fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Familiefejde måske grund til franske drab

Familiefejde
måske grund
til franske
drab

Annonce:

Årsringen 2012

Designet af Guldsmeden i Glamsbjerg.
Fås nu også hos Ur Studio i Rosengårdcentret.

En fransk retstekniker undersøger familiens campingvogn ved Annecy-søen.
Foto: Lionel Cironneau/AP/POLFOTO
Politi: En strid om penge mellem to brødte kan være baggrunden for massakre på familie i de franske alper.
Fransk politi er ved at undersøge, hvorvidt en fejde mellem brødre ligger til grund for massakren på en familie ved et populært feriested i alperne i Frankrig, siger den franske statsanklager.

- Det virker som om, at der har været en strid om penge mellem de to brødre. Det er pålidelige informationer, som stammer fra det britiske politi, siger den franske anklager og leder af efterforskningen, Erik Maillaud

Han siger, at broren til den dræbte vil blive grundigt afhørt, og at ethvert spor vil blive undersøgt.

De fire mennesker, som blev dræbt onsdag, blev alle ramt af skud i hovedet på klos hold.

- Alle fire ofre blev ramt af adskillige kugler, og alle fik mindst ét skud i hovedet, siger Maillaud og tilføjer:

- Obduktioner fredag skal fortælle os mere om, hvordan de præcist døde.

Efterforskningslederen oplyste på et pressemøde torsdag, at skudepisoden bærer præg af en uhørt råhed og brutalitet.

De dræbte, to mænd og to kvinder, er identificerede som værende fra Irak. En har også et svensk pas, men de havde bopæl i London.

De blev fundet dræbt, efter at ukendte gerningsmænd havde angrebet en britisk indregistreret BMW i Chevaline i det sydøstlige Frankrig ved Annecy-søen. Desuden blev en forbipasserende cyklist dræbt.

En fireårig pige overlevede overfaldet ved at gemme sig under sin døde mors ben. Hun blev først opdaget efter otte timer efter at have ligget helt stille i bunden af køretøjet.

Den lille pige har været i chok efter angrebet og har ikke været i stand til at fortælle noget om, hvad der fandt sted.

Pigens ældre søster overlevede også, men hun er alvorligt såret med skudsår i hovedet og lagt i kunstigt koma på et hospital i Grenoble.

Familien blev skudt gennem vinduer i den bil, de sad i, og der er fundet flere end 15 patronhylstre ved siden af bilen. Læs hele Fyens Stiftstidende og Fyns Amts Avis på mitfyn.dk Prøv Fyens Stiftstidende eller Fyns Amts Avis GRATIS i 21 dage

Turister i frygt efter fransk massakre

Den brutale nedskydning af en hel familie i de franske alper, har givet utryghed blandt turisterne i området. De frygter at blive de næste ofre.


Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

StiftenFordele_Webbanner01_223x70 (1)
AvisKlubben_Webbanner_223x70
Nyhedsbrev
webplayer3