fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Greven solgte ud af godset

Greven
solgte
ud af
godset

Annonce:

Skovhavens VVS

Skovhavens VVS ”fordi du ikke kan fyre med øregas”

Auktionarius Lis Moltke-Leth styrede slagets gang.
Foto: Birgitte Carol Heiberg
Over 1000 mennesker mødte op, da der søndag var auktion på Wedellsborg Gods
Wedellsborg: Møbler, malerier og forskellige gevirer var blot en lille del af de i alt 532 effekter, som kom på auktion i den gamle avlsbygning på Wedellsborg Gods i søndags.

Auktion startede klokken 12, men allerede en times tid før det første hammerslag var der mødt mange hundreder mennesker op, som enten udnyttede chancen for at kigge nærmere på de varer, der var mulighed for at købe, eller bare nød solen udenfor.

Lensgreve Bendt Wedell havde både taget sin hustru Pernille og sin seksårige søn Tido med til auktionen og han glædede sig over det store fremmøde, som steg til over 1000 mennesker, da auktionen skulle til at starte.

De fleste af tingene på auktionen har tidligere været opmagasineret på lofterne i Frijsenborg og Wedellsborg. Og da de for nylig blev rydtet op, blev det besluttet, at tiden var kommet til at sige farvel til en del af tingene.

- Vi må videre i teksten. Vi kan jo ikke gemme det hele, sagde Bendt Wedell og pegede på, at godset snildt kunne holde et par auktioner mere uden at sælge ud af det indbo, som bliver brugt.
Prøv Fyens Stiftstidende eller Fyns Amts Avis GRATIS i 21 dage

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

StiftenFordele_Webbanner01_223x70 (1)
AvisKlubben_Webbanner_223x70
Nyhedsbrev
webplayer3