Seneste Nyt
Odense
- 2012-05-26 09:24 En til afhøring: Dreng overfaldet på Kertemindestien
- 2012-05-26 09:09 Havnefestival: Frygt for drukneulykke
- 2012-05-26 07:30 Bøde på 20.000: Snart slut med penis-slik i sexbutik
- 2012-05-26 07:00 Havnefestival: Festlig fodbold, musik og biler
- 2012-05-25 19:06 Dreng efterlyses for væbnet røveri
Åbne døre på veji terrorsag
Åbne døre på vej
i terrorsag
Fem sigtede i terrorsagen fra Vollsmose skal i morgen igen for retten for at blive fristforlænget
ODENSE: Når fem sigtede i den omfattende terrorsag fra Vollsmose igen i morgen skal have deres varetægtsfængsling forlænget, sker det formentligt fortsat for lukkede døre.Sagen er allerede sendt til Statsadvokaten for Fyn, men alligevel vil anklageren, politiadvokat Jakob Beyer, begære dørlukning.
- Jeg vil begære dørlukning på tirsdag (i morgen, red.), men det er nok også sidste gang, siger Jakob Beyer forud for retsmødet.
Tæt til kroppen
Terrorsagen, hvor mindst syv personer er sigtet efter den alvorlige terrorparagraf i straffeloven med fængsel i op til livstid, har hidtil været næsten hemmeligholdt af politiet.Samtlige retsmøder om fristforlængelse har været for lukkede døre.
Sagen begyndte natten til den 5. september sidste år, hvor politi, efterretningsvæsen og den særlige aktionsstyrke slog til mod en række adresser i Vollsmose, på Nyborgvej og enkelte andre steder.
Syv blev sigtet, hvoraf to senere på efteråret blev løs-ladt.
De resterende fem har derfor siddet varetægtsfængslet lige siden, og kravet fra anklagemyndigheden i morgen er da også yderligere fire ugers fængsel.
For fire uger siden blev sagen sendt til Statsadvokaten, der skal sende den videre til Rigsadvokaten.
Derefter er det op til justitsminister Lene Esper-sen (K) i denne slags terror-sager at rejse den, hvor- efter den returneres til Statsadvokaten med henblik på at udarbejde et anklageskrift.
- Jeg ved ikke præcist, hvor sagen ligger lige nu, men det vil jeg vide, når vi skal i retten igen tirsdag, siger Jakob Beyer.
Fem arresthuse
Alle fem sigtede ventes fysisk at blive fremstillet i retten.De sidder i fem forskel- lige arresthuse, så de ikke kan koordinere deres forklaringer.







