Måske selekravi skolebusser
Måske selekrav
i skolebusser
Annonce:
Pølsevogn
"ud af huset"
Ordfører i Folketinget vil se på sagen igen
Det har tidligere været foreslået, at alle skolebusser skulle bruge seler til at spænde børnene fast med. Forslaget, der blev stillet af den radikale Martin Lidegaard, blev aldrig vedtaget. Derfor er der i dag ingen lov om, at skolebørn skal være fastspændte.Men på baggrund af ulykken finder formanden for folketingets trafikudvalg, Flemming Damgaard Larsen (V), nu anledning til at kigge på forslaget igen.
- Skolebørn i en skolebus skal være lige så sikre som andre, for når det handler om børn skal vi ekstra agtpågivende. Sådan en ulykke som den her kan bestemt give anledning til at rejse spørgsmålet igen, siger Flemming Damgaard Larsen.
Men uheldet giver ikke på nuværende tidspunkt ledelsen i Handybus anledning til at lave en indsigelse mod Fynbus om sikkerheden i skolebusserne.
- Vi kan som vognmandsfirma komme med nogle anbefalinger. Men nu vil vi lige høre chaufførens version først, siger Jesper Jensen, der driver Handybus sammen med sin far, Svend Jensen.
Jesper Jensen peger også på, at det ikke er uden problemer at forsyne sæderne med sikkerhedsseler.
- Hvis alle børn skulle være fastspændte, skulle der også en pædagog med i bussen. Chaufføren kan ikke være ansvarlig for, at alle har seler på, for børnene piller dem op, siger han.



