fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Fynsk bådinfo størst

Fynsk
bådinfo
størst

Annonce:

Fotografering

Reklamefoto & video, portræt, pressefoto

- Vi tror på fremtiden, og på at vi kan fortsætte med at være blandt de største bådformidlere. De andre portaler udvikler sig nemlig ikke, men det gør vi, siger Thomas Skjoldager (i midten) flankeret af Magnus Høgfeldt (tv) og Lars Larsen (th).
Foto: Jørgen Mejrup
Internetfirma i Odense med 3114 både til salg tilbyder gratis annoncer, men kun i år
En tidligere garage i gården bag beboelsesejendommen Lahnsgade 48-50, Odense, er med ét slag blevet til landets største internetformidler af nye og brugte både, bådudstyr m.m.

- Vi formidler salg af 170-300 både pr. måned fra professionelle bådforhandlere og private, der i år kan annoncere gratis, siger ejeren af Baadinfo og reklamebureauet innweb.dk., Thomas Skjoldager.

3100 både til salg

Baadinfo har for tiden over 3100 både til salg, heraf er de knap 1100 helt nye.

De strækker lige fra Melfar Marines dyre Azimut-yachter til en to-personers gummibåd.

- Brugerne ser minimum 10 sider pr. besøg. Det vil sige, at de bruger fra otte til 11 minutter, fortæller Thomas Skjoldager, der blev ejer af firmaet i september 2006.

Thomas Skjoldager er 35 år. Han er udlært i reklamebranchen, hvor han har arbejdet i 19 år. Magnus Høgfeldt og Lars Larsen, henholdsvis programmør og grafisk elev, er ansat i firmaet.

Folk inden for bådbranchen, blandt andet Johan Jensen, Blue Sea Marine A/S, og Mikkel Synnestvedt, Yachtbroker i Rudkøbing og Svendborg, anbefaler i øvrigt Odense-bådportalen:

God søgeoptimering

- Portalen har en god søgeoptimering. Vi har alle vore både til salg på Baadinfo.dk, og det giver over 300 henvisninger hver måned. Baad- info.dk henter vore både helt automatisk fra vores hjemmesiden, og det gør vores hverdag meget lettere, siger Mikkel Synnestvedt.

Baadinfo.dk har netop sendt over 1000 salgsbreve ud til alle landets lystbådehavne, bådforhandlere og sejlklubber, hvor portalens initiativtagere redegør nærmere for, hvad de kan tilbyde sejlerne både nu og i fremtiden.

For det er nemlig kun i indeværende år, at visse af portalens annoncer optages gratis. Fra 2008 koster annonceringen afhængig af annoncernes størrelse, hyppighed og placering m.m. Såkaldte banner- reklamer (i siderne og toppen) koster allerede i dag 1500-4500 kroner - links 400 kroner.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30