Seneste Nyt
Odense
Formand kræver politisvigt-forklaringfra justitsministeren
Formand kræver politisvigt-forklaring
fra justitsministeren
Annonce:
HVIDEVARER "SPAR" 30%-40%-50%-60%-og måske 70%
HVIDEVARER "SPAR" 30%-40%-50%-60%-og måske 70%
Kronvidne i terrorsagen med udspring i Vollsmose lever under beskyttelse. Alligevel lå hans personlige papirer og flød.
ODENSE: Gårsdagens afsløringer i 19-nyhederne på TV 2 om følsomme personoplysninger, der lå og flød om politiets kronvidne i terrorsagen fra Vollsmose, har fået formanden for Folketingets retsudvalg, Peter Skaarup (DF), til at reagere.Han vil ifølge TV 2 i dag tage sagen op over for justitsminister Lene Espersen (K) og bede om en forklaring.
Kronvidnet Lars i terrorsagen fra Vollsmose boede sidste år på en nedlagt landejendom et sted på Fyn.
Uvenner med sigtede
Lars konverterede til islam og tog navnet Youssouf for at blive gift med sin nye kone, en kvinde fra Indonesien.I moskeen på Ørbækvej i Odense mødte han de sigtede i terrorsagen. Han ragede dog uklar med dem efter nogle måneder, fordi de mente, han havde givet politiet oplysninger om dem.
Leder efter "Lars"
Én person er angiveligt sigtet for at have stukket Lars ned med i skruetrækker i den forbindelse bag moskeen.Oplysninger som Fyens Stiftstidende har kendt til, men ikke har kunnet få bekræftet. Efter overfaldet forsvandt Lars fra miljøet omkring moskeen, og siden har personer fra bydelen forsøgt at få fat på Lars.
Nu frygter politiet, at personer fra kredsen omkring de terrorsigtede skal finde frem til Lars - og forhindre ham i at vidne i retten.
På hans tidligere bopæl har personer været ude og rode i skuffer og skabe, og kronvidnets børn har modtaget opkald på deres mobiltelefoner fra personer, der leder efter Lars.
Også foreninger, han har været medlem af, er blevet udspurgt.







