Terrortiltalte fårdet sidste ord
Terrortiltalte får
det sidste ord
Tredje sidste retsmøde i fynsk terrorsag slutter med, at de tiltalte får ordet. Derefter er det nævningenes tur til at votere.
De fire tiltalte i terrorsagen fra Vollsmose får i dag det sidste ord.Det sker ved det tredje sidste retsmøde i den omfattende sag, der finder sted i Østre Landsret i København.
Efter at de to sidste forsvarere i tirsdags hver især gennemgik deres procedure og forklarede, hvad nævningene ifølge dem skal lægge vægt på, er det i dag det såkaldte "replik" og "duplik" fra henholdsvis anklagere og forsvarere.
Anklagemyndigheden får først lov til at kommentere det, de fire forsvarere har lagt vægt på i deres procedurer ved de seneste retsmøder. Bagefter får forsvarerne igen ordet.
Til sidst er det de fire terrortiltalte, der én for én kommer op i vidneskranken midt i lokalet og hér kan få lov til at sige de sidste ord, inden nævningene trækker sig tilbage for at votere.
Retsformanden, landsdommer Folmer Teilmann, forventer, det hele kan klares i dag. Skulle det alligevel ikke være tilfældet, hvis f.eks. forsvarernes duplik tager længere tid end forventet, er der stadig mulighed for et retsmøde på mandag-tirsdag.
Egentligt havde retsformanden aflyst retsmøderne både mandag og tirsdag i næste uge, fordi han og de to øvrige landsdommere skal have god tid til at gennemgå det enorme papirmateriale, der er i terrorsagen.
I tirsdags åbnede han dog op for muligheden for at mødes igen mandag, hvis det skulle blive nødvendigt.
Ellers er næste retsmøde først næste torsdag klokken 9.00, hvor retsformanden vil holde retsbelæring, dvs. fortælle nævningene, hvad de tre landsdommere mener, de skal lægge særlig vægt på. Derefter trækker nævningene sig tilbage for at votere skyldspørgsmålet, og en dom forventes næste fredag klokken 9.00.
Alle fire er tiltalt for forsøg på terror i straffeloven, der kan give fængsel i op til livstid.







