fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Kirkegård raseret: Gerningsmænd er fortsat på fri fod

Kirkegård raseret:
Gerningsmænd
er fortsat på fri fod

Annonce:

Bedemanden Frede Sørensen

Hos os er de efterladte i centrum!

Fyns Politi har undersøgt de skændede gravsteder for spor efter gerningsmændene. Det skulle være mærkeligt, om ikke vi skulle kunne få fat i de ansvarlige, siger lokalbetjent Morten Aunsborg.
Foto: Søren Black

Fyns Politi har ikke fundet ud af, hvem der står bag det omfattende hærværk på Søby Kirkegård.

Søby: Hærværket på Søby Kirkegård, som blev opdaget søndag morgen, er så omfattende, at politiet mener, der må have været flere gerningsmænd om at gøre det.

- Hvis der kun var en om at gøre det, ville han have tabt pusten. Det er så omfattende, at der må være flere, der har gjort det, siger lokalbetjent Morten Aunsborg til Fyns Amts Avis.

Politiet ved endnu ikke, hvem gerningsmændene er, men forventer, at det nok skal lykkes at opklare.

- Det skulle være mærkeligt, om ikke vi skulle kunne få fat i de ansvarlige. Der er sikret nogle gode spor, som forhåbentlig kan lede til gerningsmændene, fortæller Morten Aunsborg.

Gravsten var væltet, fugle brækket af gravsten og et kors fjernet fra fællesgraven. I alt var 140 ud af kirkegårdens omkring 600 grave blevet skændet.


Prøv Fyens Stiftstidende eller Fyns Amts Avis GRATIS i 21 dage

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

StiftenFordele_Webbanner01_223x70 (1)
AvisKlubben_Webbanner_223x70
Nyhedsbrev
webplayer3