Seneste Nyt
Indland/Fyn
Ingen penge forødelagt ryg
Ingen penge for
ødelagt ryg
Renés fagforening konkluderede uden at spørge hverken Rene eller en læge til råds, at ulykken ikke ville give men. I dag er Renes ryg ødelagt, og chancen for at få erstatning er minimal pga. fortidens fejl.
- Jeg burde have været lægeundersøgt, for sådan en fagforeningsmand er tømrer ligesom os andre. Hvordan skal han kunne vurdere, om jeg får varige men, siger Rene, der i dag er 39 år gammel.
Sagen er langt fra enestående, og både advokater og fagforbund ærgrer sig over, at der ikke er nogen regler om, at vurderingen skal understøttes af lægeerklæring og underskrift fra den uheldsramte.
Erstatningsadvokaterne, der har speciale i arbejdsskadesager, modtager flere hundrede sager om året, hvor fagforeninger har fejlet.
- Adskillige gange sidder vi og undrer os, fordi fagforeninger har påtaget sig et professionsansvar, de ikke kan leve op til, siger Britha Bunk fra Erstatningsadvokaterne.
Hun finder det problematisk, at der ikke er nogen kontrolmyndigheder i de faglige forbund.
Rene Jørgensens fagforbund, Træ Industri og Byg i Odense, ønsker ikke at udtale sig om sagen.
Ifølge lov om sikring mod arbejdsskader er det arbejdsgiveren og skadeslidte, der har anmeldelsespligten. Og hos Arbejdsmedicinsk Klinik i Odense råder man folk til at melde sagerne lige med det samme, uanset om man kan forvente, at der kan komme men eller ej.







