Nyt nederlagtilforsvarerne
Nyt nederlag
til
forsvarerne
Vollsmose dagen for inden retsagen omkring terrorplanlægning
Foto: Rumle Skafte
Også forsvarernes ønske om en oversigt over PET's udgifter til den civile agent blev i går afvist.
KØBENHAVN: Først bad de om flere vidner. Det afviste landsretten. Så bad de om flere dokumenter i sagen. Også det blev afvist. Og i går kunne forsvarerne i terrorsagen fra Vollsmose tage imod endnu en spand kold vand fra landsretsdommer Folmer Teilmann.Landsretten afviste forsvarets ønske om at se en udspecificering af de penge, PET betalte den civile agent, L.H., i perioden 1. juni til 4. september 2006. Agenten, som ifølge forsvarerne skulle have fremprovokeret de tiltalte til indkøb af materialer til bombefremstilling, modtog foruden løbende udgifter knap 54.000 skattefri kroner i honorar af PET.
Begæringen blev afvist med henvisning til, at forsvaret får mulighed for at spørge ind til emnet, når blandt andet agentens kildefører og en kontrollant fra PET føres som vidner.
Forsvarerne ønskede også en rapport fra Arbejdsskadestyrelsen tilføjet i sagen. I rapporten, der er fra 2005, vurderes PET-agenten, der også er anklagemyndighedens kronvidne at have alvorlige varige psykiske mén efter at være blevet overfaldet af en indvandrer i sit job i Børkop Kommune. Men også dette ønske blev i går afvist af landsretten med begrundelsen, at det handler om vidnets almene troværdighed. Og det kan alene bedømmes ud fra vidnets optræden i retten.
- Hvad har man egentlig forsvarere til, hvis vi ikke har noget at skulle have sagt alligevel, sagde forsvarer Hugo Steinmetz efter kendelserne.
Forsvarer Bjørn Elmquist kærede for flere uger siden landsrettens afvisning af hans ønske om at få ført flere vidner til Højesteret. Den afgørelse ventes først at falde i slutningen af oktober.







