fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt

Seneste Nyt

Dagens leder fra Fyens Stiftstidende

ET CHOK? I første omgang ja, i hvert fald for de fleste, men tilsat lidt eftertanke, så nej.

Med anholdelserne af de ni terrormistænkte i Vollsmose natten til tirsdag nåede den uhyggelige internationale virkelighed til Danmark - en udvikling, som både eksperter og kendere af fundamentalistiske islamiske miljøer har forudsagt.

Senest og sørgeligt aktuelt af Odense-imamen Abu Bashar i denne avis i går.

NÅR terrortruslen pludselig er blevet konkret, skyldes det uden tvivl det danske militære engagement i brændpunkter i den islamiske verden - i Irak og i Afghanistan.

Muligvis tilsat en portion raseri over Muhammed-tegningerne.

Det er givet, at Danmark i potentielle terrormiljøer bliver slået i hartkorn med dødsfjenden USA.

MEN selv om især den danske tilstedeværelse i Irak er til debat, og selv om den folkelige opbakning er på retur, så er det i denne situation afgørende at slå fast, at den danske udenrigspolitik ikke skal dirigeres af trusler.

Terror skal man ikke bøje sig for, den skal bekæmpes - samtidig med, at den om muligt bør følges op med forebyggende humanitære tiltag.

HVAD angår forebyggelse, så er det en ekstra uhyggelig dimension i den aktuelle sag, at de terrormistænkte er danske statsborgere.

Altså danskere, som angiveligt vil undergrave deres hjemland ved at sprede ødelæggelse, død og frygt.

Det rejser spørgsmålet, hvordan samfundet får, om ikke elimineret, så minimeret de tendenser til de lukkede parallelsamfund, man ser i storbyerne - miljøer, hvor fanatikerne har let ved at finde proselytter.

PROBLEMET er ikke nødvendigvis, at nydanskere søger sammen i bestemte bydele.

Men myndighederne bør forstærke bestræbelserne på at integrere nydanskere og deres børn i det offentlige rum.

Vigtigheden af, at for eksempel Odense Kommune lægger pres på modvillige forældre for at få deres børn ind i en regelmæssig dansk skolegang, bliver understreget her.

AT nydanskere, ældre som unge, samtidig skal føle sig velkomne på arbejdspladser og i uddannelsesinstitutioner siger sig selv - og efter tirsdagens dramatiske aktion kan det være på sin plads at minde om, at en fredelig hverdag i et demokratisk Danmark faktisk er, hvad det store flertal ønsker.

Det gælder også det store flertal af de mange nydanske beboere i Vollsmose.

AKTIONEN i Vollsmose er et tilbageslag for den hårdt prøvede bydel, som fik stor positiv opmærksomhed, da kronprinsesse Mary aflagde besøg for kort tid siden.

Fremmedfjendske kredse vil formentlig slå plat på anholdelserne, men for besindige folk er der ingen grund til at tilsværte Vollsmose. Et stort, fredeligt flertal kan ikke hæfte for nogle få angivelige ekstremister.

Glædeligt er det, at Politiets Efterretningstjeneste var vågen og formåede at slå til i god tid. Hatten af for veludført arbejde.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3