og A.F. - begge personer, som siden er blevet løsladt og hvor politiet også helt har droppet sigtelserne mod dem for forsøg på terror.

- S.H. er åbenbart ikke fundet af betydning for sagen, selvom han sad varetægtsfængslet i flere måneder, siger Bjørn Elmquist.

Våben aldrig fundet

Politiets civile agent har i landsretten tidligere forklaret, hvordan den nu terrortiltalte A.K. på et tidspunkt fremviste et sammenrullet tæppe, hvori der lå adskillige ni millimeter pistoler med tilhørende ammunition.

Våbnene og ammunitionen er aldrig fundet af politiet trods ransagninger, og selv nægter A.K. at have været i besiddelse af dem.

Ifølge den civile agent skulle også den tidligere sigtede A.F. have været til stede.

- A.F. var ham, der kørte en hvid bil den 27. juni 2006, hvori der i bagagerummet angiveligt var dette tæppe med våben og ammunition. Men anklagemyndigheden har heller ikke fundet det nødvendigt at indkalde ham, som kunne kaste lys over denne del af sagen, siger Elmquist.

Han har tidligere i terrorsagen bedt om at få både A.F. og S.H. ført som vidner, men det har anklagemyndigheden protesteret imod og fået medhold af landsdommerne.

- Selvfølgelig kan man være rolig fra forsvarets side om, at det er anklagemyndigheden, der har bevisbyrden. Men det er ikke fair og ikke logisk og ikke retfærdigt, når vi ikke får den fulde viden, siger Bjørn Elmquist.

Endnu en person fra kredsen omkring moskeen på Ørbækvej - slagteren J.R. fra Nyborgvej - har været anholdt og optræder adskillige gange som et medlem af den civile politiagents såkaldte Odense-celle. Men heller ikke ham har anklagemyndigheden fundet det nødvendigt at indkalde som vidne.

Nu er bevismaterialet endeligt fremlagt for de 12 nævninge, der i denne uge skal votere, om de fire tiltalte er skyldige i forsøg på terror - noget, der kan straffes med fængsel i op til livstid.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3