fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Biskop: Behov for flere lejlighedskirker

Biskop: Behov for
flere lejlighedskirker

Annonce:

Blommenslyst Golfklub

Lær at spille golf... Se alle vore attraktioner og aktiviteter her:

Det sidste halve år har der i 623 tilfælde været mindre end seks deltagere ved gudstjenester på Fyn.
Foto: Yilmaz Polat
Ofte er der mere personale end kirkegængere, når der er gudstjenester på Fyn. Og 62 gange i løbet af det seneste halve år er præst, organist og kirkesanger mødt op til helt tomme kirker.

Det skriver Fyens Stiftstidende.

Tallene fremgår af en optælling over, hvor mange kirkegængere der er på Fyn. Registreringen er sket, efter at avisen i februar lavede en opgørelse over kirkegange på en tilfældig søndag.

Og resultatet er dyster læsning. For samtidig er præsterne blevet bedt om at indberette antallet af gudstjenester, hvor der var mindre end seks deltagere. Det er sket 623 gange i løbet de seneste seks måneder.

- Nu har vi et billede over en længere periode, og tallene lægger op til mere dratiske strukturændringer. Vi skal ikke nedlægge kirker, men der er åbenbart behov for lejlighedskirker, der kun har åbent ved særlige højtider, siger biskop Kresten Drejergaard.
Prøv Fyens Stiftstidende eller Fyns Amts Avis GRATIS i 21 dage

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

StiftenFordele_Webbanner01_223x70 (1)
AvisKlubben_Webbanner_223x70
Nyhedsbrev
webplayer3