Seneste Nyt
Indland/Fyn
- 2012-05-26 09:39 Bi-fangst: Politiet anholder litauisk cykeltyvebande
- 2012-05-26 09:21 Milliardbesparelser i forsvaret udskudt
- 2012-05-26 06:30 Unge strømmer til DSU efter Utøya og valget
- 2012-05-26 04:40 Nydanskere hænger fast i de samme filmroller
- 2012-05-26 02:08 Journalist mistænkes for at være storspion
Usundt atarbejde om natten
Usundt at
arbejde om natten
Annonce:
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Intet skudsikkert bevis for, at natarbejde øger risiko for brystkræft og mavesår. Men undersøgelserne peger i den retning, påpeger seniorforsker.
Seks ud af syv undersøgelser peger på, at der er øget risiko for at få kræft, hvis man har natarbejde. Det siger seniorforsker Johnni Hansen, der forsker i arbejdsmiljø og kræft hos Kræftens Bekæmpelse.- Man kan selvfølgelig sige, at undersøgelserne ikke er entydige. Men meget peger på, at kvinder eksempelvis har en øget risiko for at få brystkræft, hvis de arbejder om natten, siger Johnni Hansen til Ritzau.
En ny undersøgelse i Ugeskrift for Læger peger ellers på, at det ikke er entydigt, at natarbejderes helbred er i fare. Det konkluderer forskere fra de arbejdsmedicinske klinikker på Herning og Århus Sygehuse. Kun en ting er sikkert: Natarbejde giver søvnforstyrrelser. Det er altså ikke bevist, at natarbejde øger risikoen for at blive ramt af alvorlige og dødelige sygdomme.
Omkring 180.000 mænd og 95.000 kvinder i Danmark arbejder om natten.







