fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt

Anklager:
Terrortiltalte ville dræbe

Anklager indledte procedure i terrorsagen. Forsvarerne krævede forgæves en udsættelse.
De tiltalte i terrorsagen fra Odense havde forsæt til at dræbe og sprede skræk og rædsel blandt almindelige danske borgere.

Det sagde statsadvokaten, da hun tirsdag gik i gang med at forklare nævningene i Østre Landsret, hvorfor de tiltalte skal dømmes for forsøg på terror.

- Det er et afgørende spørgsmål, om de tiltalte gjorde forberedelser til en bombesprængning, der ville resultere i drab. Det er uden for enhver tvivl, når man ser på de bombemål, der er kommet frem under sagen: Folketinget, Rådhuspladsen eller et politisk møde, sagde anklager Charlotte Alsing Juul.

Forinden havde forsvarerne for de fire tiltalte forgæves forsøgt at få sagen udsat. De ønsker, at Højesteret først skal vurdere, om forsvarerne har ret til at kigge i ucensurerede PET-rapporter om kontakten mellem agenten Lars og PET.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3