Konsulenti Odense: Folker ligeglademed ministerbesøg
Konsulent
i Odense: Folk
er ligeglade
med ministerbesøg
Social- og integrationsminister Karen Hækkerup (S) er en af de tre ministre, som torsdag drøfter situationen i Vollsmose med Fyns Politi og lokale politikere.
Foto: Unger Anthon
Når flere politikere gæster Odense torsdag, kommer de ikke til Vollsmose. Men det er beboerne ligeglade med.
Turen går ikke til Vollsmose, når tre socialdemokratiske ministre torsdag formiddag mødes med lokale politikere og politifolk for at drøfte skudepisoden i den belastede Odense-bydel tidligere på ugen. Men det er også lige meget for beboerne i området.Det mener integrationskonsulent i Odense Kommune Abdi Rashid.
- Folk i Vollsmose er ligeglade med, om ministre kommer på besøg. De vil bare have fred og ro som alle almindelige borgere i Danmark. Jeg har det indtryk, at langt de fleste siger: "Åh, nu kommer vi igen i aviserne og fjernsynet med de problemer", siger han.
Odense Politigård får besøg af social- og integrationsminister Karen Hækkerup (S), justitsminister Morten Bødskov (S) og by-, bolig- og landdistriktsminister Carsten Hansen (S).
Sammen med politiet skal de finde frem til, om der politisk og lovgivningsmæssigt skal gøres noget for at dæmme op for episoder som den i mandags, hvor cirka 70 unge trængte ind på skadestuen med køller og begik hærværk.
Karen Hækkerup har understreget, at hun gerne vil til Vollsmose en anden gang, men ikke vil forstyrre politiet i deres arbejde nu.
- For mig at se er det okay, at det foregår på politigården. Det er myndighed til myndighed, som taler sammen. Det har ikke noget med beboerne at gøre, mener Abdi Rashid.
Han understreger, at det handler om stigmatisering. Det er et skridt frem og 10 tilbage, når sådan noget som på skadestuen sker, lyder det.
- Politikerne blander sig i denne her debat for at puste til diskussionen om, hvorvidt folk er integreret eller ikke. Men det har ikke noget med integration at gøre, siger Abdi Rashid og fortsætter:
- De er jo bare - undskyld, at jeg siger det - nogle skiderikker og idioter, som har dummet sig gevaldigt. Og jeg håber, at politiet finder gerningsmændene og får dem for retten.
Prøv Fyens Stiftstidende eller Fyns Amts Avis GRATIS i 21 dage
- De er jo bare - undskyld, at jeg siger det - nogle skiderikker og idioter, som har dummet sig gevaldigt.
Læs mere
- Rigspolitiet løfter pegefinger for fynsk politileder - 14:35
- Ikke misrøgt af får - 14:28
- DR udpeger erfaren producer som Grand Prix-boss - 14:27
- Golf med maven bliver forbudt fra 2016 - 14:23
- Lindsey Lohan sagsøgt for 30 millioner kroner - 14:23
- Bieber tog til genmæle under buh-uddeling - 14:20
- Regeringen vil bremse ulovlig lastbilkørsel - 14:12
- ABBA er større end Beatles i Storbritannien - 14:10
- Fogh: En gåde at sagen om statsløse opstod - 14:08
- Atlético Madrid: Falcao må gerne finde ny klub - 13:57
- Jasmin-sagen: Fire uger mere til formodet narko-pusher - 13:53
- Dortmund-træner: United har sat superstjerne i stå - 13:48
- Gadekampe nær Stockholm ryster Sverige - 13:45
- Gris med krølle på halen - 13:44
- Oscarvinder klæder sig af til X-Men - 13:39
- Armadillo er dømt uegnet for USA's bombepiloter - 13:37
- City og Napoli overvejer at bytte angribere - 13:35





