fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
DF aflyser vælgermøde i protest

DF aflyser
vælgermøde
i protest

Annonce:

Handymand

Klarer ALLE opgaver vedr. hus og have,
viceværtopgaver etc.

"Når man ikke engang kan mødes om noget så simpelt som at give hånd, så er ingen dialog mulig." Alex Ahrendtsen, Dansk Folkeparti
Alex Ahrendtsen vil ikke mødes med Asmaa Abdol-Hamid, fordi hun nægter at give hånd.
ODENSE: Alex Ahrendtsen, spidskandidat for Dansk Folkeparti i Odense, er så fortørnet over, at Enhedslistens Asmaa Abdol-Hamid ikke vil trykke ham i hånden, at han nu har aflyst et debatmøde mellem de to.

- Det er første gang, at en muslimsk kvinde har nægtet at give mig hånden. Det vil jeg ikke stå model til. Her kan der ikke indgås kompromiser, siger Alex Ahrendtsen.

De to politikere mødtes for første gang i forgårs til et valgmøde om integration på Fyens Stiftstidende, og her rakte Alex Ahrendtsen hånden frem for sige goddag, mens Asmaa Abdol-Hamid svarede igen ved at holde højre hånd på hjertet, som hun plejer.
Når nogle muslimske kvinder ikke ønsker at trykke en mand i hånden, skyldes det, at det bryder med deres definition på anstændighed. Det forklarer lektor Jørgen Bæk Simonsen, som forsker i islam på Københavns Universitet. - Efter deres opfattelse skal de kun berøres af deres ægtemænd, deres sønner og de nærmeste i familien. Sådan er deres anstændighedsnorm, mens vi har en anden. Han gør samtidig opmærksom på, at man godt kan finde mange muslimske kvinder, som gerne vil give hånd til en mand - og det gælder også meget troende kvinder. - Det skyldes, at de tolker forskrifterne forskelligt. Det har intet at gøre med, hvilken gren af islam, de bekender sig til. Det er helt op til den enkelte kvinde, siger Jørgen Bæk Simonsen.

- Jeg ser ingen grund til at mødes med Asmaa, når hun ikke engang kan række mig hånden for at sige goddag, siger Alex Ahrendtsen.

En provokation?

- Vidste du ikke inden mødet, at hun ikke giver hånd til mænd?

- Jo, men jeg rækker jo automatisk hånden frem, når jeg møder nogen.

- Så det var ikke ment som en provokation?

- Hvordan skulle det dog kunne være en provokation? Forestil dig, at jeg ikke ville hilse, så ville alle landets medier udråbe mig til racist. Men når hun ikke vil give mig hånden, så er det noget fint og særligt. Jeg siger blot: Skik følge eller land fly.
DF aflyser vælgermøde i protest

- Selv om hun hilser på dig på en anden måde, kan I jo godt diskutere politik, som man så det på mødet på Fyens Stiftstidende?

- Når man ikke engang kan mødes om noget så simpelt som at give hånd, så er ingen dialog mulig.

- Tager du det som en personlig fornærmelse, at hun ikke gav dig hånden?

- Jeg var ikke fri for at føle det lidt ydmygende, men jeg tror ikke, at hun gør det for at fornærme mig, men fordi jeg er mand og ikke-muslim.

Vil stadig gerne mødes

Ifølge Asmaa Abdol-Hamid har sagen intet at gøre med, at Alex Ahrendtsen ikke er muslim.

- Sådan som jeg forstår islam, skal jeg undgå den fysiske kontakt med mænd. I stedet lægger jeg hånden på hjertet og siger at jeg hilser i ærlighed og respekt. Det burde ikke være afgørende for, om vi kan tale sammen.

- Hvis du beder Alex Ahrendtsen se stort på, om du vil give hånd, kunne det vel også være omvendt: At du på trods af din religion gav ham hånden?

- Det er ikke mig, der bygger mure op og sætter skel. Jeg vil fortsat gerne tale med Alex. Jeg vil gerne mødes og diskutere politik. Mit tilbud står ved magt.

- Jeg har mødtes med mange ministre og politikere, og jeg har aldrig oplevet, at det her skulle være et stort problem. Lad os i stedet tale politik, siger Asmaa Abdol-Hamid.

Hun og Alex Ahrendtsen skulle have mødt hinanden i en duel på det tidligere bibliotek på Klosterbakken om en uge. Men med Ahrendtsens afbud er mødet aflyst.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30